Wytykają członkowie inicjatywy Biłgoraj Przyjazny Rowerzystom - że należy przyjąć rozwiązania ‘Standardów technicznych dla infrastruktury rowerowej w Biłgoraju’ celem uniknięcia tego typu błędów przy budowie następnych dróg rowerowych - argumentują miłośnicy jazdy na dwóch kółkach.
fot.archiwum
Z dużym zadowoleniem przyjęliśmy informację o oddaniu do użytkowania nowego odcinka drogi rowerowej połączonej z ciągiem pieszym przy przebudowywanym odcinku ul. Zamojskiej. Oficjalne zakończenie prac budowlanych na tym odcinku nastąpiło dnia 9 grudnia 2013 roku.
Jako inicjatywa Biłgoraj Przyjazny Rowerzystom postanowiliśmy przyjrzeć się temu odcinkowi drogi rowerowej pod kątem zgodności z powszechnie obowiązującymi standardami technicznymi dotyczącymi dróg rowerowych, chociażby ze "Standardami technicznymi dla infrastruktury rowerowej miasta Lublin". Oto nasze spostrzeżenia:
1. Zastosowanie na części drogi rowerowej nawierzchni w postaci kostki brukowej fazowanej. Takie rozwiązanie jest niewygodne dla rowerzystów. Podstawową wadą kostki fazowanej są wysokie opory toczenia, wynikające z dużej liczby szczelin. Szacuje się, że drogi rowerowe zbudowane z takiej kostki zwiększają zapotrzebowanie energetyczne użytkownika o 30 - 40%. Taka nawierzchnia jest szczególnie niekorzystna dla rowerów z wąskimi i cienkimi oponami, czyli typowymi rowerami miejskimi (tzw. holenderskimi) służącymi do codziennego przemieszczania się po mieście. Co prawda na dalszej części ścieżki rowerowej zastosowano kostkę bezfazową, która teoretycznie jest mniej uciążliwa, jednak z biegiem czasu dochodzi na niej do "klawiszowania", czyli zapadania się kostek względem siebie. Docelowo powoduje to równie duże uciążliwości jak dla kostki fazowanej. Z powyższego względu wnosimy, by na wszystkich kolejnych inwestycjach stosować wyłącznie nawierzchnię bitumiczną, która zapewnia niskie opory toczenia uzyskane dzięki wysokiemu standardowi równości, wysoką szorstkość, trwałość i odporność na warunki atmosferyczne. We wszystkich dużych miastach w Polsce, po latach doświadczeń z kostką i problemach które powoduje, stosuje się już tylko nawierzchnie bitumiczne. Należy wspomnieć, że niektóre miasta np. Gdańsk i Kraków wprowadziły formalny zakaz stosowania kostki betonowej jako nawierzchni dróg rowerowych. Również południowa obwodnica Biłgoraja ma w projekcie nawierzchnię asfaltową.
2. Brak zachowania skrajni poza krawędzią ścieżki rowerowej. Według dobrej praktyki droga rowerowa powinna posiadać po 0,5 m skrajni poza krawędziami. Dopuszcza się zwężenie skrajni do 0,2 m na odcinkach prostych lecz i ta odległość w niektórych miejscach na ul. Zamojskiej nie jest zachowana. Opisana sytuacja dotyczy początkowego odcinka ścieżki rowerowej, gdzie poruszającym się rowerzystom przeszkadzają rosnące krzewy oraz gdzie istnieje niebezpieczeństwo wpadnięcia do rowu.
3. Zakończenie drogi rowerowej biegnącej równolegle do jezdni powinno być bezkolizyjne i nie wymagać od rowerzysty hamowania, zatrzymywania się i ustępowania pierwszeństwa. Dotyczy ta uwaga zakończenia ścieżki na ulicy Zamojskiej przy hotelu Sosna, gdzie droga rowerowa kończy się a rowerzysta zdezorientowany nie wie jak włączyć się do ruchu. W tym celu należy w miejscu zakończenia drogi rowerowej poszerzyć jezdnię o szerokość drogi rowerowej i poprowadzić drogę rowerową pasem rowerowym w jezdni o długości co najmniej 10 metrów. Należałoby również umożliwić rowerzystom jadącym od strony Zamościa bezpieczny wjazd na drogę rowerową przy ulicy Zamojskiej, stosując odpowiednie oznaczenia poziome i pionowe. Ustawienie samego znaku B-9 (zakaz wjazdu rowerów) i zmuszanie w tak niebezpiecznym miejscu rowerzystów do zjazdu na przeciwną stronę drogi powoduje dużą kolizyjność. Należy unikać sytuacji, kiedy wydzielona dwukierunkowa droga rowerowa znajduje się tylko z jednej strony jezdni. Jest to rozwiązanie sprzeczne z wymogiem spójności (źródła i cele podróży po drugiej stronie jezdni nie są obsługiwane). Dla ruchu rowerowego odbywającego się w kierunku przeciwnym do strony po której znajduje się droga rowerowa skorzystanie z niej oznacza wzrost liczby punktów kolizji co pogarsza bezpieczeństwo. Oczekujemy również usunięcia znaków B-9 "zakaz ruchu rowerów", gdyż automatycznie uniemożliwiają one wszystkim bez wyjątku mieszkańcom po północnej stronie ulicy legalny dojazd rowerem do swoich posesji. Rowerzysta ma obowiązek jazdy po drodze rowerowej tylko gdy jest ona wyznaczona dla kierunku w którym się porusza lub zamierza skręcić, wobec czego każdy powinien mieć możliwość zjechania z niej na jezdnię, a następnie dojazdu do posesji. Istniejące oznakowanie sprzyja demoralizacji uczestników ruchu, gdyż rowerzyści z uwagi na w/w zakaz poruszają się rowerami niezgodnie z prawem po chodniku. Jest to również forma dyskryminacji rowerzystów.
4. Częsta zamiana stron prowadzenia ruchu pieszego z rowerowym w powyższym trakcie. Może to prowadzi do kolizji pieszych z rowerzystami na przecięciach ich pasów ruchu oraz dezorientuje uczestników ruchu, którzy muszą często zmieniać stronę poruszania się. Poprowadzenie ścieżki rowerowej zewnętrzną częścią traktu rozwiązałoby całkowicie ten problem. 5. Braki w oznaczeniu ścieżki rowerowej. Wykonanie wjazdów do posesji w innym kolorze kostki niż ścieżka rowerowa sugeruje, że to pojazdy wjeżdżające na posesję posiadają pierwszeństwo przed rowerzystami i pieszymi, co jest sprzeczne z Art. 27 Prawa o Ruchu Drogowym. Rowerzyści i piesi czują się zdezorientowani i nie wiedzą kto na takim przejeździe ma pierwszeństwo. To samo dotyczy wjeżdżających na posesje. Proponujemy oznaczenie ciągu pieszo-rowerowego na wjazdach na posesje w ten sam sposób jak ma to miejsce na przejazdach przez skrzyżowania. 6. Brak czytelnych oznaczeń poziomych przy wyjeździe ze stacji paliw jak również parkingów przy ulicy Zamojskiej, brak znaku Ustąp Pierwszeństwa i znaku D-6b. 7. Droga rowerowa biegnąca obok przystanku powinna być oddzielona od chodnika barierkami z zachowaniem skrajni. 8. Niebezpieczne miejsca na ścieżce rowerowej (występują w kilku miejscach).
Podsumowanie Niniejszym stanowczo stwierdzamy, że należy przyjąć rozwiązania "Standardów technicznych dla infrastruktury rowerowej w Biłgoraju" celem uniknięcia tego typu błędów przy budowie następnych dróg rowerowych. Standardy techniczne dla infrastruktury rowerowej powinny być stosowane przez wszystkie komórki organizacyjne Urzędu Miasta Biłgoraj, miejskie jednostki organizacyjne oraz podmioty działające na ich zlecenie przy opracowywaniu i wdrażaniu projektów dotyczących ruchu rowerowego.
Marian Maziarz, Leszek Grabowski, Piotr Kołodziejczyk, Sławomir Bosak, Wojciech Adamski
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Najwyżej oceniane komentarze
PL
efa-2ec
~ lbl.pl Zgadzam się. Wg. mnie to powinni postawić te auta na parkingu i wyjść na miasto (także ci "po cywilnemu z Fiatów Bravo i granatowej Astry G na lubelskich blachach). Czy oni myślą, że zapewnią bezpieczeństwo jeżdżąc 3-4 radiowozami po Kościuszki co 2-3 minuty w obie strony?
26 marca 2014
+20
-1
Ostatnio dodane komentarze
PL
5ba-2e9
~ 2OO Ludzie przeczytajcie teks a potem prosimy o merytoryczne komentarze. Jakiś Mietus, albo on nieuświadomiony albo to prowokacja. Tekst jest o technicznej stronie drogi rowerowej na Zamojskiej. Dziwi mnie, że masz prawo jazdy, skoro nie znasz przepisów ruchu drogowego.
31 marca 2014
brak ocen
PL
5ba-2e9
~ helldo~ Józef Miętus Ale z ciebie gamon, rowezysta na drldze dla rowerow ma pierwszenstwo przed samochodami, na pieszych musi uwazac.
30 marca 2014
+1
-0
PL
156-7dc
~ sialalaaldo~ Józef Miętus to złap takiego za kierownice i niech się dokładnie przyjzy z bliska ze to jest chodnik dla pieszych a nie sciezka rowerowa
28 marca 2014
brak ocen
PL
467-66f
~ superdo~ olo tak trzymaj oficjalne portale KŁAMIĄ albo nie mówią do końca prawdy
27 marca 2014
+1
-0
PL
544-e51
~ olo Witam, po ustaleniu z adminem http://www.Bilgo-RAJ.com.pl na stronie została założona nowa kategoria w menu Społeczny odbiór inwestycji "Kościuszki" chodzi o inwestycję Zamojska-Kościuszki-Tarnogrodzka. Po co to zostało stworzone już piszę, wszyscy wiemy jak wyglądają odbiory państwowych inwestycji odebrane, poprawki (w części poprawione lub niepoprawione) odbiór po poprawkach i sprawa załatwiona a niedoróbki jak były tak są. Chodzi nam o to aby każdy z mieszkańców któremu nie podoba się coś w tej właśnie inwestycji (niedoróbki, braki, krzywo ułożone hodniki etc.) robił zdjęcia i wstawiał na stronę http://www.bilgo-RAJ.com.pl lub je wysyłał na adres kontakt@bilgo-raj.com.pl to wstawi je administrator chcemy pokazać władzom - ludziom odpowiedzialnym za odbiory ile jeszcze zostało do poprawy ! Jeżeli to odpuścimy to zrobią ostateczne odbiory i będzie po sprawie a za rok wszystko zacznie się "walić" ale wtedy będzie za późno. Tak że zachęcamy do wyciągania telefonów, aparatów i robienia zdjęć oraz wstawianie ich na stronę.
27 marca 2014
+2
-1
PL
efa-2ec
~ lbl.pldo~ manus Będzie tam półturbina, ale to nic trudnego,
26 marca 2014
+1
-0
PL
52b-6af
~ manusdo~ Józef Miętus będzie takie rondo niebawem na skrzyżowaniu moniuszki i obwodnicy im. Rosłana
26 marca 2014
+1
-0
PL
184-d47
~ Józef Miętusdo~ lbl.pl Wszystko jest nie tak w tym mieście, dlatego trzeba albo uciekać za granice, albo nie wiem...
26 marca 2014
+2
-0
PL
efa-2ec
~ lbl.pldo~ Józef Miętus Zgadzam się. Wg. mnie to powinni postawić te auta na parkingu i wyjść na miasto (także ci "po cywilnemu z Fiatów Bravo i granatowej Astry G na lubelskich blachach). Czy oni myślą, że zapewnią bezpieczeństwo jeżdżąc 3-4 radiowozami po Kościuszki co 2-3 minuty w obie strony?
26 marca 2014
+20
-1
PL
184-d47
~ Józef Miętusdo~ lbl.pl A co do biłgorajskiej policji, to powinni się poważnie zabrać za problem narkotykowy w naszym mieście na, który wszyscy dają ciche przyzwolenie oraz drobnych złodziejaszków. Jedyne osiągnięcia biłgorajskiej policji to wystawianie mandatów za picie w miejscu publicznym i łapanie podchmielonych rowerzystów na moniuszki :D
26 marca 2014
+5
-0
PL
efa-2ec
~ lbl.pldo~ Józef Miętus Z tego co wiem, to akurat straż miejska (na sczczęście) nie ma przywilejów mundurówki. Pracują do 67.
26 marca 2014
+1
-0
PL
efa-2ec
~ lbl.pldo~ Józef Miętus Zgadzam się. Już kilka razy apelowałem do biłgorajskich mediów, żeby "zmusiły" nasze władze do przedstawienia raportu z działalności straży miejskiej za ostatni rok. . Policja co roku organizuje takie spotkanie i składa raport ze swojej działalności, wraz ze statystykiami. . . Chciałbym, żeby przedstawiono raport, a w nim jesno i cztalenie: - stan zatrudnienia w straży miejskiej - koszty działalności - ilośc podjętych interwencji - rodzaje interwencji - ilość wystawionych mandatów . Wg. mnie jak najszybciej należy rozwiązać straż miejską, a zaoszczędzone pieniądze można przeznaczyć na opłacenie przez miasto dodatkowych patroli policji (pieszych) wieczorami, sczególnie w weekendy.
26 marca 2014
+5
-0
PL
184-d47
~ Józef Miętusdo~ PiotrekP Straż miejska to instytucja, która moim zdaniem powinna być rozwiązana tak jak w innych miastach. Nic kompletnie nie robią, a dostają kasę i przywileje mundurówki.
26 marca 2014
+4
-0
PL
e3b-c78
~ Józef Miętusdo~ lbl.pl Co do ronda przemysłowa-zamojska-leśna: Ludzie i tak jeżdżą tam na pamięć. Jadąc "z miasta" w stronę rap chciałem skręcić na rondzie w przemysłową, musiałem hamować i ustąpić pierwszeństwa autu z naprzeciwka ponieważ on i tak myślał że pojadę dalej zamojską. Paranoja, ludzie nie potrafią jeździć po rondzie. Jakby było jeszcze pare pasów na rondzie do wyboru to by dopiero było...
26 marca 2014
+3
-0
PL
efa-2ec
~ lbl.pldo~ bob Błąd, oczywiście chodziło o Zamojską :)
26 marca 2014
+1
-0
PL
e3b-c78
~ Józef Miętusdo~ lbl.pl Ja nie mam nic do rowerzystów, tylko mnie irytuje widok gówniarzy którzy jadą slalomem całym chodnikiem po między pieszymi z dużą prędkością i nie zwracają uwagi na innych uczestników ruchu drogowego.
26 marca 2014
+4
-0
PL
9a6-971
~ bobdo~ lbl.pl A gdzie przy Kościuszki jest ścieżka ?
26 marca 2014
+2
-0
PL
efa-2ec
~ lbl.pldo~ Józef Miętus Aha i co do prędkości to na ścieżce rowerowej przy Zamojskiej dozwolna prędkość wynosi 50 km/h, ja jeszcze nie widziałem, żeby jakiś rowerzysta ją przekraczał.
26 marca 2014
+2
-2
PL
efa-2ec
~ lbl.pldo~ Józef Miętus Rowerzysta ma pierwszenśtwo przed wyjeżdżającym z posesji autem i autem zjeżdżającym z ulicy na posesję. . Pas do jazdy rowerem nie zawsze jest od zewnętrznej, wystarczy popatrzeć na śćieżkę przy Kościuszki jaki tam slalom jest. Raz od zewnętrznej, raz od wewnętrznej. Ten projektant to chyba to po pijanemu projektował (tak samo jak rondo na Przemysłowej).
26 marca 2014
+5
-1
PL
512-851
~ Józef Miętus Rowerzyści nie zwracają uwagi na to, że ludzie wyjeżdżają samochodami z własnych posesji. Pewnego tygodnia jak wyjeżdżałem z podwórka autem wjechało we mnie dwóch rowerzystów. Ludzie to, że macie tą ścieżkę nie uprawnia was do nie ignorowania pieszych i aut wyjeżdżających z posesji. Pas do jazdy rowerem jest od zewnętrznej strony chodnika. Polecam też dostosowanie prędkości.
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
W środę 20 listopada przekazano plac budowy pod inwestycję obejmującą modernizację ulicy Knappa oraz budowę drogi I.B. Singera w Biłgoraju. Zgodnie z umową na realizację zadania wykonawca ma 11 miesięcy od dnia podpisania umowy.
w czwartek, godzina 12:46
Biłgoraj
Spotkanie przedsiębiorców Ziemi Biłgorajskiej
w czwartek, godzina 10:04
Biłgoraj
Odznaczenia i awanse strażaków [LISTA WYRÓŻNIONYCH]
w sobotę, godzina 18:29
Biłgoraj
Jubileuszowy Wieczór Darczyńcy [NOWE ZDJĘCIA]
W sobotę 16 listopada odbyła się kolejna edycja Wieczoru Darczyńcy, organizowanego przez fundację Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej. Tegoroczne wydarzenie miało wyjątkowy charakter, ponieważ wpisało się w obchody 25-lecia działalności fundacji.
w niedzielę, godzina 10:41
Powiat
11 miejscowości bez prądu, w tym Biłgoraj i Tarnogród
w czwartek, godzina 17:34
Region
21. ognisko wścieklizny w regionie. Chorobę stwierdzono u krowy
w środę, godzina 13:55
Biłgoraj
Biłgorajski basen odzyska dawny blask
Kryta pływalnia, jeden z symboli Biłgoraja, wkrótce przejdzie kompleksową modernizację. W środę, 20 listopada, przedstawiciele Zarządu Powiatu podpisali umowę z wykonawcą na realizację II etapu remontu obiektu, który będzie służył zarówno mieszkańcom, jak i lokalnym stowarzyszeniom sportowym.
w niedzielę, godzina 08:54
Bukowa
Tragiczny pożar w gminie Biłgoraj. Nie żyje mężczyzna
w poniedziałek, godzina 21:37
Aleksandrów
Osobówka stanęła w ogniu [AKTUALIZACJA]
we wtorek, godzina 11:18
Lubelszczyzna
Pierwszy przypadek wścieklizny u psa w województwie
Do dzisiaj w województwie lubelskim potwierdzono 20 ognisk wścieklizny. Po raz pierwszy chorobę stwierdzono u psa. Służby przypominają, że obowiązkowemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie podlegają psy po ukończeniu 3 miesiąca życia.
15 listopada 2024
Biłgoraj
Nowy kierownik w Biłgoraju
we wtorek, godzina 08:52
Korytków Duży
Dachowanie na DW nr 835
we wtorek, godzina 15:28
Babice
Upamiętnienie biskupa z Babic
We wtorek, 19 listopada przy szkole w Babicach odbyła się uroczystość odsłonięcia i poświęcenia kamienia upamiętniającego biskupa płk. Mateusza Siemaszko, duchownego i żołnierza, który zapisał się w historii Polski.
w środę, godzina 08:12
Bukowina
Wałęsające się krowy utrapieniem mieszkańców
w czwartek, godzina 18:34
Biłgoraj
Mali patrioci z "Jedyneczki"
10 listopada 2024
Biłgoraj
Biłgoraj uhonorował bohatera [NOWE ZDJĘCIA]
W niedzielę, 10 listopada, w Biłgorajskim Centrum Kultury miała miejsce wyjątkowa uroczystość nadania tytułu Honorowego Obywatela Miasta Biłgoraja ppor. Józefowi Steglińskiemu ps. "Cord". Wieczór poświęcony był bohaterowi, który swą niezłomnością zasłużył na szczególne miejsce w historii regionu. Uroczystość uświetniła prapremiera filmu dokumentalnego "Ten skrawek ziemi to wolna Polska".