Spotkanie rozpoczęło się od sprawozdania przewodniczącego - Nasze osiedle jest pomijane w zadaniach inwestycyjnych miasta. Powstaje więc pytanie po co składamy wnioski? Słyszymy zawsze, że nie ma pieniędzy. Nasze osiedle traktowane jest gorzej niż inne. Uważamy, że w tej sytuacji powinna nastąpić zmiana - apelował przewodniczący Bogdan Kręt.
Po sprawozdaniu głos zabrał burmistrz Janusz Rosłan, który przypomniał, że prace nad budżetem wyglądają tak iż zbierane są wnioski Rady Miasta, Rady Osiedli. Zazwyczaj jest ich bardzo dużo, wszystkie nie mogą być zrealizowane. Zadanie selekcji przypada komisji budżetu, która na rok 2014 wybrała m.in.:
- budowę chodnika przy ul. Moniuszki;
- modernizacje ul. 3 Maja;
- przebudowę ulic: Polnej, Zielonej,
- pomoc finansową dla Powiatu w wykonaniu prac na ul. Cegielnianej;
-budowę garażu dla Miejskiej Służby Drogowej;
- zatokę parkingową na ul. Wacek Wasilewskiej;
- budowę obwodnicy północnej;
- modernizację Parku Solidarności;
- budowę stadionu lekkoatletycznej i skateparku na OSiRze.
- T e między innymi inwestycje, Rada Miasta, uznała za najważniejsze dla miasta. Moim zdaniem na Państwa osiedlu najpilniejsze do wykonania są ulice "królewskie". Istotnie inwestycje o które Państwo się ubiegali nie zostały uznane za kluczowe, ale zgłaszane prace porządkowe wykonywane były na bieżąco - mówił Janusz Rosłan.
Po wypowiedzi burmistrza przyszedł czas na pytania z sali. Mieszkańcy rozpoczęli dyskusję od znaku ograniczenia wjazdu dla pojazdów powyżej 5 ton, który zniknął z osiedla, pytali także o solary i przepust na ul. Lubelskiej. - Ten przepust zgłaszamy od 3 lat, problemy są także z organizacją ruchu na tej ulicy,a w rowach stoi woda - mówił mieszkaniec. Zauważył także inne problemy w mieście jak nie działające toalety na nowym targowisku i nad zalewem. Kostka wzdłuż korony zalewu jest do dobicia, już jest pokiereszowana. Kratka na rondzie na ul. Tarnogrodzkiej znajduje się na najwyższym punkcie ronda - wymieniał pytania mieszkaniec. Pojawiła się także kwestia jakości wykonania ul. Kościuszki m.in. śmietników z herbem Biłgoraja o czym więcej w artykule Spór o herb na śmietniku oraz wykorzystania nowo powstałego targowiska o czym piszemy w artykule Nowe targowisko zbędne?.
Burmistrz Janusz Rosłan, odpowiadając mieszkańcom przypomniał, że swoją funkcję pełni już 12 lat - Przez te lata były takie rady osiedla podczas których dochodziło do naprawdę ogromnych awantur. Tak było na zebraniach osiedla Piaski. Gdybyśmy zdecydowali się wtedy na realizację inwestycji nie udało by sie wykonać innych zadań. Dostaliśmy pieniądze z Unii Europejskiej i zrobiliśmy ulice na całym osiedlu: Poniatowskiego, Konopnickiej itd. Podobnie było z osiedlem Rapy. Mieszkańcy domagali się oświetlenia na ul. Zamojskiej. Gdybym wtedy ich posłuchał to przy ostatnio realizowanej przebudowie musielibyśmy je niszczyć i wykonać nowe. Czasami trzeba zaczekać - argumentował burmistrz. Wyjaśniał mieszkańcom, że pojawiają się nowe programy z których można pozyskiwać środki, na konkretne zadania. Przypomniał, że 20 lat temu kilka z osiedli biłgorajskich nie było nawet osiedlami. Burmistrz podkreślił, że obecnie najważniejszą dla miasta inwestycją jest przebudowa Alei Jana Pawła II, która rozwiąże także problemy z przepustem na ul. Lubelskiej. Wśród problemów do których burmistrz się odniósł znalazły się toalety przy nowym targu. - Toalety przy targu są ogrzewane i powinny być czynne cały rok. Wyciągnę konsekwencje wobec Biłgorajskiego Przedsiębiorstwa Społecznego, które ma je w zarządzie. Natomiast toalety nad zalewem otwierane są dopiero, gdy zrobi się ciepło - stwierdził burmistrz Rosłan.
Zapewnił także, że wszystkie usterki przy zalewem zostaną wykonane w ramach przeglądu gwarancyjnego. Mieszkańcy pytali także o kwestie parkingów i zasad parkowania w mieście. Burmistrz wyjaśniał, że być może przy przebudowie udałoby się gdzieś jeszcze wcisnąć parking, ale i tak ich liczba zwiększyła się w mieście o 30%. Podkreślił, że krytykowane wysypki na ul. Kościuszki teraz są chwalone przez mieszkańców jako zwiększające bezpieczeństwo. Podczas zebrania osiedla Batory dyskutowano także o monitoringu miasta, rewitalizacji Rynku, śmieciach wysypywanych przez mieszkańców na tereny zielone, a także solarach.