Podczas piątkowego spotkania poseł Piotr Szeliga przedstawił swoje propozycje wprowadzenia w Biłgoraju karty dużej rodziny, zwanej tez kartą rodziny 3 plus oraz budżetu obywatelskiego.
Idea wprowadzenia Karty Licznej Rodziny powstała we Francji, uprawniała tamtejsze Duże Rodziny do korzystania z ulg i udogodnień. Tak jest i dziś.
Pomaga wielodzietnym rodzinom w codziennym życiu, uprawniając do zniżek komunikacyjnych. Każda z nich, posiadając sześcioro dzieci liczyć może w przypadku połączeń kolejowych na 75% zniżkę, przy pięciorgu 50%. Czwórka lub troje dzieci to odpowiednio 40 lub 30% ulgi komunikacyjnej. W Polsce pierwszymi miastami, które wprowadziły Kartę Dużych Rodzin były Wrocław, Grodzisk Mazowiecki, Tychy i Sandomierz. Obecnie to kilkadziesiąt samorządów zaangażowanych w budowę programu pomagającego rodziny wielodzietne w codziennym życiu np. poprzez dostęp do kultury, komunikacji miejskiej i obiektów sportowo - rekreacyjnych. W naszym województwie taką kartę wprowadził m.in. : Lublin, czy Krasnystaw.
- W Polsce mamy obecnie do czynienia z kryzysem rodziny i związanym z tym niskim przyrostem naturalnym. Wpływ na to mają różnorodne czynniki. Obok trudnej sytuacji ekonomicznej, która determinuje często niechęć do zakładania rodziny i posiadania dzieci oraz niewystarczających działań w zakresie wsparcia rodzin w Polsce, należy również wymienić uwarunkowania społeczne i socjologiczne. Zakładanie rodziny i posiadanie dzieci utożsamiane jest z obciążeniami i szeregiem niekończących się obowiązków, będących w sprzeczności z możliwością samorealizacji, osiąganiem sukcesów i poczuciem satysfakcji jednostki - mówi poseł Piotr Szeliga i dodaje: - Tymczasem rodzina jest fundamentem życia społecznego, szczególnym i przyjaznym środowiskiem, w którym jednostka realizuje najpełniej swoje potrzeby. Rodzina tworzy wspólnotę, w której kształtują się wartości, przekazywane są tradycje oraz buduje się pojęcie jedności i dbałości o wspólne dobro. Prawidłowo funkcjonująca rodzina, otoczona wsparciem w sytuacjach trudnych, daje gwarancje wychowania przyszłych pokoleń, które w sposób aktywny będą miały wpływ na przyszły rozwój społeczno-gospodarczy kraju.
By pomóc rodzinom wielodzietnym padł pomysł wprowadzenie Karty Dużej Rodziny w Biłgoraju. Dawałaby ona możliwość wprowadzenia zniżek na opłaty w przedszkolach i żłobkach, korzystania z obiektów OSiR, w założeniu są także zniżki na bilety w kinie, zniżki na uczestnictwo w imprezach masowych, sportowych, koncertach, a nawet na opłaty za uczestniczenie w zajęciach prowadzonych w BCK.
Jak twierdzi poseł możliwe jest także porozumienie ze starostą i radą powiatu, by rozszerzyć program na zniżki za korzystanie z basenu. Także lokalni przedsiębiorcy na pewno zechcą honorować Kartę Dużej Rodziny jak to jest w innych miastach. Chociażby przy zakupie odzieży, artykułów żywnościowych, sportowych, książek, czy przy korzystaniu z usług medycznych.
- Apeluję dzisiaj do pana burmistrza Rosłana, do przewodniczącego Mariana Klechy, przedstawicieli wszystkich opcji politycznych i samorządowych zasiadających w Radzie Miasta Biłgoraj o spotkanie na początku nowego 2014 roku i wspólne razem opracowanie takiej Karty Dużej Rodziny dla Biłgoraja. Ja już posiadam projekt takiej uchwały ale chciałbym, aby był to wynik wspólnego opracowania wszystkich zainteresowanych stron - mówi poseł Piotr Szeliga.
Spotkanie dotyczące wprowadzenia na terenie Biłgoraja KDR zaplanowane jest na początek przyszełege roku.
- W sejmie zabiegałem o utworzenie ogólnopolskiej karty Dużej Rodziny i po rozmowach wiem, że być może uda się ją wprowadzić w marcu przyszłego roku. Jednak nasza karta nie wyklucza tej ogólnopolskiej, bo dałaby realne wsparcie tu na miejscu rodzinom wielodzietnym - dodaje poseł.
Kolejną sprawą, którą poruszył na konferencji poseł Szeliga to przyjęcie w Biłgoraju budżetu obywatelskiego. Budżet obywatelski stanowi rodzaj konsultacji społecznych w sprawie wydatkowania części budżetu miasta Biłgoraja na wskazane przez mieszkańców naszego miasta propozycje zadań o charakterze lokalnym. - Byliśmy świadkami tworzenia budżetu miasta Biłgoraj na 2014 rok. Widzieliśmy, że budżet de facto tworzy tylko burmistrz i koalicja rządząca. Często nie uwzględnia się wniosków mieszkańców i rad osiedlowych. To mieszkańcy wiedzą najlepiej jakie są ich potrzeby. Dla wielu z nich ważniejsza jest droga dojazdowa do domu niż główna ulica miasta. W ramach budżetu obywatelskiego mieszkańcy mogą włączyć się osobiście w wybór inwestycji, jakie ich zdaniem powinny zostać zrealizowane w ramach oddanej do ich dyspozycji części budżetu Miasta - tłumaczy Szeliga.
Na zakończenie konferencji poseł Piotr Szeliga życzył wszystkim mieszkańcom Biłgoraja, aby święta Bożego Narodzenia przebiegały w radosnej, pełnej miłości i pokoju atmosferze spotkań rodzinnych a na Nowy 2014 Rok obfitował w wiele łask Bożych, zdrowie oraz spełnienie wszystkich marzeń.