Pomysł na zmodernizowanie Parku Solidarności pojawił się jeszcze w 2012 roku. Portal bilgorajska.pl informował o tym w artykule Fundacja przebuduje Park Solidarności.
Fundacja Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej pozyskała wtedy 100 tys. złotych ze środków programu Partnerstwa Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności na stworzenie przestrzeni dla mieszkańców, instytucji kultury oraz organizacji pozarządowych, umożliwiającej zaprezentowanie im swojej działalności. Na przestrzeń S.O.W.A. (Solidarni - Otwarci - Wolni - Aktywni) wybrano Park Solidarności. 20 sierpnia 2012 roku podpisany został list intencyjny w tej sprawie z kilkunastoma partnerami, a Fundacja, jako Lider projektu, przystąpiła do poszukiwania kolejnych środków oraz wsparcia różnych firm i organizacji. Owocem tych starań było min. pozyskanie ponad 67 tys. złotych, nawiązanie współpracy z firmami budowlanymi i biurem projektowym. W przedsięwzięcie zaangażowanych zostało wiele organizacji pozarządowych, czego efektem były m. in. imprezy zorganizowane w parku, np. W Parku Solidarności znowu kolorowo
Pomysł znalazł poparcie u władz miasta, które przystąpiły do Projektu. Radni przekazali na modernizację Parku Solidarności 200 tys. złotych. W połowie ubiegłego roku ogłoszony został przetarg, który wygrała firma z Korczowa. Niestety, niedoszły wykonawca po podpisaniu umowy, wycofał się z realizacji, przez co straconych zostało kilka miesięcy, a w parku, poza wykonaniem drobnych prac, niewiele się zmieniło. - B ardzo zależy nam na prowadzeniu polityki otwartości - publicznym prezentowaniu naszych działań oraz działań innych organizacji pozarządowych, organizowaniu imprez dostępnych dla mieszkańców - właśnie z tą myślą powstał Projekt S.O.W.A. Zawiązaliśmy do niego partnerstwo, pozyskaliśmy Darczyńców, w całe przedsięwzięcie zaangażowało się wiele osób. Znajdujemy zrozumienie, że opóźnienie nie od nas zależy. Niemniej jednak powstało społeczne zobowiązanie, z którego chcemy się wywiązać - mówi Irena Gadaj, prezes Fundacji FLZB i dodaje, że w tym roku przypada 20-lecie działalności Biłgorajskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., 15-lecie powstania Fundacji Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej oraz 25 lecie przemian ustrojowych w Polsce. Przestrzeń S.O.W.A. doskonale nadawałaby się do przeprowadzenia takich uroczystości. Ponadto organizacje pozarządowe chciałyby ponownie przeprowadzić w Przestrzeni S.O.W.A. różnorodne działania.
Jednak ogłoszenie przetargu na to zadanie może odsunąć się w czasie. Jak informuje burmistrz Janusz Rosłan, Biłgorajskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. planuje wykonanie węzła ciepłowniczego biegnącego przez ten teren. Dopiero po tej inwestycji, szacunkowo trwającej przynajmniej miesiąc, mogłyby rozpocząć się prace modernizacyjne. Burmistrz dodaje, że trudno jest w tym momencie określić termin zakończenia prac BPEC, aby można było wcześniej ogłosić przetarg na modernizację Parku Solidarności. Jednak, to nie jedyny argument za wstrzymaniem się z tą decyzją. - Planowana modernizacja obejmuje jedynie teren parku. Robimy obecnie kosztorysy i, jeśli możliwości budżetowe pozwoliłyby na to, chcielibyśmy rozszerzyć to zadanie o remont ulicy Kopernika wraz z chodnikiem. Korzystnie byłoby, gdyby przy wyremontowanej ulicy Kościuszki i zmodernizowanym Parku Solidarności dobrze prezentowała się także ulica Kopernika. To jest najważniejszy argument za wstrzymaniem się z ogłoszeniem przetargu - wyjaśnia burmistrz Janusz Rosłan. Burmistrz podkreśla, że miasto jest na zaawansowanym etapie przygotowań do dużych inwestycji i niedługo zostaną ogłoszone przetargi. Liczy na oszczędności poprzetargowe, które będą mogły zostać przeznaczone właśnie na remont ulicy Kopernika. - W tegorocznym budżecie na modernizację Parku Solidarności zapisane zostało 300 tys. złotych. Niestety w tym momencie nie ma środków w budżecie na inwestycję. Ostatecznym rozwiązaniem jest powiększenie zakresu deficytu, ale z tej ostateczności nie chciałbym korzystać - dodaje burmistrz.
Prezes Irena Gadaj rozumie intencje władz miasta zmodernizowania całego terenu, łącznie z ulicą Kopernika, jednak obawia się, że także w tym roku nie uda się zrealizować całego przedsięwzięcia. - Pamiętajmy, że parkami czy skwerkami możemy cieszyć się w ciepłych miesiącach wiosennych i letnich. Dlatego warto zrobić wszystko, aby prace rozpoczęły się jak najszybciej - podkreśla prezes FFLZB.