Czym jest raport BIK i dlaczego warto go sprawdzić?
Raport BIK, a mówiąc pełniej raport Biura Informacji Kredytowej - przede wszystkim odnosi się do historii kredytowej każdego pożyczkobiorcy. Co istotne i interesujące, raport zawiera informacje nie tylko na temat aktualnych zobowiązań, ale i tych które zostały już wcześniej w 100% spłacone. Nade wszystko warto też podkreślić, że jeśli chodzi o opóźnienia we wpłatach - raport BIK przechowuje skrupulatnie wszystkie te informacje.
Nadal zastanawiasz się dlaczego warto pobrać raport BIK? W takim razie w dalszej części znajdziesz więcej informacji na temat tego, jakie informacje na swój temat możesz w nim znaleźć, a sam zrozumiesz, że zaznajomienie się z tymi informacjami bardzo pomoże Ci w tym, by być świadomym kredytobiorcą, lepiej przygotowanym do wymagań stawianych przez kredytodawców.
Czy możliwe jest pobranie raportu BIK za darmo?
Jako konsument, wnioskodawca i w końcu kredytodawca - powinieneś wiedzieć, że masz prawo do tego, by w określonych terminach pobrać raport BIK całkowicie za darmo. Wynika to z aktualnych przepisów, a taka bezpłatna wersja raportu czeka na Ciebie na stronie Biura Informacji Kredytowej. By skorzystać z tej możliwości musisz złożyć stosowną dyspozycję, co wyjaśnimy dokładniej w dalszej części artykułu.
W tym miejscu warto jednak podkreślić, że masz do wyboru trzy możliwości zgłoszenia się po darmową wersję raportu:
- Osobiście - w centrum obsługi klienta BIK w Warszawie.
- Tradycyjnie - wysyłając odpowiedni wniosek na adres korespondencyjny BIK.
- Elektronicznie - najwygodniej i najszybciej, po wcześniejszej rejestracji konta.
Jak często można pobierać bezpłatny raport BIK?
Po darmowy raport Biura Informacji Kredytowej możesz zgłosić się w wybrany przez Ciebie sposób raz na pół roku. Warto wiedzieć, że Biuro Informacji Kredytowej ma 30 dni na wysyłkę zamówionego raportu od dnia, w którym złożyłeś prośbę o dokument.
Ważne! Darmowa odsłona raportu BIK to podstawowa wersja dokumentu. Jeśli będziesz zainteresowany wglądem w bardziej szczegółowe informacje na temat swojej persony kredytowej - warto zdecydować się na płatne wersje raportów.
Krok po kroku: Jak pobrać darmowy raport z BIK?
Z racji tego, że opcja online jest najszybszym sposobem zgłoszenia chęci pobrania darmowego raportu z BIK i tym samym - najczęściej wybieranym, to właśnie na wyjaśnieniu krok po kroku tej procedury postawiliśmy:
- Krok 1: Załóż konto na stronie BIK (www.bik.pl).
- Krok 2: Zaloguj się na konto za pomocą ustalonych danych.
- Krok 3: Po zalogowaniu przejdź do zakładki [wiadomości].
- Krok 4: Wyślij z poziomu zakładki dyspozycję wydanie darmowego raportu Biura Informacji Kredytowej.
- Krok 5: Oczekuj na wiadomość e-mail, która poinformuje Cię o wygenerowaniu raportu.
- Krok 6 : Zaloguj się na swoje konto BIK ponownie.
- Krok 7 : Kliknij ikonę koła zębatego i pobierz wygenerowany przez BIK raport.
Po wykonaniu wyżej wymienionych kroków otrzymasz wgląd w dokument PDF, którego objętość często liczy do kilkunastu stron, choć tak naprawdę ta liczba może być dowolna, co jest zależne od indywidualnej sytuacji kredytowej każdego konsumenta. W raporcie znajdziesz aż VII sekcji, co ułatwi Ci poruszanie się po dokumencie. Są to:
- Sekcja I: Wskaźnik BIK dotyczący opóźnień w płatnościach.
- Sekcja II: Ocena punktowa BIK od 0 do 100.
- Sekcja III: Podsumowanie aktywnych zobowiązań kredytowych.
- Sekcja IV: Szczegółowe informacje o zobowiązaniach.
- Sekcja V: Zamknięte zobowiązania kredytowe.
- Sekcja VI: Informacje o zobowiązaniach przetwarzanych w celach statystycznych.
- Sekcja VII: dane pochodzące z BIG InfoMonitor dotyczące opóźnień w płatnościach za rachunki, czynsz, czy usługi telekomunikacyjne.
Co zawiera darmowy raport BIK i jak go interpretować?
Aby lepiej zrozumieć to, czym jest i jakie znaczenie dla każdego konsumenta może mieć raport Biura Informacji Kredytowej - warto zajrzeć do tego, jakie informacje zawiera.
Raport BIK - co w nim znajdziesz?
- Ocena punktowa BIK tj. scoring - to dzięki tej wartości banki z większą łatwością mogą przeanalizować wiarygodność kredytową wnioskodawców.
- Pobierana bezpośrednio z bazy BIK szczegółowa historia zobowiązań kredytowych konsumenta.
- Informacje o wakacjach kredytowych - odnosi się to do kredytów hipotecznych i sytuacji,w której konsument korzysta z rządowych wakacji kredytowych.
- Ocena terminowości kredytowej konsumenta na podstawie wskaźnika sytuacji płatniczej.
Natomiast, jeśli chodzi o samą interpretację wyżej wymienionych elementów - najlepiej zapoznać się dokładniej z metodologią liczenia scoringu, co ułatwi czytanie pozyskanego raportu.