Spotkanie zostało zorganizowane przez Stowarzyszenie Zrównoważonego Rozwoju i Przedsiębiorczości Społecznej w Biłgoraju pod honorowym patronatem Fundacji Inicjatyw Społeczno - Ekonomicznych z Warszawy. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele samorządów oraz organizacji pozarządowych funkcjonujących na terenie powiatu biłgorajskiego.
Tego typu forum odbyło się już po raz trzeci. Poprzednie Spotkania z Ekonomią Społeczną miały miejsce w 2010 oraz 2011r. Wtedy uczestnicy, czyli przedstawiciele organizacji pozarządowych mogli dowiedzieć m.in . jak aplikować o środki na własną działalność, a także w jaki sposób rozliczyć się z pozyskanych już pieniędzy. Ale tego typu spotkania miały także inny niezwykle ważny cel - integrację środowiska organizacji pozarządowych, jak również pokazanie możliwości wspólnego działania.
- Gdy rozpoczynaliśmy działalność stowarzyszenia naszym głównym celem było pobudzenie partnerstwa lokalnego, stąd pomysł organizacji forum. W krótkim czasie okazało się, że jest wiele osób, które chcą aktywnie działać i zmieniać otaczającą ich rzeczywistość. Efekty nie zawsze muszą być spektakularne. Otóż często są to ciche i małe gesty, które niosą pomoc którą trudno ocenić. To działania wypływające z odruchów serc i świadomości ważności naszego istnienia w społeczeństwie. Dobre przykłady owocują - przez ostatnie dwa lata powstało wiele cennych inicjatyw realizowanych nie tylko przez stowarzyszenia czy fundacje, ale również chociażby przez koła gospodyń wiejskich. Nasze stowarzyszenie aktywnie uczestniczyło w powstawaniu takich projektów udzielając pomocy merytorycznej i potrzebnego wsparcia - powiedziała w rozmowie z bilgorajska.pl Katarzyna Linert, prezes Stowarzyszenia Zrównoważonego Rozwoju i Przedsiębiorczości Społecznej w Biłgoraju.
Teraz, gdy organizacje trzeciego sektora tworzą zgraną grupę, która wzajemnie korzysta ze swoich doświadczeń, a pozyskiwanie funduszy zewnętrznych stało się powszechną praktyką, przyszedł czas na wypracowanie zasad współpracy z lokalnymi samorządami.
Te zagadnienia były tematem przewodnim III Biłgorajskiego Spotkania z Ekonomią Społeczną. Mówiono przede wszystkim o możliwości i potrzebie powstania Rady Działalności Pożytku Publicznego - organu opiniującego, ale również doradczego, którego jednym z najważniejszych zadań jest tworzenie dobrych relacji między organizacjami pozarządowymi, a samorządem. - Chcemy przedstawiać dobre praktyki współpracy z samorządem, bo takie w naszym powiecie mamy. Liczymy na to, że uda nam się wypracować z innymi organizacjami wspólne stanowisko w sprawie Rady Pożytku Publicznego. A przede wszystkim ustalić, czy działalność takiego gremium będzie wspierać działania organizacji pozarządowych w rozwiązywaniu problemów społecznych. Istotne jest, żebyśmy mówili wspólnym głosem - tłumaczy Katarzyna Linert
Nowelizacja ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie wprowadziła również możliwość utworzenia ośrodka wsparcia dla organizacji pozarządowych, nowe regulacje dotyczące konkursów, inicjatywę lokalną, możliwość udzielania przez samorządy pożyczek, gwarancji, poręczeń organizacjom pozarządowym. Przygotowanie programów współpracy i ich zasady zależą od lokalnych uwarunkowań. Ważne jest aby w każdej sprawie mogło się wypowiedzieć jak najwięcej organizacji.