Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
POWIAT
2014.09.12 08:03

25 lat temu powstał rząd Tadeusza Mazowieckiego

Zaraz po jego powołaniu rząd Mazowieckiego popiera aż 82 proc. Polaków, zaledwie 2 proc. jest niezadowolonych. Nowy premier musi przejść od walki o wolność do wzięcia odpowiedzialności za kraj
25 lat temu powstał rząd Tadeusza Mazowieckiego
25 lat temu powstał rząd Tadeusza Mazowieckiego

Jest koniec lat 80. Polska przypomina państwo w rozkładzie - z galopującą inflacją i strajkami. Komunistyczna władza sobie nie radzi, a opozycja antykomunistyczna jest rozbita po stanie wojennym. Na Wschodzie istnieje ogromny Związek Radziecki, na Zachodzie - NRD.

Władze RPL uznają, że jedynym wyjściem z chaosu będzie podzielenie się odpowiedzialnością za rządzenie krajem z opozycją. Od września 1988 r. odbywają się rozmowy w Magdalence, a od lutego do kwietnia 1989 r. rozmowy Okrągłego Stołu. Zostaje ustalony kontrakt, na mocy którego 4 czerwca Polacy zagłosują w częściowo wolnych wyborach do Sejmu (65 proc. ław poselskich z góry przypadnie obozowi władzy) i w pełni wolnych do Senatu.

Wynik wyborów czerwcowych okazuje się druzgocący dla władz - na tyle, że wielu działaczy "Solidarności" zastanawia się, czy komuniści go zaakceptują, czy nie poślą ich znowu do więzień.

Prezydentem zostaje dotychczasowy przewodniczący Rady Państwa gen. Wojciech Jaruzelski, a pierwszą próbę powołania rządu podejmuje gen. Czesław Kiszczak, szef MSW. Wobec jego porażki powstaje pomysł koalicji "Solidarności" z partiami, które dotąd były satelitami PZPR. Dopiero taka większość 24 sierpnia powołuje na premiera Tadeusza Mazowieckiego.

Głównymi zadaniami solidarnościowego szefa rządu ma być zastopowanie hiperinflacji, restrukturyzacja gospodarki, wprowadzenie mechanizmów rynkowych i prywatyzacji.

- Myśmy wiedzieli, że jest źle, że każdego dnia wzrasta inflacja. Staliśmy przed pytaniem: łatać czy radykalnie zmieniać. Już 24 sierpnia zapowiedziałem, że nie będziemy szukać trzeciej drogi, ale wprowadzimy w Polsce gospodarkę rynkową - mówi Mazowiecki Ewie Milewicz w wywiadzie z okazji dziesięciolecia jego rządu. Przyznaje: - Ciężkim wewnętrznym przeżyciem były słowa moich kolegów, że zakłady pracy muszą padać. Miałem gęsią skórkę, jak myślałem o niepokojach społecznych.

12 września Mazowiecki przedstawia w Sejmie skład pierwszego niekomunistycznego rządu. Nikt nie zdaje sobie sprawy, jak bardzo historia przyspiesza. Nawet demokratyczny Zachód zdaje się wierzyć w stabilność sytuacji w Polsce i tzw. bloku wschodnim - z ZSRR i Układem Warszawskim. Nadal istnieje dwubiegunowy świat według porządku ustalonego w Jałcie. W Polsce stacjonują radzieckie wojska, a funkcja Mazowieckiego nazywa się "Prezes Rady Ministrów PRL".

W jego rządzie miejsce znajdują przedstawiciele wszystkich opcji, także PZPR. - Trzeba pamiętać, w jakim momencie Polska zaczynała wychodzenie z komunizmu. Sama. Można to było robić albo w porozumieniu z drugą stroną, albo narazić ten proces na niepowodzenie - tłumaczy po latach premier.

Gdy marszałek Sejmu Mikołaj Kozakiewicz odczytuje listę wybranych ministrów, loża prasowa ocenia, że najmocniejsze oklaski dostają: Izabela Cywińska i Jacek Kuroń - donosi "Gazeta Wyborcza", która jest wtedy organem prasowym "Solidarności". Cywińska wzięła Ministerstwo Kultury, Kuroń - Pracy. Czterech wicepremierów to: Leszek Balcerowicz minister finansów ("Solidarność"), Czesław Janicki, minister rolnictwa, gospodarki żywnościowej i leśnictwa (ZSL), Jan Janowski, minister - kierownik Urzędu Postępu Naukowo-Technicznego i Wdrożeń (SD) oraz Czesław Kiszczak, minister spraw wewnętrznych (PZPR).

We wrześniu 1989 r. poparcie dla rządu Mazowieckiego wynosi 82 proc. Niezadowolonych z niego jest zaledwie 2 proc. Polaków.

Red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
Red. dodany
 
Odsłon: 3450
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (15)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Najwyżej oceniane komentarze
RU
4b5-886
~ Sondaż OPOP z LO dnia: 11.09.2014  Sondaż uliczny z dnia: 11.09.2014 Ul Kościuszki Cegielniana Dąbrowskiego w Biłgoraju
Gdyby wybory na Burmistrza Biłgoraja odbyły się już dziś:
- Piotr Szeliga poparcie 31 % ankietowanych
- Janusz Rosłanpoparcie 26 % ankietowanych
- Jacek Piskorski poparcie 5 % ankietowanych
- Stanisław Schodziński poparcie 4 % ankietowanych
- Mirosław Lipiński poparcie 3 % ankietowanych
- Andrzej Łęcki poparcie 3 % ankietowanych
11 % respondentów nie zdecydowało na kogo zagłosuje
17 % respondentów nie idzie na wybor
12 września 2014
+20
-3
Ostatnio dodane komentarze
PL
989-5e9
~ cdn.  do ~ jnlnsd   To, że ktoś nie jest demokratą, nie oznacza, że jest zwolennikiem rządów totalitarnych. Demokracja w polskim wydaniu to patologia. Polską rządzą struktury biurokratyczno - partyjne a przeciętny obywatel nie ma żadnego wpływu na realia w kraju. Przykład? Większość demokratyczna Polaków jest za karą śmierci, rządzący mają to gdzieś. Każdy obywatelski projekt rozwiązań legislacyjnych jest przez demokratyczny Sejm odrzucany. Oni wiedzą lepiej. Jesteśmy potrzebni tylko do głosowania. Jeśli komuś odpowiada taka "demokracja" - proszę bardzo. Ogłupianie ludzi ma długą tradycję... .
14 września 2014
+2
-0
PL
9ca-1ec
~ jnlnsd  do ~ cdn.   Wszystkie systemy totalitarne to syf. To, że ktoś nie jest nacjonalistą nie znaczy że jest komunistą (a to próbujecie wmówić ludziom). Na szczęście macie za mało oleju w głowach żeby coś zdziałać poza burdami na stadionach!
13 września 2014
+0
-2
PL
7c3-622
~ cdn.  do ~ Nacjonalizm to zło   Nacjonalizm to zło, komunizm to samo dobro, europejskość to samo dobro. Musiałeś nieźle skorzystać na takiej "wzorowej transformacji ustrojowej" bo piszesz takie bzdury. JKM ma rację, większość to głupole a demokracja to rządy motłochu.
I coś ekstra dla autora:
Próżnoś repliki się spodziewał,
Nie dam ci prztyczka ani klapsa
Nie powiem nawet:"Pies cię j...ł"-
Bo to mezalians byłby dla psa"
12 września 2014
+4
-2
PL
5a9-d8a
~ ko   Widziałem u Dorosza przedstawiciela narodu Kuronia ,zaszczany i pijany a media świętego z niego robią oto wzór do naśladowania, albo Geremek który mówił w tv Australijskiej że Polacy to woły robocze dla Żydów
12 września 2014
+2
-2
PL
a23-869
~ Nacjonalizm to zło  do ~ cdn.   Wiadomo, gdyby wybuchła wojna domowa i zginęło ze 100.000 ludzi wtedy Korwin by się ucieszył. Ludzie nie znacie historii a przede wszystkim jej ducha. Transformacja ustrojowa w Polsce to wzór do naśladowania dla całego świata. Popatrzcie co się działo i nadal dzieje w krajach w których dochodzi do zmiany ustroju!
Swoją drogą popatrz na swoich rodziców czym się zajmowali za komuny, no chyba że uprawiali pole i nie polityka się nimi nie interesowała :)
12 września 2014
+2
-4
PL
6b5-25c
~ fvtfyt   Zbudowali przyszłość dla młodych , szorowanie kibli u esesmanów i zmienianie im pampersow , a tacy jak Schodzinski to ordery wycieczki na koszt podatnika itd, precz z wami bo sumienia ani serca nie macie ,może staruchy wyjadą na budowy na wyspy albo tyrać u Chmiela
12 września 2014
+1
-2
PL
7c3-622
~ cdn.   Okrągły Stół to Targowica XX wieku. Komuniści dogadali się ze swoim Tajnymi Współpracownikami (TW), przedstawiciele opozycji zostali "ograni" przez Kiszczaka jak dzieci. Należy przypomnieć najważniejsze ustalenia, te oficjalne i te tajne:
- bezkarność komunistycznych zbrodniarzy spod znaku SB i LWP,
- nieujawnianie teczek TW,
- dopuszczenie komunistów w grabieniu majątku narodowego /tzw. prywatyzacja/,
- cześciowo wolne wyboru, /co to znaczy? wybory są wolne albo nie/,
- komunistyczny prezydent, "opozycyjny" premier, najlepiej jakiś piredoła.
Porządek Kiszczaka obowiązuje do dziś, a wszelkie próby jego obalenia spotykają się z ostrą reakcją władzy, np. nocne obalenie rzadu Olszewskiego.
12 września 2014
+6
-2
Drakkar  
12 września 2014
brak ocen
PL
6b5-25c
~ khgc   Błogosławiony czas dla farbowanych lisów , taki Białoń szef SB w Biłgoraju za komuny walczył z prywaciarzami bo wtedy wszystko miało być państwowe , gdy komuna upadla pierwszy otworzył sklep indyjski, albo płyta złodziej za komuny wyśpiewywał piosenki sowieckie biegał ze szturmówkami na 1 maja a po upadku komuny on od razu prześladowany akowiec ,oto przykłady dla naszej młodzieży , mają wzory do naśladowania
12 września 2014
+7
-0
PL
6b5-25c
~ vngf   Gdzie 21 postulatów solidarności?Gdzie milion od Bolka?Gdzie wolne soboty?Od 15 lat w fabrykach nie ma żadnych podwyżek , z ludzi zrobili niewolników . a dzisiejsi binesmeni to zwykli wyzyskiwacze a w sądach dalej komuchy siedzą i kto nie ma szmalu ten śmieć ,na pewno szary niewolnik nie cieszy się z tego co komuchy z solidaruchami zrobili
12 września 2014
+4
-0
PL
a9a-b48
~ laki lucek  do ~ stal   jak to ktoś dobrze powiedział państwowe czyli niczyje
a państwowe to moje, twoje, wspólne dobro
przykład Biłgoraj
firmy budowlane teraz a za komuny
bpb nie opłaciło się
za komuny na budowę pracownicy jeździli rowerami i teraz też jeżdżą
12 września 2014
brak ocen
PL
a9a-b48
~ laki lucek  do ~ Sondaż OPOP z LO dnia: 11.09.2014   sondaż przeprowadz na osiedlu Lipińskiego lub Łęckiego to inaczej dół pewnie by wyglądał
12 września 2014
+1
-6
PL
885-452
~ stal   Czy głównym celem tego rządu była niepisana umowa z komunistami o zagarnięciu majątku państwowego, uwałaszczanie się na nim, spółeczki, mahlojeczki etc.? Takie nowe rozdanie. A gołodupiecki naród walczył o przeżycie lub uczył się kombinować w nowym świecie.
12 września 2014
+4
-2
RU
4b5-886
~ Sondaż OPOP z LO dnia: 11.09.2014   Sondaż uliczny z dnia: 11.09.2014 Ul Kościuszki Cegielniana Dąbrowskiego w Biłgoraju
Gdyby wybory na Burmistrza Biłgoraja odbyły się już dziś:
- Piotr Szeliga poparcie 31 % ankietowanych
- Janusz Rosłanpoparcie 26 % ankietowanych
- Jacek Piskorski poparcie 5 % ankietowanych
- Stanisław Schodziński poparcie 4 % ankietowanych
- Mirosław Lipiński poparcie 3 % ankietowanych
- Andrzej Łęcki poparcie 3 % ankietowanych
11 % respondentów nie zdecydowało na kogo zagłosuje
17 % respondentów nie idzie na wybor
12 września 2014
+20
-3
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
w poniedziałek, godzina 00:20 Biłgoraj
Wojciech Gleń nowym burmistrzem Biłgoraja [SZCZEGÓŁOWE WYNIKI]
Są już oficjalne wyniki drugiej tury wyborów samorządowych. Według informacji przekazanych przez PKW Wojciech Gleń uzyskał prawie 53% głosów. Jak głosowali mieszkańcy Biłgoraja?
dzisiaj, 21:23 Biłgoraj
Nowy rozdział dla miasta? Burmistrz-elekt gotowy na wyzwania
11 kwietnia 2024 Księżpol
Od poniedziałku kontrola szamb
w niedzielę, godzina 22:12 Biłgoraj
Nieoficjalne wyniki drugiej tury w Biłgoraju
W niedzielę 21 kwietnia odbyła się druga tura wyborów samorządowych. O najważniejsze stanowisko w Biłgoraju walczyli dotychczasowy burmistrz Janusz Rosłan i Wojciech Gleń.
dzisiaj, 13:08 Biłgoraj
Janusz Rosłan żegna się ze stanowiskiem burmistrza i dziękuje mieszkańcom
w środę, godzina 10:07 Józefów
Leśnicy sprzedają URSUSA 4514
w niedzielę, godzina 23:11 Gmina Biłgoraj
Dariusz Świerczyński wójtem gminy Biłgoraj [SZCZEGÓŁOWE WYNIKI]
Są już oficjalne wyniki wyborów na wójta gminy Biłgoraj. Według danych ze wszystkich obwodów wyborczych w głosowaniu zwyciężył Dariusz Świerczyński. Jakie uzyskał poparcie?
w poniedziałek, godzina 10:03 Frampol
Powstaje nowa nawierzchnia na DW 835
w niedzielę, godzina 14:15 Biłgoraj
Frekwencja w drugiej turze wyborów [AKTUALIZACJA]
w niedzielę, godzina 22:14 Gmina Biłgoraj
Nieoficjalne wyniki drugiej tury w gminie Biłgoraj
Mieszkańcy gminy Biłgoraj zdecydowali kto będzie zarządzać gminą przez następne 5 lat. W drugiej turze wyborów o fotel wójta ubiegali się Wojciech Dziduch i Dariusz Świerczyński.
w piątek, godzina 11:17 Biłgoraj
Wolne etaty w starostwie
w niedzielę, godzina 08:37 Biłgoraj
5 miejscowości bez prądu, w tym Biłgoraj
w niedzielę, godzina 23:21 Aleksandrów
Zmiana na stanowisku wójta gminy Aleksandrów [SZCZEGÓŁOWE WYNIKI]
Poznaliśmy oficjalne wyniki drugiej tury wyborów samorządowych w gminie Aleksandrów. Z danych przekazanych przez PKW wynika, że wójtem został Andrzej Borowiec.
dzisiaj, 09:10 Biłgoraj
Trwa plebiscyt #SuperDzielnicowy. Zwycięzca zdobędzie rolę w serialu
w niedzielę, godzina 14:04 Biłgoraj
Marsz życia i wprowadzenie relikwii bł. Rodziny Ulmów w Biłgoraju
w poniedziałek, godzina 00:04 Goraj
W Goraju bez zmian [SZCZEGÓŁOWE WYNIKI]
Według oficjalnych informacji przekazanych przez Państwową Komisję Wyborczą mieszkańcy miasta i gminy Goraj nie chcieli zmian. W drugiej turze wyborów większością głosów burmistrzem został Antoni Łukasik. Jakie poparcie uzyskał?
w sobotę, godzina 16:01 Frampol
Frampol stolicą tańca towarzyskiego
w sobotę, godzina 12:12 Józefów
Ofensywa inwestycyjna w Józefowie
10 kwietnia 2024 Roztocze
Powstaje dokumentacja projektowa nowych atrakcji turystycznych na Roztoczu
Roztoczański Park Narodowy rozstrzygnął przetarg na wykonanie pełnobranżowej dokumentacji projektowej dwóch nowych atrakcji turystycznych. Inwestycje, które mają być zrealizowane, mają na celu nie tylko wzbogacenie oferty turystycznej regionu, ale także podnoszenie świadomości ekologicznej oraz zachęcenie turystów do odkrywania i cieszenia się przyrodą.
dzisiaj, 10:21 Wyścigi samochodowe
Obiecujący start sezonu w wykonaniu Karola Kręta
w niedzielę, godzina 10:43 Biłgoraj
Sezon rowerowy rozpoczęty [NOWE ZDJĘCIA]
w niedzielę, godzina 22:26 Goraj
Kto burmistrzem Goraja?
W drugiej turze wyborów o fotel burmistrza Goraja ubiegali się dotychczasowy włodarz Antoni Łukasik oraz Piotr Kiełbasa. PKW podała dane z 66,66% obwodów wyborczych.
w poniedziałek, godzina 10:57 Korytków Duży
Nowa łąka kwietna w gminie
w poniedziałek, godzina 15:19 Luchów Dolny
Nieszczęśliwy wypadek podczas wycinki. Mężczyzna trafił do szpitala
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl