Na pomysł organizacji wydarzenia wiele lat temu wpadła terapeutka WTZ Monika Lembryk-Bartoszek.
- Nasz pierwszy Przegląd był częścią Mikołajkowego Turnieju Sportowego, z biegiem lat organizacja tego wielskiego przedsięwzięcia stawała się coraz łatwiejsza. Na początku swoje umiejętności prezentowali jedynie podopieczni WTZ z Biłgoraja, ale stwierdziliśmy, że dobrze byłoby zaprosić innych podopiecznych ośrodków wsparcia, by pokazać na co stać osoby niepełnosprawne. Chcieliśmy połączyć w całość wydarzenie, podczas którego będzie można tańczyć, recytować, śpiewać. Tak powstał Przegląd Twórczości Muzyczno - Teatralnej Osób Niepełnosprawnych - mówi w rozmowie z portalem bilgorajska.pl Monika Lembryk-Bartoszek.
Przegląd to wydarzenie, które na stałe wpisało się w kalendarz biłgorajskich imprez kulturalnych. Co roku organizowane jest przez Warsztat Terapii Zajęciowej w Biłgoraju oraz Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym "Krok za krokiem" w Zamościu Koło Terenowe w Biłgoraju.
W tym roku odbyła się jedenasta edycja wydarzenia, uroczystość połączona była z jubileuszem 15-lecia istnienia Warsztatu Terapii Zajęciowej w Biłgoraju.
W piątek, 24 października, popisy artystów podziwiali i oklaskiwali m.in.: poseł na Sejm RP Genowefa Tokarska, burmistrz Biłgoraja Janusz Rosłan, wicestarosta powiatu Biłgorajskiego Stanisław Schodziński, czy przewodniczący Rady Powiatu Mirosław Późniak.
Wszystkich gości witał kierownik WTZ w Biłgoraju Bogusław Ciosmak.
- Przegląd to przede wszystkim okazja do prezentacji umiejętności przez naszych podopiecznych, ale nie tylko. To też możliwość spotkania się w gronie pracowników i podopiecznych placówek wsparcia z całego regionu oraz wymiany doświadczeń - powiedział Bogusław Ciosmak.
Na scenie BCK wystąpiły zarówno zespoły, jak i soliści. Uczestnicy prezentowali umiejętności wokalne, muzyczne, teatralne i taneczne. Występy oceniało profesjonalne jury, zasiadła w nim m.in. aktorka Magdalena Różańska, znana z roli w filmie "Dziewczyna z szafy".
W tym roku udział w Przeglądzie Twórczości Muzyczno - Teatralnej Osób Niepełnosprawnych wzięło 10 zespołów. Wydarzenie zakończyło się wręczeniem dyplomów wszystkim uczestnikom.