Te zaszczytne tytuły przyznane zostały w czwartek, 25 kwietnia w siedzibie Wyższej Szkoły Ekonomii i Innowacji w Lublinie. Tam odbyła się uroczysta gala podsumowująca pierwszą edycję Projektu Certyfikacji Szkół "Szkoła Innowacji" i konkursu "Lider Innowacji ", w którym certyfikowano szkoły, wyróżniające się innowacyjną postawą w nauczaniu oraz we współpracy z otoczeniem społeczno - gospodarczym.
Organizacją konkursu zajęła się Wyższa Szkoła Ekonomii i Innowacji w Lublinie. Obecna edycja obejmowała szkoły ponadgimnazjalne. Honorowy patronat nad przedsięwzięciem objęli: Marszałek Województwa Lubelskiego Krzysztof Hetman, Prezydent Miasta Lublin Krzysztof Żuk, Kurator Oświaty w Lublinie Krzysztof Babisz.
Nad przebiegiem procesu certyfikacji czuwała Kapituła w składzie: Teresa Bogacka Kanclerz WSEI - Przewodniczący Kapituły, Krzysztof Hetman Marszałek Województwa Lubelskiego, Krzysztof Żuk Prezydent Miasta Lublin, Waldemar Jakson Burmistrz Miasta Świdnik, Krzysztof Babisz Lubelski Kurator Oświaty, Michał Jarmuł - wz. Rektor WSEI, Mirosław Jarosz Dziekan Wydziału Pedagogiki i Psychologii WSEI, Elżbieta Sękowska Dyrektor Zespołu Szkół nr 1 im. Władysława Grabskiego w Lublinie, Marek Szymański Dyrektor Zespołu Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego im. gen. Franciszka Kleeberga w Lublinie, Maciej Maniecki Prezes Zarządu Rady Przedsiębiorczości Lubelszczyzny. Warunkiem udziału było wysłanie wypełnionej ankiety konkursowej.
Przyznanie certyfikatu oznacza, że szkoła uczestnicząca w Projekcie stara się kształcić kreatywnych, innowacyjnych i twórczych absolwentów, wyróżnia się na tle innych szkół jako inwestująca w kształcenie dla rynku pracy i otoczenia gospodarczego, aktywnie współpracuje z otoczeniem społecznym, w tym z otoczeniem międzynarodowym, w sposób szczególny dba o praktyczną edukację swoich uczniów oraz przygotowuje ich, by mogli w sposób skuteczny i efektywny osiągać w przyszłości sukcesy na rynku pracy w Polsce i Unii Europejskiej, stara się wcielać w życie idee szkoły przedsiębiorczej i społecznie odpowiedzialnej, inwestuje w innowacje edukacyjne, aktywnie wspiera swoich uczniów i absolwentów w podejmowaniu wyzwań zawodowych i realizacji celów na rynku pracy, jest miejscem, w którym warto się kształcić i inwestować we własny rozwój zawodowy, podejmuje działania w kierunku rozwijania wśród uczniów postaw pro - przedsiębiorczych.
Certyfikat Szkoła Innowacji mogły otrzymać szkoły, które spełniają kryteria: kształcą u swoich uczniów kreatywność i postawy innowacyjne, rozwijają talenty i pasje, dbają o edukację praktyczną swoich uczniów, starają się kształtować własną ofertę edukacyjną, uwzględniając potrzeby rynku pracy, w Polsce i Unii Europejskiej oraz tendencje tam występujące, starają się dostosowywać treści i metody kształcenia do oczekiwań otoczenia zewnętrznego, w szczególności otoczenia gospodarczego, promują przedsiębiorczość, dbają o to, by przekazywać uczniom wiedzę i umiejętności użyteczne na rynku pracy, wspierają innowacje edukacyjne, aktywnie współpracują z otoczeniem społecznym i gospodarczym, promują społeczną odpowiedzialność szkół, monitorują losy oraz aktywnie wspierają rozwój zawodowy i kariery swoich absolwentów i w inny sposób wspierają przedsięwzięcia, mające na celu zapewnienie absolwentom "dobrego startu" na rynku pracy.