Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
ROZTOCZE
2024.10.23 08:54

Tradycja weselna Roztocza ożywa na płycie Fundacji Piszczałka

W połowie października miała miejsce premiera wyjątkowego albumu Szczęścia bez miary dla Młodej Pary, dokumentującego unikalną tradycję wesel z udziałem roztoczańskich orkiestr dętych. To pierwsze tego rodzaju wydawnictwo, które pozwala słuchaczom przenieść się w czasie i poczuć atmosferę dawnych uroczystości weselnych.
Tradycja weselna Roztocza ożywa na płycie Fundacji Piszczałka
Okładka płyty, której autorką jest Katarzyna Krasuska

Okładka płyty, której autorką jest Katarzyna Krasuska

"Szczęścia bez miary dla Młodej Pary" to wyjątkowy album, na którym znalazły się nagrania ze wszystkich etapów wesela, począwszy od marszów pod domami nowożeńców, przez ceremonie przeprosin, ślubne, aż po drogę na salę weselną i zabawę taneczną, włącznie z oczepinami. Utwory zostały wykonane przez Orkiestry Dęte z Jędrzejówki, Starej Wsi, Zaburza i Zdziłowic, na podstawie materiałów udostępnionych przez cztery pary młode. W repertuarze znalazły się starodawne polki, oberki, walce, fokstroty, tanga oraz niesłyszany dotąd na płytach repertuar oczepinowy, przeprosinowy i kościelny.

Dzięki tej płycie młodsi słuchacze mogą poczuć klimat wesel sprzed ponad 30 lat, a starsi przenieść się myślami do dawnych czasów. Tradycja roztoczańskich orkiestr dętych była wyjątkowo silna, a małe, 10-osobowe zespoły były niegdyś nieodłącznym elementem wesel, potańcówek oraz wielu innych uroczystości w regionie. Zjawisko to przetrwało aż do lat 90., co jest unikatowe w skali kraju.

Album można odsłuchać w całości na YouTube oraz Bandcamp.

Wkrótce płyta będzie dostępna również w serwisach streamingowych oraz na CD. Osoby zainteresowane jej zakupem mogą kontaktować się pod adresem: szczesciabezmiary@gmail.com.

Wydawnictwo to efekt wieloletnich badań terenowych Fundacji Piszczałka, która dokumentuje i popularyzuje fenomen roztoczańskich orkiestr dętych. Płycie towarzyszą archiwalne fotografie oraz tekst etnograficzny, szczegółowo opisujący przebieg tradycyjnego wesela w tym regionie.

Red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
Red. dodany
 
Odsłon: 1165
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (0)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Brak wpisów, Twój komentarz może byc pierwszy.
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA
Gazetka Lidl - Zobacz aktualne promocje i nowe gazetki na stronie Moja Gazetka
REKLAMA
20 stycznia 2025 Biłgoraj
Nabór do miejskich szkół i przedszkoli
Wkrótce rozpocznie się rekrutacja do szkół podstawowych i przedszkoli prowadzonych przez samorząd Biłgoraja na rok szkolny 2025/2026. Do kiedy trzeba złożyć wymagane dokumenty?
w poniedziałek, godzina 12:28 Powiat
Gigant meblowy z Biłgoraja planuje zwolnienia grupowe
w sobotę, godzina 20:49 Biłgoraj
Osobówka wjechała w witrynę apteki
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball