Starania o zorganizowanie referendum w sprawie podziału gminy Księżpol rozpoczęły się w ubiegłym roku. Grupa inicjatorów zebrała odpowiednią ilość podpisów, by możliwe było zorganizowanie głosowania. Pod wnioskiem o wydzielenie piętnastej gminy w powiecie biłgorajskim podpisało się ponad tysiąc osób. O szczegółach informowaliśmy w artykule pt. Głosowanie 13. stycznia.
Referendum odbyło się w połowie stycznia. Uprawnionych do głosowania, w siedmiotysięcznej gminie Księżpol, było 5 tysięcy 429 osób. W głosowaniu udział wzięło ponad 1,5 tys. osób. Za wyodrębnieniem nowej jednostki samorządu terytorialnego było 1 351 mieszkańców. Jednak, by referendum było ważne frekwencja powinna wynieść 30%. Tak się nie stało. Do urny poszło dokładnie 28,3 % uprawnionych do głosowania. O tym pisaliśmy w artykule pt. Nie będzie nowej gminy. - Zabrakło bardzo niewiele, bo 1,27%, co można przeliczyć na 68 osób. Ta inicjatywa na tym się kończy. Gdyby ktoś chciał jeszcze podejmować temat musiałby zaczynać wszystko od początku: powoływać grupę inicjatywną, zbierać podpisy, składać wnioski. To wszystko kosztuje dużo pracy, zarówno naszej jak i inicjatorów - przyznał wówczas Henryk Kłało, sekretarz Gminy Księżpol.
Jak się okazuje starania nie ustały. Pod koniec września do Urzędu Gminy w Księżpolu wpłynął wniosek o zorganizowanie kolejnego głosowania. Z inicjatywą przeprowadzenia referendum lokalnego w sprawie utworzenia nowej gminy Majdan Stary wystąpiła grupa mieszkańców. Ci, którzy tym razem wezmą udział w referendum odpowiedzą na następujące pytanie:
"Czy jest Pan/Pani za podziałem Gminy Księżpol poprzez wydzielenie z Gminy Księżpol nowej gminy - Gminy Majdan Stary, obejmującej miejscowości: Majdan Nowy, Majdan Stary, Rogale, Stary Lipowiec, Nowy Lipowiec, Kulasze, Cegielnia - Markowicze, Gliny oraz sołectwo Zanie?"
Termin referendum nie został jeszcze ustalony.