Na kilka godzin przed spotkaniem, w nieco nietypowy sposób przypominano o nim i zapraszano do wspólnego kolędowania.
Wraz z pojawieniem się gwiazd na niebie zabrzmiały najpiękniejsze polskie kolędy.
Wójt gminy Eugeniusz Krukowski bardzo serdecznie powitał wszystkich zebranych.
Gminny Zespół Śpiewaczy działający w ramach projektu "Decydujmy razem" rozpoczął uroczystą wieczerzę. W trakcie występu ksiądz Dziekan Władysław Trubicki odczytał ewangelię, po czym wszyscy odmówiliśmy modlitwę. Kolęda "Wśród nocnej ciszy" w wykonaniu kilkuset uczestników poniosła się szerokim echem po naszej gminie.
" Podzielmy się opłatkiem - symbolem miłości,
By się wyzbyć z serc naszych, żalu, gniewu, złości.
Wyciągnijmy rękę do sąsiada, brata,
Boże Narodzenie wszystkich ludzi zbrata."
Biały opłatek - symbol miłości rozdały uczestnikom spotkania pracownice Urzędu Gminy w anielskim przebraniu. Z ufnością, z wiarą, w skupieniu wypowiadane były słowa świątecznych życzeń. Wigilijna wieczerza kojarzy nam się także z tradycyjnymi potrawami. Na naszym stole nie zabrakło barszczu z uszkami, pierogów z kapustą i grzybami, kapusty z grochem, polewki z suszu i na deser racuchów. Smak potraw (według relacji degustatorów) był wyborny. W trakcie poczęstunku do chaty na scenie zaczęli przybywać kolędnicy. W tym roku wystąpiły zespoły ze szkół podstawowych w Czernięcinie i Turobinie, czernięcińska schola, uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych i Gimnazjum w Turobinie i trio wokalne, nie posiadające jeszcze nazwy. Publiczność aktywnie włączała się do wspólnego kolędowania.
Po występach zespołów muzycznych Wójt Eugeniusz Krukowski i Przewodniczący Rady Gminy Tadeusz Albiniak złożyli serdeczne podziękowania wszystkim tym, którzy w jakikolwiek sposób wsparli w bieżącym roku gminne działania społeczno - kulturalne. " Pozwolicie króla Heroda sprezentować?" padło ze sceny pytanie anioła. "Pozwolimy" padła odpowiedź z chatki na scenie i od publiczności. I oto przed widzami pojawił się król Herod w asyście feldmarszałka i ułanów. Rozpoczęły się "Herody". Pojawił się zrozpaczony syn królewski i zagniewany Turek, występujący w imieniu płaczących po starcie dzieci matek. Nagle na scenę weszła kolejna, charakterystyczna dla Herodów postać - Żyd. Powitała go salwa śmiechu. Dialog Żyda z Herodem co chwilę przerywany był wybuchami śmiechu.
Na wezwanie Żyda, w " odwiedziny" do Heroda przybywa Diabeł, który wymachując widłami zaprasza króla: "Królu Herodzie za twe zbytki,/ Chodź do piekła, boś ty brzydki!". Pilnujący króla Anioł opuścił już scenę, a w jego miejsce pojawiła się Śmierć, która ukarała Heroda. Występ bardzo podobał się publiczności o czym świadczy prośba o bis. Uwagę przyciągała nie tylko rewelacyjna gra aktorska ale również stroje, broń i inne rekwizyty. Po "Herodach" w odwiedziny do dzieci przybył Mikołaj. To chwila, na którą maluchy na stadionie czekały z niecierpliwością. Wcześniej św. Mikołaj odwiedził w domach dzieci, które ze względu na chorobę nie mogły wziąć udziału w gminnej wieczerzy. Dla dzieci i ich rodziców odwiedziny Mikołaja były wielką niespodzianką. Mikołaj obdarował wszystkie dzieci, i te całkiem malutkie i te nieco starsze.
Przygotowania do Gminnej Wieczerzy Wigilijnej i "Kolędowania pod chmurką" trwały od kilku tygodni. Tak długi okres przygotowań dotyczy oprawy artystycznej. Potrawy wigilijne przygotowali pracownicy Urzędu Gminy, Gminnej Biblioteki Publicznej, Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, Koła Gospodyń Wiejskich, sołtyski i Panie, które po prosu chciały pomóc. Wsparcia w formie artykułów spożywczych do przygotowania wieczerzy udzielili prywatni przedsiębiorcy z Turobina, do których kierujemy serdeczne słowa podziękowania.
Podziękowania kierujemy w stronę Pana Adama Skiby, który zajmował się nagłośnieniem oraz do jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej z Czernięcina Poduchownego, Rokitowa, Turobina i Żurawia. FOTOGLAERI Ę Z WYDARZENIA OBEJRZĄ PAŃSTWO POD AD RE SEM http://www