Skład Chóru Męskiego Ziemi Biłgorajskiej "Echo" w roku jubileuszowym 50-lecia działalności artystycznej, którzy wystąpili przed swoją publicznością 15 października br. to: dyrygenci - Henryk Nizio, Paweł Stelmach; Tenor I - Kazimierz Oleszek, Tomasz Rabiej, Jan Róg, Henryk Starz, Józef Skakuj, Józef Żybura; Tenor II - Przemysław Kłosek, Jan Paluch, Edward Porzuc, Jerzy Sokołowski, Czesław Syty, Jan Tochman; Baryton - Grzegorz Buloński, Ryszard Kmieć, Marian Knap, Henryk Mielniczuk, Wiesław Nowacki, Tadeusz Oleszczak, Marian Osiński, Stanisław Trusz, Antoni Wach; Bas - Jan Bedoński, Piotr Buloński, Mirosław Koziara, Jan Kupiec, Ryszard Mazurek, Ireneusz Tracz.
Koncert został podzielony na dwie części, w których zaprezentowano pieśni poważne i żartobliwe przyśpiewki ludowe. W przerwie wystąpił Jarosław Chojnacki, znany biłgorajskiej publiczności z występów podczas Biłgorajskich Spotkań z Poezją Śpiewaną.
Obchody uroczystego jubileuszu stały się też okazją do wręczenia złotych, srebrnych i brązowych Krzyży Zasługi Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego dla członków chóru, a także medalu Ministra Kultury Bogdana Zdrojewskiego dla całego chóru na ręce dyrygenta Henryka Nizio, oraz wyróżnienia Burmistrza Biłgoraja Janusza Rosłana na ręce drugiego dyrygenta Pawła Stelmacha.
Odczytano także listy gratulacyjne od Wojewody Lubelskiego i Starosty Biłgorajskiego. Kolejka z życzeniami do Jubilatów była długa. Oklaski nie milkły.
Zapraszamy do fotogalerii z tego wydarzenia, a poniżej opis działalności chóru.
Chór Ziemi Biłgorajskiej "Echo" to jeden z najstarszych zespołów muzycznych działających na terenie miasta. Od pięćdziesięciu lat wpisuje się w krajobraz kulturalny Biłgoraja, biorąc udział w oprawie muzycznej wydarzeń państwowych, religijnych i rozrywkowych. Ważnym elementem aktywności zespołu jest, oprócz śpiewu, kulturalna działalność organizatorska, której efektem są odbywające się cyklicznie od lat 80 Konfrontacje Chóralne "Tobie Śpiewamy Ojczyzno" gromadzące zespoły śpiewacze z Chełma, Mielca, Zamościa, Kurowa, Stalowej Woli, Świdnika, a ostatnio z Mińska na Białorusi. Innymi cyklicznymi imprezami odbywającymi się z inicjatywy chóru są: Koncert Kolęd i Pastorałek i Koncertu ku czci Św. Cecylii - patronki śpiewu chóralnego, w których udział biorą lokalne chóry i zaproszeni goście. Zespół corocznie podejmuje u siebie z rewizytą chóry z zaprzyjaźnionych miast z kraju i zagranicy, w tym z miast partnerskich.
Historia Chóru Męskiego Ziemi Biłgorajskiej "Echo" sięga 1961 roku, kiedy to doszło do spotkania kilkunastu osób ceniących muzykę, a przede wszystkim śpiew. Jednym z nich był Przemysław Kłosek, który śpiewa w chórze po dziś dzień. Pierwszym dyrygentem i opiekunem zespołu był Czesław Fornal, człowiek niezwykle oddany muzyce, wcześniej instruktor chóru "Echo" w Lublinie. Pod jego dyrekcją chór wypracował wysoki poziom artystyczny i zaczął występować na scenach regionu jak i całego kraju zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia. Po śmierci wieloletniego dyrygenta kierownictwo artystyczne nad chórem przejął dr Henryk Pogorzelski - pracownik UMCS w Lublinie. Po jego odejściu, chór przez krótki okres prowadzi również Wiesław Zając. Od 1988 roku do dnia dzisiejszego funkcję dyrygenta pełni Henryk Nizio, a od kilku lat z zespołem pracuje również Paweł Stelmach. Obecnie zespół liczy ok. 30 chórzystów, ludzi w różnym wieku i różnych zawodów, niezmiennie jednak wszystkich łączy zamiłowanie do muzyki, a przede wszystkim jej najpiękniejszej formy - śpiewu.