Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
POWIAT
2013.12.03 14:53 | aktualizacja: 2013.12.03 17:42

Schody, jak mury

Dziś, 3 grudnia, obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. Coraz częściej można spotkać się z sytuacją, w której ludzie poruszający się np. na wózkach inwalidzkich, mają ułatwiony dostęp do instytucji, czy budynków użyteczności publicznej. Jednak nadal borykają się z wieloma problemami.
Schody, jak mury
Schody, jak mury

Niepełnosprawność jeszcze kilkanaście lat temu wiązała się z koniecznością pokonywania wielu barier. Jedną z nich były bariery architektoniczne, wysokie schody, brak podjazdów, czy progi uniemożliwiały wielu osobom swobodne poruszanie się po obiektach takich jak urzędy, ośrodki zdrowia, domy kultury.

Z czasem zmieniło się wiele. Nowo powstałe budynki wyposażane są w specjalne podjazdy dla osób niepełnosprawnych. Tam gdzie nie jest to możliwe montowane są odpowiednie przyciski, które pozwalają na zasygnalizowanie chęci dostania się do wnętrza budynku.

Nie wszystko jednak jest tak jako być powinno. Jak zauważa Piotr Małysza prezes Stowarzyszania Integracyjno - Rehabilitacyjnego Osób Niepełnosprawnych w Biłgoraju zmiany są zauważalne, ale są to zmiany powolne. - Bardzo zwracam uwagę na istniejące udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. Niestety w innych miastach, jak choćby w Zamościu, widać, że tego typu działania podejmowane są na większą skalę. W naszym mieście ułatwianie "normalnego" życia osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich nie jest priorytetem. Dla przykładu podam sytuację z Urzędu Miasta. Owszem jest podjazd, sala obsługi również została przeniesiona na parter budynku, ale o spotkaniu z burmistrzem niepełnosprawni mogą tylko pomarzyć. Konieczne jest poproszenie o zejście włodarza, osoby pełnosprawne nie muszą tego robić - mówi w rozmowie z portalem bilgorajska.pl Piotr Małysza .

Ale to nie wszystkie problemy osób niepełnosprawnych. Przedstawiciel SIRONu zauważa także fakt, iż znacznym utrudnieniem w poruszaniu się są chodniki zakończone wysokim krawężnikiem, czy brak zjazdów przy przejściach dla pieszych. Sytuację tą znacznie poprawi przebudowa głównych ulic miasta. - Po zakończeniu wszystkich prac z pewnością zechcemy sprawdzić, czy wszystko zostało wykonane poprawnie, tak aby osoby niepełnosprawne nie musiały w dalszym ciągu pokonywać wzniesień. Czasami jeden schodek jest murem nie do pokonania - dodaje prezes Małysza.

Członkowie SIRON, mówią także m.in. o braku zrozumienia ze strony mieszkańców. Próbując dostać się do niektórych sklepów są skazani na porażkę. Jeden stopień stanowi barierę nie do pokonania, a zwykłe, codzienne zakupy stają się wyzwaniem. - Wiem, że były wnioski kierowane do właścicieli niektórych sklepów, z prośbą o ułatwienie dostępu, pozostają one jednak bez odzewu - wyjaśnia Piotr Małysza.

O problemach ze swobodnym poruszaniem się mogą natomiast zapomnieć uczniowie Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego. Od wakacji w budynku funkcjonuje winda, która rozwiązała wszystkie problemu niepełnosprawnych żaków. Jak informują pracownicy szkoły z windy niepełnosprawni uczniowie korzystają każdego dnia, a klasy znajdujące się na wyższych piętrach przestały być teren nie do zdobycia. O brak barier architektonicznych zadbano także podczas remontu obecnej siedziby Starostwa Powiatowego. Winda pozwala także swobodnie dotrzeć do Młodzieżowego Domu Kultury.

Podobne ułatwienia wprowadzane są coraz częściej. - Muszę przyznać, że nowo budowane obiekty są wyposażone w tego typu sprzęty. Chociażby korzystanie z oferty Biłgorajskie Centrum Kultury nie stanowi dla osób niepełnosprawnych problemu. To kwestia zmiany świadomości. Musimy w końcu przyznać, że osoby poruszające się na wózkach mają prawo oczekiwać takich samych udogodnień jak osoby w pełni sprawne - mówi dalej Małysza i dodaje: - Na szczęście niepełnosprawni coraz częściej chcą być częścią społeczeństwa, uczestnicząc w różnego rodzaju wydarzeniach. Właśnie dlatego regularnie organizujemy uroczystości, imprezy sportowe, chcemy, by aktywnie spędzali czas. Niestety sami borykamy się z problemami lokalowymi. W naszym stowarzyszeniu jest ok. 40 osób, przy czym przyznany nam lokal, znajdujący się w starej szkole muzycznej, nie pomieści więcej jak 20. Dlatego będziemy poszukiwać miejsca, w którym bez przeszkód, także tych architektonicznych, będziemy mogli rozwijać naszą działalność.

Zachęcamy czytelników portalu bilgorajska.pl do fotografowania miejsc, które są niedostępne dla osób niepełnosprawnych.

red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
red. dodany
 
Odsłon: 5704
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (5)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
PL
f2b-c91
~ wójek_dobra_rada  do ~ sklepikarz   nie martw się będzie niedługo nowy market to upadniesz i problem z głowy
5 grudnia 2013
+2
-0
PL
18c-3cc
~ mistrz   to sąd "zawsze sprawiedliwy"
4 grudnia 2013
+2
-0
PL
dfc-09a
~ sklepikarz   mój sklep, mój towar, mój zysk lub strata, jeśli ktoś nie wejdzie i nie kupi. I tak drobni sprzedawcy ledwie wiązą koniec z końcem, to jeszcze ktoś chce wymuszać (na mój koszt oczywiście) kosztowne inwestycje adaptujące wjazd do sklepu. Przecież niepełnosprawni ciągle krzyczą żeby ich traktować jak "normalnych"ludzi, a tu ciągle żądania przywilejów: więcej specjalnych parkingów, podjazdów,wózków na akumulatory. A z czyich podatkó to wszystko? Więcej szacunku dla podatnika.
4 grudnia 2013
+0
-1
PL
1a1-00b
~ lbl.pl   No właśnie sklepy. Tak właściciele krzyczą z oburzeniem, że markety ich niszczą, a zobaczcie sobie jak to w marketach wygląda. Wszystkie, jakie są w Biłgoraju, są dostosowane do osób niepełnosprawnych,a w małych sklepach z tym dużo gorzej.
3 grudnia 2013
+3
-0
PL
e56-7a6
~ jhgg   i ciekawe co na to BANK PKO BP jak i zresztą każdy z banków w Biłgorajcu .
3 grudnia 2013
+2
-0
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA
Gazetka Lidl - Zobacz aktualne promocje i nowe gazetki na stronie Moja Gazetka
REKLAMA
w sobotę, godzina 19:57 Biłgoraj
Studniówka biłgorajskiego "Katolika" [NOWE ZDJĘCIA]
Biłgorajski maraton studniówkowy powoli dobiega końca. Dziś, 15 lutego swoje bale maturalne mają aż trzy szkoły z powiatu. Wśród nich - uczniowie z ostatnich klas Katolickiego Liceum im. Jana Pawła II, którzy bawią się w "Zajeździe na Rozdrożu" w Soli.
w sobotę, godzina 12:10 Biłgoraj
Biłgoraj w ogólnopolskim proteście przeciwko inwestycji Lidla [NOWE ZDJĘCIA]
dzisiaj, 09:31 Powiat
Kilkanaście miejscowości bez prądu, w tym Sól i Łukowa
w sobotę, godzina 19:47 Biłgoraj
Tak wyglądała studniówka ZSZiO [NOWE ZDJĘCIA]
Bal studniówkowy uczniów Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Biłgoraju odbył się w sobotę, 15 lutego, w Rezydencji Sosnowa w Janowie Lubelskim.
dzisiaj, 10:36 Księżpol
Wręczono "Księżpolskie jaskółki"
w czwartek, godzina 17:06 Biłgoraj
Rafał Trzaskowski na spotkaniu z mieszkańcami [NOWE ZDJĘCIA]
dzisiaj, 01:14 Biłgoraj
Studniówka "Leśnika"
Uczniowie ostatnich klas Zespołu Szkół Leśnych w Biłgoraju, na symboliczne sto dni przed maturą, bawili się na swojej studniówce. Wydarzenie odbyło się w sobotę, 15 lutego, w Centrum Turystyki Wiejskiej Alicja w Glinach.
w sobotę, godzina 09:33 Lubelszczyzna
179 ochotników rozpoczęło ferie w mundurze
w czwartek, godzina 20:03 Biłgoraj
Bal ósmoklasisty w Szkole Podstawowej nr 1 [NOWE ZDJĘCIA]
8 lutego 2025 Biłgoraj
Studniówka "Budowlanki" [NOWE ZDJĘCIA]
W sobotę, 8 lutego uczniowie Zespołu Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących w Biłgoraju zebrali się, aby celebrować wyjątkowy czas - studniówkę 2025. Tegoroczni maturzyści świętują ten ważny moment w eleganckiej Rezydencji Sosnowa w Janowie Lubelskim.
w czwartek, godzina 13:20 Biłgoraj
Podsumowanie 2024 roku. Uroczysta gala w Biłgoraju [LISTA WYRÓŻNIONYCH]
w sobotę, godzina 10:44 Biłgoraj
Dwóch chętnych na dostawę nowego auta dla Urzędu Miasta
8 lutego 2025 Biłgoraj
I LO im. ONZ na studniówce [NOWE ZDJĘCIA]
Zgodnie z tradycją, około 100 dni przed maturą każda szkoła średnia organizuje bal. W sobotę, 8 lutego, w Hotelu Janów w Borownicy na studniówce bawili się maturzyści z I Liceum Ogólnokształcącego im. ONZ w Biłgoraju.
w środę, godzina 08:31 Biłgoraj
Biłgorajski licealista wśród najlepszych matematyków
9 lutego 2025 Biłgoraj
Siedem miejscowości bez prądu, w tym Biłgoraj i Tarnogród
1 lutego 2025 Powiat
Studniówka 2025: tak się bawi RCEZ [NOWE ZDJĘCIA]
Uczniowie Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Biłgoraju otworzyli sezon studniówkowy wśród szkół z powiatu biłgorajskiego. Bal odbył się w restauracji Bocarlo w Tryńczy.
we wtorek, godzina 19:39 Frampol
Stłuczka w centrum Frampola [AKTUALIZACJA]
w sobotę, godzina 14:37 Biłgoraj
Lidl odpowiada na zarzuty dotyczące inwestycji
3 lutego 2025 Tarnogród
103. urodziny mieszkanki powiatu
W sobotę, 1 lutego Pani Marianna Kida najstarsza mieszkanka gminy Tarnogród świętowała 103. rocznicę urodzin.
w piątek, godzina 11:36 Biłgoraj
Właściciel roweru poszukiwany
we wtorek, godzina 11:21 Biłgoraj
Volkswagen uderzył w ogrodzenie [AKTUALIZACJA]
7 lutego 2025 Tarnogród
Jest wniosek o ZRID dla oczekiwanej obwodnicy
Wojewoda lubelski poinformował o wszczęciu postępowania administracyjnego, w sprawie wniosku o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej pod nazwą: Budowa obwodnicy miasta Tarnogród w ciągu drogi wojewódzkiej nr 835 Lublin - Wysokie - Sieniawa - Przeworsk - Kańczuga - Dynów - Grabownica Starzeńska.
w piątek, godzina 13:38 Biłgoraj
Biłgoraj w hołdzie żołnierzom Armii Krajowej [NOWE ZDJĘCIA]
3 lutego 2025 Kowalówka
5 tys. zł mandatu dla mieszkańca powiatu
3 lutego 2025 Biłgoraj
Nowy dyrektor Biłgorajskiego Centrum Kultury
Dyrektor Biłgorajskiego Centrum Kultury Stanisław Kowalczyk, który od 2020 roku kierował instytucją, złożył rezygnację z powodów osobistych. Jego obowiązki od lutego przejmie Tomasz Falandysz, wieloletni pracownik BCK.
7 lutego 2025 Gmina Biłgoraj
Ambra przekazała 900 tys. zł gminie Biłgoraj
4 lutego 2025 Goraj
Dyskoteka dla dorosłych
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball