W grudniu 2011 nauczycielki RCEZ: Barbara Gliwa i Agnieszka Wojciechowska (wcześniej też Marzena Oleszek ) wzięły udział w seminarium informacyjno - szkoleniowym w Lublinie. Od stycznia do czerwca wraz z grupą uczniów podczas zajęć fakultatywnych w bibliotece szkolnej trwała realizacja projektu w szkole. Wybrano działaczy na rzecz demokracji. Uczniowie pod kierunkiem nauczycieli opracowywali pytania, zbierali informacje, przeprowadzali wywiady, a także spotkania i prelekcje dla wybranych aktywistów. Z tych zarejestrowanych kamerą nagrań sporządzone zostały skrypty (przepisywanie) z tłumaczeniem i opracowaniem w języku angielski. Wywiady i ankiety trafiły na amerykańską stronę internetową projektu. Jednym z zaproszonych do biblioteki RCEZ gości był porucznik Jan Dembowski. Udało się też przeprowadzić wywiad ze Stanisławem Alotem (współzałożycielem nauczycielskiej Solidarności w latach 80-tych i byłym prezesem ZUS). Wymiernym efektem projektu w szkole oprócz zaświadczeń, czy kontaktów (też międzynarodowych) jest kontakt uczniów z żywą historią i nagrania oraz skrypty dostępne dla innych uczniów i nauczycieli w bibliotece szkolnej. Civic voices rozwija zatem umiejętności z zakresu wiedzy o społeczeństwie i historii ale także przygotowania oraz realizacji projektów badawczych. Jest też dla RCEZ formą promocji środowiska szkolnego jak i lokalnego na międzynarodowym forum poprzez umieszczenie informacji na międzynarodowej stronie: www.civicvoices.org.
"Civic Voices - Międzynarodowy Bank Pamięci o Demokracji" jest to program prowadzony przez Edukacyjną Fundację Amerykańskiej Federacji Nauczycieli jako część grantu ufundowanego przez Amerykański Departament Edukacji na podstawie Ustawy Edukacja dla Demokracji, uchwalonej przez Kongres Stanów Zjednoczonych. Realizacja projektu została przewidziana na lata 2009-2012. "Solidarność" jest jednym z partnerów projektu. Inni partnerzy projektu to związki zawodowe z: Afryki Południowej, Filipin, Gruzji, Mongolii, Kolumbii, Irlandii Północnej, Stanów Zjednoczonych Ameryki. W sumie zaangażowano 280 nauczycieli z całego kraju. Celem głównym projektu jest poznanie współczesnej historii "poprzez fakty, życiorysy i wspomnienia działaczy" z ośmiu krajów. Polskim koordynatorem projektu jest Monika Kończyk. Otwierający w Polsce projekt Przedstawiciel AFT Mike Howell powiedział w Gdańsku:
-celem projektu jest pokazanie ludzi, którzy kiedyś działali i w sposób obywatelski walczyli o demokrację. Chcemy pomóc nauczycielom w nauczaniu najnowszej historii - zaznaczył.
Wszystkie wywiady zostały zarchiwizowane i umieszczone na stronie internetowej Civic voices. Skrypty rozmów przetłumaczone na język angielski staną się materiałem dydaktycznym o wymiarze międzynarodowym.