Spotkanie rozpoczęła Dorota Maksymiuk z Miejskiej Biblioteki Publicznej, opowiadając o drodze zawodowej Haliny Ewy Olszewskiej, a także o ostatniej nagrodzie zdobytej przez nasza lokalną poetkę - III miejscu za poezję w XXVII Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. Józefa Ignacego Kraszewskiego. Werdykt zapadł w Warszawie, gdzie obradowało jury pod przewodnictwem Zdzisława Łączkowskiego ze Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.
W trakcie spotkania Halina Ewa Olszewska opowiadała o życiu poety i twórczości, która w poszczególnych okresach jego życia powstawała. Przykładowe wiersze czytała młodzież z biłgorajskich placówek: Liceum Ogólnokształcącego im. ONZ oraz z Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących.
- Polski Noblista miałby 100 lat gdyby żył. Z okazji Roku Miłosza przygotowałam zestawienie do Tanwi (przyp. red. Biłgorajska Gazeta Samorządowa) dotyczące jego życia i twórczości. To dobra ściągawka dla uczniów. Trzeba pamiętać, że Miłosz przebywając na emigracji upowszechnił wiedzę o polskich literatach - mówiła Halina Ewa Olszewska.
Poetka przygotowując zestawienie do lokalnej gazety samorządowej przeczytała dużo prac i listów dotyczących Miłosza, odkrywając nie zawsze znane fakty z życia Noblisty - To o czym nie każdy wie to fakt, że Miłosz miał bardzo dobre kontakty z papieżem Janem Pawłem II. Zaraz po odebraniu Nobla Miłosz udał się właśnie do Watykanu na audiencję do papieża. W pewnym okresie życia obaj publikowali do Tygodnika Powszechnego - opowiadała poetka. Grudniowe spotkanie było podsumowaniem obchodów roku poety w Biłgoraju.
Sama poetka w tym roku opublikowała swoją piąta książkę pt. Stragan Linii Papilarnych". Utwory Olszewskiej zostały przetłumaczone do wydanej niedawno ogólnoświatowej antologii "Między Ochrydą a Bugiem - antologia współczesnych sztuk słowiańskich". Ponadto 16 utworów poetki zostało zamieszczonych w ogólnopolskiej antologii "HAIKU" wydanej w lipcu br. - To kolejny dobry dla mnie rok pod względem twórczym - przyznaje autorka.