Uroczystość rozpoczęła zbiórka delegacji wszystkich jednostek z terenu gminy przed Urzędem Miejskim, skąd uczestnicy obchodów przeszli na plac przy szkole podstawowej. Tutaj proboszcz miejscowej parafii ksiądz dziekan Zenon Mrugała odprawił jubileuszową mszę świętą.
Po eucharystii józefowscy strażacy odebrali oficjalnie dwa nowe pojazdy, które ufundowały władze samorządowe. Pierwszy to ciężki samochód pożarniczy "Scania" ze zbiornikiem na wodę o pojemności 5000 litrów z napędem na cztery koła, wyposażony w armatkę i sprzęt do podawania piany, agregat oraz podstawowy sprzęt pożarniczy. Drugim jest lekki samochód marki Ford, przystosowany do ratownictwa drogowego, wyposażony w sprzęt hydrauliczny do cięcia i rozpierania blach, udzielania pierwszej pomocy, ze zbiornikiem na wodę o pojemności 200 litrów.
Niedzielna uroczystość była okazją do podsumowania dotychczasowej działalności józefowskiej OSP oraz uhonorowania wyróżniających się strażaków.
Najwyższe odznaczenie - Złoty Znak Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP, otrzymał Bolesław Łagożny. Złote medale za zasługi dla pożarnictwa odebrali: Józef Litwin, Teresa Nowak i Edward Rawiak, natomiast srebrnymi wyróżniono: Marka Biszczanika, Wincentego Łaszczaka, Andrzeja Łepika, Janusza Pakułę, Jacka Paluszczaka, Jerzego Podolaka, Józefa Szponara i Szczepana Zubalę. Brązowe medale za zasługi dla pożarnictwa przyznano: Aleksandrowi Haczykowskiemu, Józefowi Kawie, Robertowi Korcowi, Gabrielowi Kutrzepie, Krzysztofowi Lalowi (synowi Stanisława) i Krzysztofowi Lalowi (synowi Szczepana), Ryszardowi Litwinowi, Tadeuszowi Surmaczowi i Aleksandrowi Szkałubie. Ponadto 10 osób otrzymało odznakę wzorowego strażaka, a kolejnych 18 druhów za długoletnią działalność w OSP. Najdłuższym, bo 55-letnim stażem, mogą się poszczycić dwaj druhowie - Bolesław Łagożny i Stanisław Kudełka.
Odznaczenia i medale wręczali: honorowy członek Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych pułkownik pożarnictwa w stanie spoczynku Mieczysław Skiba, Zastępca Komendanta Państwowej Straży Pożarnej w Biłgoraju brygadier Sławomir Zygmunt, Prezes Zarządu Powiatowego OSP RP w Biłgoraju Mieczysław Skura oraz Prezes Zarządu Miejsko-Gminnego OSP w Józefowie, burmistrz miasta Roman Dziura.
Odznaczenia i medale wręczali: honorowy członek Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych pułkownik pożarnictwa w stanie spoczynku Mieczysław Skiba, Zastępca Komendanta Państwowej Straży Pożarnej w Biłgoraju brygadier Sławomir Zygmunt, Prezes Zarządu Powiatowego OSP RP w Biłgoraju Mieczysław Skura oraz Prezes Zarządu Miejsko-Gminnego OSP w Józefowie, burmistrz miasta Roman Dziura.
Oficjalne uroczystości zakończyła część artystyczna, w wykonaniu miejscowej kapeli "Rzemyki", działającej przy Miejskim Ośrodku Kultury, która wykonała m.in. utwór przygotowany specjalnie z okazji jubileuszu.
OSP w Józefowie powstała w 1902 roku. Po Zamościu, Tyszowcach i Biłgoraju była to czwarta straż na Zamojszczyźnie i druga po Tyszowcach jednostka ochotnicza. Do przełomowych dat w ponad stuletniej historii jednostki należy zaliczyć m.in. rok 1927, kiedy udało się zakupić pierwszą, bardzo nowoczesną na tamte czasy, ręczną sikawkę, którą musiało obsługiwać jednocześnie czterech strażaków oraz beczkę na wodę, ciągniętą przez zaprzęg konny. Na ćwiczenia strażacy byli wtedy zwoływaniu za pomocą trąbki, natomiast do ogłaszania alarmu pożarowego służyła napędzana ręcznie syrena strażacka. W okresie międzywojennym największy wpływ na działalność jednostki miał ówczesny wójt i prezes straży Bolesław Iżycki. Choć we wrześniu 1939 roku wielu członków zostało zmobilizowanych do armii, a potem walczyli w konspiracji albo zostali wywiezieni do Rzeszy, nawet w czasie wojny józefowscy strażacy nie zaprzestali swojej działalności.
W okresie międzywojennym największy wpływ na działalność jednostki miał ówczesny wójt i prezes straży Bolesław Iżycki. Choć we wrześniu 1939 roku wielu członków zostało zmobilizowanych do armii, a potem walczyli w konspiracji albo zostali wywiezieni do Rzeszy, nawet w czasie wojny józefowscy strażacy nie zaprzestali swojej działalności.
Pierwszy samochód typu "Dodge" jednostka otrzymała w 1955 roku, w 1972 roku odebrała sztandar i Złoty Medal za zasługi dla pożarnictwa, a od 1995 roku OSP w Józefowie działa w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym.
fot.UM Józefów