Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
POWIAT Jak radzić sobie z kryzysem?
2012.02.07 10:29 | aktualizacja: 2012.02.07 14:05

Złote rady na trudne czasy

Dane makroekonomiczne pokazują, że Polska wchodzi w fazę spowolnienia gospodarczego. Taki stan rzeczy wpływa także na kondycję finansową zwykłego obywatela. W najgorszej sytuacji może dojść do zmniejszenia jego wynagrodzenia bądź nawet utraty pracy. Eksperci Związku Firm Doradztwa Finansowego (ZFDF) podpowiadają jak przygotować się na nadchodzące trudności finansowe.
Złote rady na trudne czasy
Złote rady na trudne czasy

Spada eksport, a bezrobocie rośnie. Dla wielu analityków prognozy dla polskiej gospodarki na najbliższy rok pozostają co najmniej dwuznaczne. Gospodarka naszego kraju wchodzi w fazę spowolnienia, chociaż Polsce nie grozi recesja. Wiele zależy od popadającej w stagnację Europy, do której Polska eksportuje dużo towarów, co z kolei stanowi ważny motor, który napędza zatrudnienie w sektorze produkcyjnym. Ważnym czynnikiem będzie też wygasanie impulsu inwestycyjnego związanego z Euro 2012.

Według dr Bogusława Półtoraka (Bankier.pl i Związek Firm Doradztwa Finansowego) elementy te wpłyną na obniżenie się wielkości produkcji i wzrost bezrobocia. Odpowiedzią na gorszą koniunkturę będzie wzrost bezrobocia rejestrowanego. Na koniec grudnia 2011 roku według danych Głównego Urzędu Statystycznego w polskich urzędach pracy zarejestrowanych było 1 mln 983 tys. osób (w stosunku do listopada przybyło 68,1 tys.). Według danych GUS stopa bezrobocia w Polsce w ubiegłym roku wyniosła 12,5%. Eksperci tej instytucji prognozują, że w przeciągu najbliższych miesięcy ma ono wzrosnąć o 0,7% i osiągnąć poziom 13,2%. Zdaniem dr Półtoraka trudniejsze warunki gospodarcze mogą mieć wpływ na pogarszanie możliwości dochodowych Polaków. - Wolniejsze tempo wzrostu gospodarki przekłada się zazwyczaj na spadek zarobków. Dodatkowo uszczuplone portfele to także wynik podniesionej w lutym składki rentowej, do płacenia której zobowiązani są pracodawcy, gdyż ogranicza ona potencjalny budżet wzrostu płac.

Chcąc zachować płynność finansową, nie likwidując przy tym etatów, zatrudniający będą zwiększali presję na utrzymanie lub zmniejszanie wynagrodzeń swoich pracowników - stwierdza dr Bogusław Półtorak (ZFDF). Złote rady Eksperci Związku Firm Doradztwa Finansowego doradzają przygotowanie się na to, co może czekać nasze finanse w najbliższych kilku miesiącach.

W tym celu udzielają sześciu wskazówek na nadchodzące trudne czasy.

1. Nie licz na innych, licz na siebie. Sam zatroszcz się o swoje finanse. W trudnych sytuacjach wiele osób ma w zwyczaju zwracać się o pomoc do innych. Jednak gdy problem spowolnienia gospodarczego i jego następstw dotyka cały kraj, szczególnie aktualne staje się powodzenie "umiesz liczyć, licz na siebie". Zadbaj zawczasu o swoje pieniądze i przygotuj finansową "poduszkę bezpieczeństwa", abyś w razie problemów mógł sam dać sobie z nimi rade.

2. Ogranicz swoje wydatki do tych naprawdę koniecznych. Zrezygnuj ze zbędnych wydatków. Na początku każdego miesiąca stwórz listę podstawowych opłat, jakich musisz dokonać. Swoje pieniądze w pierwszej kolejności przeznacz na spłacanie pozycji z tej listy. Dzięki takiemu rozplanowaniu zyskasz spokój, że wszystkie główne należności zostaną pokryte i nie grożą ci żadne konsekwencje, np. z tytułu nieopłaconych rachunków za prąd.

3. Każdy wydatek przemyśl trzy razy. W niespokojnym okresie szczególnie ważne staje się, aby każdy zakup był dokładnie przemyślany. Kupując produkty przeanalizuj oferty konkurencyjnych firm. Korzystaj także z internetowych porównywarek cen. Jeśli możesz kupuj podukty tańsze (niemarkowe), o podobnej jakości. Rozważ nabywanie dóbr za pomocą popularnych w Internecie zakupów grupowych, które umożliwiają skorzystanie z dużych zniżek. Nie ulegaj pokusom. Rób listy zakupów i ściśle ich przestrzegaj.

4. Zapisuj wszystkie swoje wydatki. Odnotowywanie poczynionych wydatków pomoże w ich kontrolowaniu, tak by nie zadłużyć się ponad kwotę, jaką się dysponuje na dany miesiąc. Utwórz arkusz kalkulacyjny, w który będziesz wpisywał wszystkie swoje wydatki. Na jego podstawie analizuj na co przeznaczasz najwięcej pieniędzy, z czego możesz zrezygnować lub czego kupić mniej, by odłożyć drobne kwoty.

5. Oszczędzaj!, z każdej wypłaty staraj się odłożyć stałą kwotę, stanowiącą określoną procentowo część twojego wynagrodzenia. Może to być np. 5% pensji, które, regularnie odkładane, po pewnym czasie będzie stanowić dość pokaźną sumę pieniędzy. Jeśli niespodziewanie otrzymasz dodatkowe środki, na przykład w postaci premii, nie wydawaj ich. Zasil nimi pulę swoich oszczędności. Tak zgromadzone oszczędności powinny pozwolić utrzymać się (np. bez obaw, że nie zapłacisz podstawowych rachunków) przez pewien czas, w sytuacji utraty pracy i szukania nowej lub pokryć nagłe, niespodziewane wydatki, przykładowo w przypadku choroby.

6. Bądź finansowo pragmatyczny Jeśli zmienisz bądź ograniczysz niektóre swoje przyzwyczajenia, uda ci się zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych rocznie:
- Gotuj sam w domu, zamiast "stołować" się na mieście
- Proste naprawy wykonuj sam zamiast wzywać fachowców (internetowe fora służą poradami w niemalże każdej dziedzinie)
- Jeśli większość dnia spędzasz poza domem zrezygnuj z kablówki na rzecz podstawowego i tańszego pakietu.
- Postaraj się zużywać mniej wody, gazu i prądu.
- Przesiądź się z samochodu do komunikacji miejskiej bądź na rower.
- Ogranicz palenie tytoniu.
- Zastanów się czy potrzebujesz dwóch telefonów. Może warto zrezygnować ze stacjonarnego na rzecz komórkowego bądź odwrotnie lub zmienić abonament na bardziej korzystny?

Przestrzeganie tych podstawowych rad pozwoli odłożyć pewien kapitał na czarną godzinę, a przede wszystkim da poczucie bezpieczeństwa i pozwoli bezstresowo zmierzyć się z tym, co może nas spotkać i wpłynąć znacząco na pogorszenie się naszej zdolności finansowej. Eksperci ZFDF zachęcają jednak, by odkładać pieniądze zawsze i tworzyć swoisty "fundusz awaryjny" bez względu na to, czy obecnie trwają lata tłuste czy chude, gdyż środki z oszczędności mogą przydać się w każdym momencie życia.

Na podstawie mat. Związku Firm Doradztwa Finansowego

red.
REKLAMA
Oceń:
2 głosy
Złote rady na trudne czasy, 5.0000 out of 5 based on 2 ratings
red. dodany
 
Odsłon: 6599
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (6)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
PL
195-e61
~ posłom obciąć i innym   Najwyższy czas obciąć dochody parlamentarzystów o połowę, zmniejszyć pobory wójtom, prezydentom, starostom, ograniczyć wynagrodzenia szefostwu na tzw. wysokich stołkach itp.
8 lutego 2012
+4
-2
PL
a7f-ca6
~ zielona wyspa   Polska to najbogatszy kraj świata,bo kradli,kradną i dalej jest co ukraść.Wsze pomysły na kryzys i są guzik warte!!!
7 lutego 2012
+2
-3
PL
b0a-369
~ MOJE KREDO ŻYCIA (...) - bezrobotny robotnik drogowy z Biłgoraja   MOJE KREDO ŻYCIA NA TRUDNE CZASY TO: "BYĆ POZYTYWNIE NAKRĘCONYM DO WSZYSTKICH I WSZYSTKIEGO ORAZ JEŻELI NIE MAM KASY, TO TAK ŻYĆ ABY NIE UMRZEĆ Z GŁODU ORAZ NIE ZADŁUŻAĆ SIĘ, CZYLI - NIE DAĆ WZBOGACIĆ SIĘ BANKOM, TZN. PIJAWKĄ ZWŁASZCZA UBOGICH".
7 lutego 2012
+5
-2
PL
ed0-2e7
~ Drakkar   Jest pewna zależność w pisaniu takich"dobrych rad"zazyczaj pisze je ci których kryzys nie dotyka czyli ludzie dobrze zarabiający i raczej im nie w głowach stosowanie sie do takich zaleceń z wiadomego powodu.Kto jak kto ale Polacy jak nikt inny opanowali do perfekcji sztuke przetrwania w naszym "przyjaznym" jego obywatelom państwie.
Z tych dobrych porad wynika że najlepiej udać sie do pana Larwy i od razu zamówić "dębowe jesionki" całej rodzinie żeby po prostu nie korzystać z życia.Odnosze wrażenie iż te wszystkie mądre głowy które układaja takie poradniki zapomniały o istnieniu konsumpcji która napedza gospodarkę i zasila budżet państwa pozwalając na jego rozwój,oczywiście jeśli przy steraach od 20 lat nie stoją złodzieje i kombinatorzy,tylko ludzie którym zależy na Polsce.
Podam taki mały przykład oszczedzania który z pewnością nie tylko ja zauważyłem i dotyczy on energi.Oszczędzam energie no bo jak tu tego nie robić ale co z tego jak w ciagu roku sa dwie albo trzy podwyżki energii.Dlaczego tak sie dzieje?Łatwo to mozna wyjaśnic otóż przedsiebiorstwa energetyczne nie zarabiaja i żeby nadrobić straty wywołane oszczedzaniem obywateli windują ceny kilowata w góre.Podobnież jest też z innymi mediami z których codziennie korzystamy.
Wszelkie oszczedzanie proponowałbym zacząć od góry czyli od rządu,ministerstw,sejmu,senatu rozbudowanej machiny biurokratycznej,całym ogromem bzdurnych przepisów które utrudniają życie,wysokich podatków gdzie w cenie produktu 1/4,1/3,1/2 to podatek który idzie na zasilenie budżetu.Wydawałoby sie że skoro one są tak wysokie to powinnismy życ w kraju mlekiem i miodem płynącym ze sprawną policją,silnym wojskiem,dobrą służba zdrowia itd.Zapomniałem dodać o niespotykanej liczbie przekrętów i afer które nigdy nie zostały rozliczone a ukradzione pieniadze nigdy nie zostały odzyskane.
Podnoszenie podatków powoduje powiekszanie sie szarej strefy gdzie pieniadze omijają wszelkie instytucje nastawione na drenaż kieszeni obywatela i koło sie zamyka bo znów do budżetu nie wpłyneła planowana ilość gotówki,wiec zatem podniesiemy podatki raz jeszcze.Skutków takiego postepowania nie muszę już tłumaczyc.
Przykładem wysokich podatków jest Biłgoraj a konkretnie zagraniczne supermarkety dzieki polityce z jaką zagościły w naszym kraju spowodowały one upadek wielu małych przedsiebiorców.W skali kraju są to hurtownie,producenci i pracodawcy.Wszystko to dzieki temu że nie ponoszą one takich opłat jak polski przedsiebiorca a pieniadze które tu zarabiaja wywozone są z kraju nie zasilając naszego budżetu.
Jedynym skutecznym sposobem na wzrost gospodarczy jest obniżanie podatków i kosztów pracy choć trudno w to uwierzyć wpłyneło by to znacząco na poprawe polskiej gospodarki.Takim przykładem może być obniżenie akcyzy na alkohol i papierosy w roku 2003 lub 2004 zmniejszenie tej akcyzy sprawiło iz wpływy do budżetu państwa znacząco sie poprawiły.
Gdyby w dzisiejszych czasach miała miejsce podobna sytuacja to podejrzewam upadek szarej strefy,zwiekszenie zatrudnienia,poprawne warunków bytowych,zmniejszenie przestępczości,ogólny gospodarczy rozwój Polski.
W jednym z serwisów czytałem o dzietności Polek na Wyspach Brytyjskich,otóż okazało sie że jest ona najwyższa ze wszystkich narodowosci jakie tam przebywają.Fakt spowodowane jest to prorodzinna polityką państwa.Prosze teraz pomysleć gdyby w Polsce było podobnie? Nie likwidowano by oświaty w państwie,producenci wszelakich rzeczy potrzebnych do wychowania dziecka mieliby istne eldorado,zatrudniali pracowników,płacili podatki,ci z koleji wydawaliby zarobione pieniadze w miejscu w którym żyją i koło toczyłoby sie dalej.
Niestety ale dalej wybieracie tak jak wybieracie a potem narzekacie jak wam jest źle.Ale czego można wymagać od zmanipulowanego przez różne telewizje i gazety społeczeństwa...
7 lutego 2012
+4
-3
PL
77d-d6b
~ wobio   tylko ludzi nakręcają piszać takie artykuły....
7 lutego 2012
+3
-5
PL
1a3-69b
~ longin   spytaj tuska jaj zyc
7 lutego 2012
+3
-2
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA
Gazetka Lidl - Zobacz aktualne promocje i nowe gazetki na stronie Moja Gazetka
REKLAMA
w środę, godzina 12:36 Biłgoraj
Tu będzie plac budowy
W środę 20 listopada przekazano plac budowy pod inwestycję obejmującą modernizację ulicy Knappa oraz budowę drogi I.B. Singera w Biłgoraju. Zgodnie z umową na realizację zadania wykonawca ma 11 miesięcy od dnia podpisania umowy.
dzisiaj, 08:56 Krytków Duży
Zderzenie osobówek na drodze powiatowej [AKTUALIZACJA]
w niedzielę, godzina 20:03 Tarnawa
Tragiczny wypadek w powiecie. Nie żyje kobieta
16 listopada 2024 Biłgoraj
Jubileuszowy Wieczór Darczyńcy [NOWE ZDJĘCIA]
W sobotę 16 listopada odbyła się kolejna edycja Wieczoru Darczyńcy, organizowanego przez fundację Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej. Tegoroczne wydarzenie miało wyjątkowy charakter, ponieważ wpisało się w obchody 25-lecia działalności fundacji.
w niedzielę, godzina 20:53 Borki
Pożar budynku - straty oszacowano na 150 tysięcy złotych
dzisiaj, 14:37 Region
ZUS ma 90 lat. Tak świętował biłgorajski oddział
w piątek, godzina 09:12 Biłgoraj
Będzie zmiana stawek podatkowych?
Rada Miasta Biłgoraja przygotowuje się do wprowadzenia zmian w podatkach od nieruchomości. Nowe stawki zostały określone w projekcie uchwały, która ma zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku. Poniżej przedstawiamy szczegóły planowanych zmian.
w niedzielę, godzina 08:29 Dyle
Gminny Dzień Pracownika Socjalnego
dzisiaj, 15:49 Biłgoraj
Nagroda dla Anny Świcy
we wtorek, godzina 11:18 Lubelszczyzna
Pierwszy przypadek wścieklizny u psa w województwie
Do dzisiaj w województwie lubelskim potwierdzono 20 ognisk wścieklizny. Po raz pierwszy chorobę stwierdzono u psa. Służby przypominają, że obowiązkowemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie podlegają psy po ukończeniu 3 miesiąca życia.
w piątek, godzina 09:57 Stary Lipowiec
Remont drogi zakończony
w piątek, godzina 20:16 Biłgoraj
Biznes Ziemi Biłgorajskiej w jednym miejscu
w sobotę, godzina 10:14 Biłgoraj
Radni zdecydują o podwyżkach opłat za śmieci
Na najbliższej sesji Rady Miasta Biłgoraja, która odbędzie się 27 listopada, radni podejmą decyzję dotyczącą zmiany wysokości opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Proponowana podwyżka jest związana z rosnącymi kosztami utrzymania systemu gospodarki odpadami oraz spadkiem liczby mieszkańców objętych opłatą. Nowe stawki mają wejść w życie 1 stycznia 2025 roku.
w niedzielę, godzina 11:15 Rzeczyce
Jest wniosek o ZRID dla oczekiwanej inwestycji
w niedzielę, godzina 16:33 Biłgoraj
Scena dla seniorów
w środę, godzina 13:55 Biłgoraj
Biłgorajski basen odzyska dawny blask
Kryta pływalnia, jeden z symboli Biłgoraja, wkrótce przejdzie kompleksową modernizację. W środę, 20 listopada, przedstawiciele Zarządu Powiatu podpisali umowę z wykonawcą na realizację II etapu remontu obiektu, który będzie służył zarówno mieszkańcom, jak i lokalnym stowarzyszeniom sportowym.
w sobotę, godzina 20:33 Bukowina
Zderzenie dwóch samochodów w Bukowinie
17 listopada 2024 Powiat
11 miejscowości bez prądu, w tym Biłgoraj i Tarnogród
we wtorek, godzina 15:28 Babice
Upamiętnienie biskupa z Babic
We wtorek, 19 listopada przy szkole w Babicach odbyła się uroczystość odsłonięcia i poświęcenia kamienia upamiętniającego biskupa płk. Mateusza Siemaszko, duchownego i żołnierza, który zapisał się w historii Polski.
w niedzielę, godzina 16:10 Biłgoraj
Ku czci św. Cecylii
dzisiaj, 08:07 Lekkoatletyka
Złoty Marcin Kusz i drużynowe srebro dla Znicza
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball