Współczesny świat zdecydowanie promuje media elektroniczne i sprawia, że młodzi ludzie częściej swój wolny czas spędzają przed ekranami telewizorów i komputerów, grając w gry komputerowe, surfując po internecie czy oglądając filmy, a czytanie książek często traktują jako zajęcie nudne i zniechęcające.
Chcąc przekonać uczniów, że czytanie może być doskonałą formą spędzenia wolnego czasu, 23 kwietnia 2014 roku czwartą lekcję we wszystkich klasach Powiatowego Gimnazjum i LO im. ONZ w Biłgoraju rozpoczęto bardzo nietypowo. Nauczyciele przyszli na zajęcia z książkami spoza kanonu lektur obowiązkowych i zamiast odpytywania czy pisania sprawdzianu, czytali młodym ludziom. Głównym celem ogólnoszkolnej akcji "Czytanie to przyjemność", było zachęcenie uczniów do sięgania po literaturę piękną i pokazanie emocji towarzyszących czytaniu.
- Bardzo ważne jest pokazanie młodym ludziom, że czytanie to przyjemność, a nie obowiązek. Nauczyciele czytając z ogromnym zaangażowaniem i pasją pokazali młodzieży piękno literatury i emocje związane z kontaktem z książką - mówi Anna Dobraczyńska, inicjatorka i koordynatorka akcji w szkole. I dodaje: - Nie jest to nasza ostatnia akcja zachęcająca do czytania. W planach mamy równie ciekawe projekty i przedsięwzięcia.
- Dzisiejsza akcja pokazała nam, że czytanie też może być ciekawe, ponieważ pozwala na oderwanie od rzeczywistości, a nauczyciele pokazali nam, że można w fajny sposób spędzać czas przy czytaniu. Co ważne nauczyciele zaprezentowali się zupełnie inaczej, niż ich znamy na co dzień - podkreśla Magda, uczennica klasy pierwszej liceum.
Akcja okazała się dużym sukcesem, ponieważ zaangażowali się w nią wszyscy nauczyciele, którzy niezależnie czy była to lekcja matematyki, wychowania fizycznego, czy historii czytali z ogromnym zaangażowaniem, entuzjazmem oraz pasją.
Wszyscy musimy pamiętać o tym, że czytanie poszerza naszą wiedzę oraz horyzonty myślowe. Ludzie, którzy czytają, zwykle podejmują trafniejsze decyzje, mają większe szanse na znalezienie lepszej pracę i serdeczniejsze relacje z innymi. Ponieważ większość dzieci i młodzieży w wieku szkolnym nie chce czytać, dlatego tak ważne jest, aby dorośli czytali dzieciom na głos od najmłodszych lat i aby młodym ludziom czytanie zawsze kojarzyło się z przyjemnością.