Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
BIŁGORAJ Wizyta młodzieży z Izraela
2011.10.27 16:14 | aktualizacja: 2011.10.27 18:27

Polsko-Izraelskie spotkanie młodzieży

W ramach projektu pod nazwą "Zachować pamięć - historia i kultura dwóch narodów" młodzież z partnerskiego miasta Afula w Izraelu odwiedziła Biłgoraj. W czwartek, 27 października br., zwiedzali nie tylko miasto, czy biłgorajski kirkut. Odbyło się także spotkanie z uczniami Zespołu Szkół Leśnych.
Polsko-Izraelskie spotkanie młodzieży
Polsko-Izraelskie spotkanie młodzieży

- Okazuje się, że młodzież wspaniale potrafi się porozumieć mimo bariery językowej, dla nas to było wielkie wydarzenie, długo się do niego przygotowywaliśmy ale teraz to widać, że było warto. Do tej pory nie było ani czasu ani okazji, żeby opowiadać uczniom o historii i kulturze narodu żydowskiego, a to jest doskonały na to moment - powiedziała w rozmowie z bilgorajska.pl Barbara Serafin, dyrektor Zespołu Szkół Leśnych w Biłgoraju.

Gości z miasta partnerskiego przywitali włodarze miasta i powiatu. Obecny był burmistrz Janusz Rosłan i starosta biłgorajski Marian Tokarski.

Bezpośrednie obcowanie z kulturą innego narodu nie tylko uczy ale i bawi. Dowodem było kilkugodzinne spotkanie w "Leśniku", podczas którego zarówno biłgorajscy uczniowie, jak i ich rówieśnicy z Afula mogli dowiedzieć się czegoś o sobie nawzajem. Zespół Tańca Ludowego "Tanew" przygotował przedstawienie, na zakończenie którego zaprosił Izraelczyków do wspólnego poloneza, a piosenka pod wymownym tytułem "We are the word", zaintonowana przez biłgorajską młodzież, "wciągnęła" wszystkich obecnych na sali.

Do tej pory gościliśmy co najwyżej naszych najbliższych sąsiadów jak np.: Niemców, Ukraińców, czy Czechów. Izrael jest o wiele bardziej odległym kulturowo miejscem. Jak więc doszło do wizyty ponad 80-osobowej grupy w Biłgoraju?

- Współpraca z miastem Afula oficjalnie trwa od ubiegłego roku, ale nasze kontakty trwają znacznie dłużej. Burmistrz Avi Alkabetz od początku był zainteresowany ideą miasta partnerskiego, szczególnie interesowała go wymiana młodzieży, ale jest pomysł by także osoby dorosłe mogły zwiedzić oba kraje - mówi Artur Bara, prezes Biłgorajskiego Stowarzyszenia Kulturalnego im. I. B. Singera.

Kolejna wizyta planowana jest już w przyszłym roku. Podczas Dni Singera również będziemy gościć mieszkańców partnerskiej Afuli. Tym razem pobyt będzie nieco dłuższy, bo zamiast kilku godzin, Izraelczycy spędzą w naszym mieście kilka dni.

- Mimo że jeszcze nie udało nam się pozyskać pieniędzy na wymianę młodzieży od naszego Ministerstwa, ponieważ są to niedawno uruchomione projekty, młodzież z Afuli mogła przyjechać do nas korzystając z ich rządowego programu, który gwarantuje każdemu maturzyście odwiedziny miejsc pamięci związanych z historią narodu żydowskiego, także te w Polsce - dodał Bara i zaznaczył, że w przyszłym roku rozpoczną się starania o pozyskanie środków umożliwiających wizytę młodych ludzi z Biłgoraja w Afuli.

red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
red. dodany
 
Odsłon: 10495
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (6)

Podaj login/e-mail i hasło:
Login/e-mail:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
US
c10-f2a
~ ak   same szczuplutkie te israelki i dlatego w spodniach.rabin israela ostrzegal ze spotkan z gojami nie powinno byc.cos tu nie tak
28 października 2011
+1
-1
PL
5be-88a
~ iii   ~1488 widziałam Twój komentarz przed usunieciem - to co napisałeś/aś to antysemityzm a nie krytyka ale (sądzę po tym co napisałeś/aś) pewnie jesteś za tępy zeby zrozumieć róznicę.
27 października 2011
+4
-3
PL
bc7-eca
~ 1488   wszędzie ich pełno ;/ widac u nich brak kultury - niektórym nie chciało się nawet ściągnąć czapek i nie mówię tu o dziewczynach. może bali się że pejsy odmrożą, ale mniejsza z tym. Biłgoraj jest teraz bardziej żydowski niż tarnogród. Potrzebne są zmiany w samorządzie biłgoraja bo całkiem zejdzie na psy
27 października 2011
+5
-6
Ten komentarz został usunięty
PL
bb5-452
~ lolka   Tanew jak zawsze cudnie!!! A Polonez wspaniały
27 października 2011
+10
-0
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

Gazetka Lidl - Zobacz aktualne promocje i nowe gazetki na stronie Moja Gazetka
REKLAMA
dzisiaj, 17:48 Tereszpol-Zaorenda
Tłumy na największych dożynkach w powiecie [NOWE ZDJĘCIA]
Mieszkańcy powiatu biłgorajskiego spotkali się w niedzielę w Tereszpolu-Zaorendzie, by wspólnie świętować zakończenie żniw. Dożynki Powiatu Biłgorajskiego 2026 rozpoczęły się uroczystą mszą, po której barwny korowód przeszedł na miejscowy stadion. Tam na uczestników czeka bogaty program artystyczny.
dzisiaj, 09:00 Biłgoraj
Wielkie święto seniorów w Biłgoraju. Jest program wydarzenia
w sobotę, godzina 11:24 Powiat
Dwa odcinki drogi wojewodziej w powiecie do remontu
19 sierpnia 2026 Biłgoraj
Nie żyje Kazimierz Szubiak
W wieku 85 lat zmarł Kazimierz Szubiak - nauczyciel, sportowiec, trener, dziennikarz, aktor i literat, przez lata związany z życiem społecznym i kulturalnym Biłgoraja. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w czwartek, 20 sierpnia.
dzisiaj, 15:24 Tarnogród
Imponujący jubileusz OSP
w czwartek, godzina 08:48 Kraj
Nowe limity dla dorabiających emerytów i rencistów
w środę, godzina 11:26 Gmina Tarnogród
Nietrzeźwy kierowca ciągnika jechał wężykiem. Wszystko nagrali świadkowie
26-latek mając prawie 2 promile alkoholu jechał ciągnikiem z podpiętym wozem drogą wojewódzką 835. Kierowca w kabinie przewoził 10-letnie dziecko. Jego wyczyny na drodze zarejestrowali mieszkańcy Rzeszowa, którzy jechali za mężczyzną. To dzięki ich czujności i zgłoszeniu, zakończyła się niebezpieczna jazda 26-latka. Wkrótce mężczyzna stanie przed sądem.
w piątek, godzina 16:16 Tarnogród
Nowa dyrektor miejskiej biblioteki
w piątek, godzina 13:18 Obsza
Zbiórka odpadów wielkogabarytowych 1 września. Co można wystawić?
22 sierpnia 2026 Tarnogród
Jak wygląda postęp prac przy budowie obwodnicy w ciągu DW 835?
Budowa obwodnicy Tarnogrodu w ciągu drogi wojewódzkiej nr 835 postępuje zgodnie z harmonogramem. Jak wynika z aktualnych informacji przekazanych przez Zarząd Dróg Wojewódzkich w Lublinie, zaawansowanie inwestycji wynosi obecnie około 34 procent. Na placu budowy trwają m.in. roboty ziemne, prace przy konstrukcji przyszłej drogi oraz budowie obiektów inżynierskich.
w piątek, godzina 17:24 Biłgoraj
Tłumy na kinie plenerowym w Biłgoraju
w sobotę, godzina 14:43 Biłgoraj
Rowerzyści ruszyli na trasę
18 sierpnia 2026 Gmina Tarnogród
Ważna informacja dla kierowców. Całkowite zamknięcie drogi powiatowej
Kierowcy podróżujący drogą powiatową nr 2958L muszą przygotować się na poważne utrudnienia pod koniec wakacji. W związku z planowanym układaniem nowej nawierzchni bitumicznej na odcinku Wola Różaniecka - Różaniec, trasa zostanie całkowicie zamknięta dla ruchu w dniach od 25 do 29 sierpnia.
w środę, godzina 12:11 Biłgoraj
Urząd Miasta sprzedaje drewno opałowe
w czwartek, godzina 13:53 Biłgoraj
Nowe bloki w Biłgoraju z prawomocnym pozwoleniem na użytkowanie
dzisiaj, 14:05 Aleksandrów
Dożynkowy korowód przemierza ulice gminy
W niedzielę, 30 sierpnia, mieszkańcy gminy Aleksandrów świętują zakończenie żniw. Dożynki gminne zgodnie z wieloletnią tradycją odbywają się na Polanie Dąbrowa. Jednym z najbardziej widowiskowych punktów programu jest barwny korowód dożynkowy, który przemierza ulice gminy.
20 sierpnia 2026 Gmina Obsza
Będzie lepszy dojazd na Podkarpacie
23 sierpnia 2026 Łukowa
Korowód dożynkowy przejechał ulicami gminy
w sobotę, godzina 09:11 Wólka Biska
Tragiczny wypadek w powiecie biłgorajskim. Jedna osoba nie żyje [AKTUALIZACJA]
Jedna osoba nie żyje, a trzy zostały poważnie ranne w tragicznym wypadku, do którego doszło minionej nocy w Wólce Biskiej w gminie Biszcza.
18 sierpnia 2026 Kraj
Ile wyniesie czternasta emerytura i kiedy pieniądze trafią na konto?
we wtorek, godzina 15:49 Biłgoraj
Awans zawodowy biłgorajskich nauczycieli
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball