Po upadku systemu komunistycznego w Polsce w 1989 roku my Żołnierze Armii Krajowej mieliśmy nadzieję, że takie wartości jak: ojczyzna, naród, niepodległość, Bóg, honor, prawda, wiara, o które tak długo walczyliśmy będą pierwszorzędnym zadaniem naszych demokratycznie wybranych władz wszystkich szczebli, polskiego Parlamentu, władz rządowych jak również samorządowych.
Niestety tak się nie stało.
Komunizm jako ustrój totalitarny dotychczas nie został rozliczony ani na poziomie światowym tak jak faszyzm Norymberdze, ani w żadnym innym wymiarze za swoje zbrodnie. Z przykrością należy stwierdzić, że do dziś w wielu miejscach Polski nadal gloryfikuje się obce dla polskiej racji stanu idee. Dba się o pomniki, tablice, nazwy ulic upamiętniające komunizm. W Powiecie Biłgorajskim mamy również takie przykłady: pomnik i tablica w Biłgoraju poświecona funkcjonariuszom ORMO i MO walczącym z podziemiem niepodległościowym. Pomniki upamiętniające twórców KPP w Gminach: Turobin, Biłgoraj, Potok Górny. Nazwy ulic w gminach Tarnogród: 22-Lipca, 40-Lecia PRL, w Biłgoraju: Armii Ludowej, Gronczewskiego "Przepiórki". Przykłady z pewnością można by mnożyć. Do dziś nie opracowano rzetelnie i całościowo historii Polskiego Państwa Podziemnego i jego sił zbrojnych - Armii Krajowej. Ten realnie istniejący i kompromitujący wolną i niepodległą Polskę stan rzeczy należy jak najszybciej zmienić.
Szanowni Państwo Ziemia Biłgorajska nosi liczne nie do końca zagojone jeszcze blizny z okresu II wojny światowej. Usiana jest licznymi cmentarzami gdzie spoczywają nasi bohaterowie - synowie Biłgorajskiej Ziemi. To im się należy wieczna pamięć cześć i chwała. To ich imiona powinny widnieć na pomnikach, określać nazwy ulic, przecież to oni w obronie tej ziemi tych ulic oddali swoje jakże często młode życie. Na szczęście historia już rozróżniła kata od ofiary i okupanta.
Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Rejonu Biłgoraj zwraca się do wszystkich samorządowców, burmistrzów, wójtów, radnych z apelem o podjęcie wszelkich działań zmierzających do zmiany istniejącego stanu, gloryfikującego fałszywych bohaterów. Utrwalajmy historyczną pamięć o naszych patriotach i bohaterach honorując ich imionami nazwy ulic, skwerów, parków. Jak mawiał poeta "Nie umiera ten kto żyje w pamięci narodu". Niech nasze dzieci, nasza młodzież uczy się prawdziwej historii w szczególności tej, która rozgrywała się wokół naszych domów.
Z wyrazami szacunku PREZES Koła Rejonowego Światowego Związku Żołnierzy AK w Biłgoraju por. Irena Kulińska ps. Rosa
red.
REKLAMA
Oceń:
1 głos
APEL - ŚZŻAK W Siedemdziesiątą Rocznicą Powstania AK, 5.0000 out of 5 based on 1 ratings
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
PL
ef7-7e8
~ adiunkt Trzeba również skasować miejsca kultu tzw. św. Stanisława, zdrajcy Polski. Powinien być zapomniany i wykluczony z listy świętych. Zdrajca nie może być patronem kraju który zdradził!!!
24 lutego 2012
+3
-1
PL
ef7-7e8
~ Mark_IV Wielki Polak, Marszałek Józef Piłsudski odbierał w latach trzydziestych defiladę kombatantów którzy walczyli o wolność Polski po I wojnie światowej. Widząc niekończace się, defilujące szeregi "Dziadek" westchnął i powiedział: -"Żebym to ja was wszystkich wtedy miał".
24 lutego 2012
+3
-1
PL
087-037
~ syn moi Rodzice byli w AK (p.por/sierżant). Walczyli o wolną Ojczyznę, ale jestem pewien, że dzisiejsza polityka odznaczania ludzi ("powojennych"), którzy nie mieli nic wspólnego z obroną kraju, postawiłaby ich "na baczność". To wielki błąd i przykrość dla wielu kombatantów, bo napiętnowaliśmy przypadki - im dalej od wojny, to więcej kombatantów. Zakończmy farsę - proszę w imieniu bardzo wielu !!!
24 lutego 2012
+5
-1
PL
4d2-952
~ Tamto Już najwyższy czas, aby żyć teraźniejszością i nie demonstrować tak na ulicy. Historia AK powinna być w bibliotekach. AK powinno świętować swoje rocznice w swim gronie i włączyć się aktywnie do budowy współczesnego społeczeństwa. Tamto się nie wróci...
23 lutego 2012
+3
-1
PL
029-814
~ solidarnosciowiec 80. co prawdy niechcesz znac tak to prawda AK TO BYLI KAPUSIE MILICJI,BYL TAKI MEDZIASZ GUMIS CO TO TWUJ ZIOMEK. TACY SA POD OCHRONA.KOPAL LEZONCEGO WTEDY BYL BOHATER.TERAZ MA OCHRONE .CO NIEPRAWDA.ZA CZYJE PIENIADZE PODATNIKOW.
23 lutego 2012
+0
-1
PL
b35-292
~ co pan, panie 'komandosie' biało=czerwony wypisuje?Pan jest histerykiem.
23 lutego 2012
+1
-1
PL
489-de6
~ biało-czerwony Wszyscy piszecie takim językiem , że aż was szkoda.Licytowanie się kto był większym patriotą , to typowe dla naszego narodu.Przedstawiacie historię w białych lub czarnych barwach , a co jak co , ale historia współczesna to raczej szarość.Wśród akowców byli różni ludzie i patrioci i zwykłe rzezimieszki które wykorzystywały sytuację dla wzbogacenia się , o których starsze pokolenie mówi :A-Koń , A-Kura ,A-Krowa , w zależności od tego co kradli.Oczywiście , teraz wypada się odciąć od nich mówiąc że to nie AK-owcy.Ale nawet mnie, z perspektywy czasu łatwo się ocenia.Wśród członków Solidarności też było podobnie.Byli prawdziwi patrioci , ale też zwykłe hieny.Korzyści , gloria i chwała, również nie do końca spłynęły na tych co trzeba.Oczywiście , pamięć o tych którzy złożyli ofiarę ze swojego życia , jest jak najbardziej należna. Ale też jednoznaczne oceny , to brak zrozumienia realiów czasu w którym wydarzenia miały miejsce.Prawdziwa historia , powinna zawierać więcej obiektywizmu a i tak trzeba jeszcze brać na nią poprawkę.Starając się być obiektywnym , nie mogę pojąć dlaczego za słuszne uważa się nadawanie ulicom imion osób zasłużonych , bohaterów , ale tylko tych którzy nam pasują.Taki np. Singer , nie był zbrodniarzem ale niektórzy uważają że że Żydzi w Biłgoraju nie mieszkali , albo że nie mają prawa do wspólnej historii albo że powinien czekać w kolejce aż wyczerpie się lista naszych , jedynie słusznych bohaterów.Takim sposobem , popadamy z jednej skrajności w drugą.Kiedyś wymazywano z historii naszych bohaterów , my teraz róbmy to samo z innymi, następne pokolenia idąc naszym przykładem , wymażą nas.
23 lutego 2012
+1
-3
PL
029-814
~ solidarnosciowiec 80 ateista pisze prawde co kole w oczy ze ak to byli milicjanci,tak jak kedys UB,SB.twraz AK. prosze przeczytac dokladnie co pisze ATEISTA, SOLIDARNOSC NIE MORDOWALA,WALCZYLA o prawa robotnikow,za to mamy otwarte granice, bo kedys mogli tylko za granice wyjerzdzac tacy jak ak.i inny ubek. jestem razem z ATEISTOM,taka jest prawda.ja osobiscie za wolna polskom,bylem mieszkalem na zachodzie tam stacjonowalo.w nietoperku wojska radzieckie,majac 25lat dzisiaj czytam na forum takie bzdury,czy ktos byl na takim przesluchaniu w latach 1980,jak milicja przesluchiwala ,jak naprzyklad bicie wybijanie zebow kucie igla, uderzanie w palce.lzy same sieleja jak czytam.takie bzdury o solidarnosci.tacy jak ak i inni bawili sie,zeby zagluszyc bul na przesluchaniach.
23 lutego 2012
+0
-2
PL
947-5ef
~ ateista A ja zapytał bym się tych działaczy AK,które niejednokrotnie przekształcało się w NSZ i mordowało bez skrupułów ludzi tylko za to że wzięli dworską ziemię z parcelacji lub wstąpili w szeregi Milicji jakie mają prawo do wymazywania z historii kraju i regionu nazw ulic ludzi którzy też walczyli z okupantem być może bardziej bohatersko niż niektórzy działacze obecnych struktur AK.Podziemie niepodległościowe po wojnie nie walczyło tylko o wolną Polskę jak to teraz się wszystkim wmawia tylko o zachowanie porządku przedwojennego tzn.obszarników fabrykantów żeby ludzie zwykli dalej na nich za darmo pracowali.Przywódcy dobrze wiedzieli o co idzie gra choć zwykli żołnierze nie zawsze ale raz się związawszy nie mieli odwrotu i brnęli do końca.Bardzo dużo ludzi dzięki powojennym przemianom zyskało pomimo różnych wypaczeń.Żeby sobie uzmysłowić jak zwykli ludzie żyli przed wojną na wsi czy w miastach trzeba sięgnąć do historii niektóre filmy i książki to pokazują.Solidarność w 1980r walczyła o poprawę losu robotników.Proszę mi pokazać jak bardzo im się poprawiło.Zostali sprowadzeni do roli sprzed wojny.Więc niech działacze AK nie płaczą że im się dzieje krzywda bo ktoś do tej pory nie zmienił 'niesłusznej' nazwy ulicy.Gorsze jest to że wiele ulic otrzymało imiona "bohaterów"którzy mają na sumieniu wiele niewinnych istnień ludzkich.
22 lutego 2012
+5
-3
PL
029-814
~ solidarnosciowiec niestety AK to bylo w czasie wojny, prosze nie mylic ze to solidarnosc,my czlonkowie solidarnosci nie mamy zadne przewileje jak AK czy dzieci zamojszczyzny,ktorzy sobie pozalatwiali dodatek oni maja my nic.TZ. DODATEK DO WSZYSTKIEGO .W BILGORAJU SA TACY CO JEDEN DRUGEMU PODPISYWAL ZE BYL W AK .to jest to.sam bylem czlonkem solidarnosci na WYBRZEZU.
22 lutego 2012
+1
-3
PL
bf4-f35
~ w temacie Dzieckiem AK jest Solidarności.Tylko co ja widzę. To dziecko zostało dawno wylane z kąpielą. To był,bohór.Natomiast mamy podrzutka o imieniu,PiS. Któremu wiele osób ślepo,ufa.
22 lutego 2012
+2
-2
US
c10-f2a
~ AK ANI SLOWA O PSEUDO DZIALACZACH AK KTORZY Z AK NIE MAJA NIC WSPOLNEGO .BILGORAJ MA TAKICH
22 lutego 2012
+7
-2
PL
b0a-369
~ bezrobotny robotnik drogowy z Biłgoraja Apel jest bardzo słuszny, a jaka będzie jego realizacja to przyszłość pokazie. Nie będę spekulować w tym zakresie.
22 lutego 2012
+4
-4
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
W środę 20 listopada przekazano plac budowy pod inwestycję obejmującą modernizację ulicy Knappa oraz budowę drogi I.B. Singera w Biłgoraju. Zgodnie z umową na realizację zadania wykonawca ma 11 miesięcy od dnia podpisania umowy.
w piątek, godzina 09:57
Stary Lipowiec
Remont drogi zakończony
w piątek, godzina 20:16
Biłgoraj
Biznes Ziemi Biłgorajskiej w jednym miejscu
dzisiaj, 10:14
Biłgoraj
Radni zdecydują o podwyżkach opłat za śmieci
Na najbliższej sesji Rady Miasta Biłgoraja, która odbędzie się 27 listopada, radni podejmą decyzję dotyczącą zmiany wysokości opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Proponowana podwyżka jest związana z rosnącymi kosztami utrzymania systemu gospodarki odpadami oraz spadkiem liczby mieszkańców objętych opłatą. Nowe stawki mają wejść w życie 1 stycznia 2025 roku.
dzisiaj, 11:31
Biłgoraj
Nowe wiaty oddane do użytku
w piątek, godzina 19:34
Biłgoraj
Współpraca, która zmienia lokalną rzeczywistość
w piątek, godzina 09:12
Biłgoraj
Będzie zmiana stawek podatkowych?
Rada Miasta Biłgoraja przygotowuje się do wprowadzenia zmian w podatkach od nieruchomości. Nowe stawki zostały określone w projekcie uchwały, która ma zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku. Poniżej przedstawiamy szczegóły planowanych zmian.
w piątek, godzina 08:04
Aleksandrów
Wyróżnienia dla pracowników socjalnych z Aleksandrowa
w czwartek, godzina 12:46
Biłgoraj
Spotkanie przedsiębiorców Ziemi Biłgorajskiej
16 listopada 2024
Biłgoraj
Jubileuszowy Wieczór Darczyńcy [NOWE ZDJĘCIA]
W sobotę 16 listopada odbyła się kolejna edycja Wieczoru Darczyńcy, organizowanego przez fundację Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej. Tegoroczne wydarzenie miało wyjątkowy charakter, ponieważ wpisało się w obchody 25-lecia działalności fundacji.
w niedzielę, godzina 10:41
Powiat
11 miejscowości bez prądu, w tym Biłgoraj i Tarnogród
w piątek, godzina 11:07
Biłgoraj
Punkt paszportowy wróci do Biłgoraja?
w środę, godzina 13:55
Biłgoraj
Biłgorajski basen odzyska dawny blask
Kryta pływalnia, jeden z symboli Biłgoraja, wkrótce przejdzie kompleksową modernizację. W środę, 20 listopada, przedstawiciele Zarządu Powiatu podpisali umowę z wykonawcą na realizację II etapu remontu obiektu, który będzie służył zarówno mieszkańcom, jak i lokalnym stowarzyszeniom sportowym.
w niedzielę, godzina 08:54
Bukowa
Tragiczny pożar w gminie Biłgoraj. Nie żyje mężczyzna
w czwartek, godzina 10:04
Biłgoraj
Odznaczenia i awanse strażaków [LISTA WYRÓŻNIONYCH]
we wtorek, godzina 11:18
Lubelszczyzna
Pierwszy przypadek wścieklizny u psa w województwie
Do dzisiaj w województwie lubelskim potwierdzono 20 ognisk wścieklizny. Po raz pierwszy chorobę stwierdzono u psa. Służby przypominają, że obowiązkowemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie podlegają psy po ukończeniu 3 miesiąca życia.
w poniedziałek, godzina 21:37
Aleksandrów
Osobówka stanęła w ogniu [AKTUALIZACJA]
15 listopada 2024
Biłgoraj
Nowy kierownik w Biłgoraju
we wtorek, godzina 15:28
Babice
Upamiętnienie biskupa z Babic
We wtorek, 19 listopada przy szkole w Babicach odbyła się uroczystość odsłonięcia i poświęcenia kamienia upamiętniającego biskupa płk. Mateusza Siemaszko, duchownego i żołnierza, który zapisał się w historii Polski.