Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
BIŁGORAJ
2014.04.21 08:15

Rewitalizacja Placu Wolności musi poczekać

Przebudowa centrum Biłgoraja została odłożona. Być może w przyszłym roku pojawi się szansa pozyskania środków zewnętrznych na ten cel. Jeśli tak się nie stanie rewitalizacja Placu Wolności będzie realizowana etapami. Na jakikolwiek postęp prac musimy jednak długo czekać. Dlaczego?
Rewitalizacja Placu Wolności musi poczekać
Rewitalizacja Placu Wolności musi poczekać

Temat rewitalizacji biłgorajskiego Placu Wolności pojawia się ok kilku lat. O środki zewnętrzne na tel cel władze miasta starały się już w 2011r.. Złożony projekt pod nazwą "Rewitalizacja Placu Wolności" znalazł się na końcu listy rezerwowej wniosków o dofinansowanie z programu Działania 3.2 Rewitalizacja zdegradowanych obszarów miejskich RPO WL na lata 2007-2013. Złożono nawet protest w związku z negatywną oceną projektu. Nie przyniosło to oczekiwanych skutków. Więcej na ten temat znajdą państwo w artykule pt. Nie będzie rewitalizacji Placu Wolności.

Kolejna szansa na rozpoczęcie procesu zmiany wyglądu centrum Biłgoraja pojawiła się w ubiegłym roku. Wówczas postanowiono o wykonaniu inwestycji etapmi, ze względu na ogromne koszty przebudowy Placu Wolności. Całkowita wartość zadania to wg szacunków 16 mln zł. Zabezpieczona w budżecie miasta kwota prawie 400 tys. zł miała zostać przeznaczona na podstawowe prace remontowe. Pisaliśmy o tym w artykule pt. Rewitalizacja Placu Wolności, przebudowa Urzędu Miasta.

Kwestia przebudowy centrum Biłgoraja pojawiła się ponownie podczas tegorocznych zebrań rad osiedlowych. Poruszył ją przewodniczący Rady Osiedla Śródmieście Grzegorz Michalski.

- Mówiąc o Śródmieściu nie można nie wspomnieć o Placu Wolności. Wszyscy widzimy jaki on jest i chcielibyśmy jego rewitalizacji, w związku z tym, że pojawiły się pewne szanse na dofinansowanie zewnętrzne wydaje się zasadne, że wszelkie remonty cząstkowe nie były by teraz najlepszym rozwiązaniem. W takim wypadku trzeba wymienić tylko najbardziej połamane płytki chodnikowe między innymi po północnej stronie Placu Wolności - mówił przewodniczący Michalski.

O szansach na realizację tak potrzebnej inwestycji mówił w rozmowie z portalem bilgorajska.pl burmistrz Biłgoraja Janusz Rosłan.

- Podczas potkania w Świdniku, na którym obecni byli przedstawiciele samorządów z województwa lubelskiego, marszałek Krzysztof Hetman przedstawił propozycję, by dla każdego miasta powiatowego wydzielić pewną pulę środków, w ramach nowej perspektywy finansowej, na takie zadania jak rewitalizacja miast, czy rynków. Nasz projekt, który już jest opracowany, mógłby się wpisywać w kryteria, dzięki czemu moglibyśmy się starać o pozyskanie środków - wyjaśnił burmistrz Rosłan.

Wnioski będzie można składać jednak nie wcześniej niż w 2015r. Każde miasto miałoby przyznaną pulę środków, co oznacza, że samorządy nie rywalizowałyby między sobą, tak jak jest obecnie. Oczywiście jeśli wartość planowanej inwestycji przekraczałaby sumę przeznaczoną dla miasta powiatowego, zaistnieje konieczność dołożenia brakującej kwoty ze środków własnych.

- Jeśli te środki byłyby wystarczające, byłbym za takim rozwiązaniem, by wykonać prace zgodnie z projektem rewitalizacji, czyli z uwzględnieniem nowoczesnego oświetlenia, czy ułożeniem płyt granitowych, które służyłyby przez długie lata - dodaje burmistrz i zapewnia, że jeśli nie uda się pozyskać środków zewnętrznych przebudowa centrum Biłgoraja będzie realizowana etapami.

red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
Rewitalizacja Placu Wolności musi poczekać, 0 out of 5 based on 0 ratings
red. dodany
 
Odsłon: 3828
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (14)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
PL
947-89b
~ dsfg   poczekajmy może Putin się dorzuci będzie drugi Plac Czerwony :)
23 kwietnia 2014
+3
-0
PL
d89-577
~ Grzesiek   Lubelskie juwenalia: http://miastopasji.pl/image.php?id=89
22 kwietnia 2014
brak ocen
PL
203-732
~ wyborca   Poseł Szeliga podniósłby miasto z marazmu Rosłana
22 kwietnia 2014
+2
-8
PL
db2-9b0
~ m  do Drakkar   proponuję przyjrzeć się barierkom schodów w urzędzie miasta. ich wykończenie daje wiele do życzenia ale czego można spodziewać się po tak oszczędnym burmistrzu
21 kwietnia 2014
brak ocen
PL
52b-6af
~ a co  do ~ Andzia   a co? przeniósł by do nas z Rzeszowa pomnik wielkiej C***y ?
21 kwietnia 2014
+2
-0
PL
df5-68d
~ cyf   A kiedy wywalicie te paskudne karabiny?To zwykła kupa złomu
21 kwietnia 2014
+3
-6
Drakkar   Nie jestem pewien czy musi zaczekać bo chyba już się zaczęła
http://www.gazetabilgoraj.pl/ps-27960-sala-konferencyjna-z-prawdziwego-zdarzenia/
21 kwietnia 2014
brak ocen
PL
04d-7fc
~ moim zdaniem  do ~ Andzia   to pan poseł zajmuje się rozdawaniem po skrzynkach pocztowych życzeń świątecznych a swoją drogą czy to tak naprawdę wypada po tych wszystkich historiach tak się lansować
21 kwietnia 2014
+7
-1
Drakkar   1.Basen
2.Parki Solidarności,Saski
3.Remont chodnika Armii Wojska Polskiego(notabene wiecznie zastawiony samochodami)podobnie wiele innych na bocznych ulicach.
4.Dworzec i okolice ale to chyba tereny prywatne.
5.Budynek przy Wasilewskiej naprzeciwko sądu miejsce bodajże historyczne.
6.Wspomniana Nowakowskiego.
7.Zaniedbane oświetlenie na Bankowej.
8.Brak ścieżki rowerowej przez Kościuszki.
To co naprędce przyszło mi na myśl. Pewnie jest więcej takich potrzeb w całym mieście.Nie sposób jednak wymienić wszystko.
Nie wiem co za dziwna moda,gdzie urzędy mają ambicje być wizytówkami miasta.Gdy spojrzeć na nasz biłgorajski urząd miasta to raczej nie ma tam nic co tak nagle wymagało by tej słynnej rewitalizacji.Urząd powinien być skromny,schludny i spełniać swoje podstawowe założenie czyli sprawna i szybka obsługa interesantów.Podejrzewam że burmistrz nie chce być gorszy od starosty i również pragnie móc pochwalić sie pięknymi okolicznościami przyrody w który przyszło mu pracować.
Otoczenie urzędu nie wygląda najgorzej i jedyne co by tam można zmienić to położyć asfalt wokół.
Ciekawe czy jak wszystko będzie ładne i wyremontowane to podatki będą sukcesywnie obniżane czy też ktoś znowu je podniesie?
21 kwietnia 2014
+3
-2
PL
543-6c0
~ Andzia   Gdyby tym zajął sie Poseł Szeliga już dawno by rynek był piękniejszy/
21 kwietnia 2014
+0
-12
PL
33a-331
~ j.w   Fajnie.
Położymy płyty granitowe za ogromną kasę i zrobimy na nich najbardziej kosztowny parking dla urzdników w Polsce.
.
Mam nadzieję, że jak już Plac Wolmości doczekałby się przebudowy to po przebudowie na płycie Rynku będzie całkowity zakaz wjazdu i parkowania aut.
21 kwietnia 2014
+3
-1
PL
24f-61c
~ Witt   A co to już płytki chodnikowe burmistrzowi się nie podobają? Granitu i marmuru chce? Miasto zdycha od bezrobocia i wysokich podatków a tu radny oszołom z rewitalizacja wyjeżdza. Może ten radny osiedlowy powie ile już ta zdegenerowana Rada Miasta na czele z Rosłanem zadłużyła budżet miasta? A może byście samorządowe łachudry zrobili mieszkańcom ul. Nowakowskiego ulicę? Co oni nie zasługują?
21 kwietnia 2014
+4
-2
PL
52b-6af
~ manus   Uwaga do artykułu - centrum miasta jest tam gdzie jest SDH.
A tak swoją drogą chciałbym aby burmistrz pochwalił się nowymi terenami inwestycyjnymi. Co jest? Nie ma takich? a w ogóle jakieś są? Także niedługo ludzie będą żryć śnieg i liście bo pracy nie ma
21 kwietnia 2014
+6
-0
PL
e32-935
~ Kola   Jak pozyskać, fundusze. Pod spodem wybudować kolka kondygnacji, bunkrów. Na wypadek III Wojny Światowej. Za i dla pieniądze miejscowych, oligarchów. A co z hołotą jej miejsce to, czyściec. Po Rusku czystitiel. Ta forma budowy na Ziemi bunkrów ostatnio jest bardzo, modna. Kogo widzicie z miejscowej elity w bunkrze. Pobyt w bunkrze będzie trwać tylko trzy dni, armagedonu. Hit na Święta!
21 kwietnia 2014
+2
-3
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA
w poniedziałek, godzina 09:36 Biłgoraj
Odpowiedź wiceprezesa Arion Szpitale Sp. z o.o. na list otwarty w sprawie biłgorajskiego szpitala
Wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski wystosował list otwarty do mieszkańców Biłgoraja dotyczący sytuacji biłgorajskiego szpitala. W odpowiedzi na przytoczone zarzuty, w imieniu zarządu spółki Arion Szpitale Sp. z o.o., głos zabrał wiceprezes Karol Stpiczyński. Poniżej publikujemy pełną treść stanowiska.
dzisiaj, 11:22 Lubelszczyzna
Lubelszczyzna na drugim miejscu pod względem liczby zakażeń
w piątek, godzina 23:08 Biłgoraj
"W rytmie miasta"
11 czerwca 2021 Powiat
Nauczyciele odznaczeni
Wojewoda lubelski Lech Sprawka w asyście lubelskiego kuratora oświaty Teresy Misiuk wręczył nauczycielom z terenu województwa lubelskiego odznaczenia państwowe i resortowe. Postanowieniami prezydenta RP i ministra edukacji i nauki nauczyciele z terenu powiatów biłgorajskiego, hrubieszowskiego, tomaszowskiego, zamojskiego i Miasta Zamość odebrali Złote, Srebrne i Brązowe Medale za Długoletnią Służbę i Medale Komisji Edukacji Narodowej.
w czwartek, godzina 20:22 Biłgoraj
Zmarł ks. Bogusław Wojtasiuk
dzisiaj, 09:26 Biłgoraj
Od najbliższej niedzieli przestaje obowiązywać dyspensa od uczestnictwa we mszy św.
11 czerwca 2021 Tarnogród
Uroczyste otwarcie Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultury
W piątek, 11 czerwca, odbyło się uroczyste otwarcie Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultury. Trwający niemal dwa lata remont pochłonął 7 mln zł.
w czwartek, godzina 12:10 Powiat
Działania z wykorzystaniem drona. W 3 godziny ujawniono 12 wykroczeń
dzisiaj, 10:04 Gmina Biłgoraj
Wójt apeluje o racjonalne korzystanie z wody
w piątek, godzina 15:59 Powiat
Absolutorium dla Zarządu Powiatu
W piątkowe popołudnie 18 czerwca odbyła się sesja Rady Powiatu, podczas której dyskutowano o wykonaniu budżetu za ubiegły rok. Radni głosowali też nad udzieleniem absolutorium całemu zarządowi, czyli wyrażeniem poparcia dla gospodarki finansowej organu samorządowego.
w niedzielę, godzina 14:50 Biłgoraj
Czerwcowa garażówka
dzisiaj, 08:15 Biłgoraj
Zwycięstwo w Międzywojewódzkich Drużynowych Mistrzostwach Młodzików
w środę, godzina 16:20 Biłgoraj
Pół wieku razem, czyli Złote Gody w Biłgoraju
Pół wieku temu przysięgali sobie miłość na zawsze, słowa dotrzymali. 39 par z Biłgoraja w tym roku świętuje 50. rocznicę zawarcia małżeństwa. Część z nich wzięła udział w uroczystościach zorganizowanych przez samorząd miasta. Wydarzenie odbyło się w środowe popołudnie 16 czerwca w Biłgorajskim Centrum Kultury.
10 czerwca 2021 Biłgoraj
Don Vasyl i Cygańskie Gwiazdy na scenie BCK
we wtorek, godzina 12:16 Biłgoraj
Nie ustąpił pierwszeństwa, zderzył się z pojazdem i dachował
8 czerwca 2021 Biszcza
Sprawcy usiłowania zabójstwa zatrzymani. Grozi im nawet dożywocie
Czujność policjantów i legitymowanie idących nocą nieznanych mężczyzn przyczyniły się do ujawnienia i zatrzymania sprawców usiłowania zabójstwa. Dwaj mieszkańcy województwa zachodniopomorskiego wtargnęli do mieszkania 75-latka w celach rabunkowych. Zaatakowali go podczas snu, dotkliwie pobili i okradli. Nieprzytomny 75-latek został przewieziony do szpitala. Zatrzymani przez policjantów mężczyźni zostali już tymczasowo aresztowani. Grozi im nawet dożywotnie więzienie.
w czwartek, godzina 10:12 Wola Dereźniańska
Czyje zguby?
w piątek, godzina 10:43 Lubelszczyzna
Spada liczba nowych zakażeń w kraju, rośnie w województwie
10 czerwca 2021 Kraj
Konferencja dot. luzowania obostrzeń. Jakie nowości ogłosił premier?
W czwartkowe popołudnie 10 czerwca odbyła się konferencja prasowa poświęcona obostrzeniom związanym z sytuacją epidemiczną. Premier Mateusz Morawiecki oraz minister zdrowia Adam Niedzielski przekazali jakie decyzje zostały podjęte odnośnie zasad, które będą obowiązywać podczas wakacji. Pierwsze luzowania nastąpią już w najbliższą niedzielę.
w środę, godzina 09:05 Biłgoraj
Co? Gdzie? Kiedy?
w niedzielę, godzina 12:09 Biłgoraj
Rowerzyści ruszyli na rajd
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl