Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
ŁUKOWA Kolejna powódź w powiecie
2010.07.31 20:19 | aktualizacja: 2010.07.31 22:19

Nie ma mocnych na małą rzeczkę

Od wielu lat mieszkańcy gminy Łukowa zmagają się z małą rzeczką przepływająca przez tą miejscowość. Jeszcze nie naprawiono wszystkich szkód, które wyrządziła podczas wiosennej powodzi, a znów zalewa posesje. Władze bezradnie rozkładają ręce i mówią, że rzeka nie należy do gminy.
Nie ma mocnych na małą rzeczkę
Nie ma mocnych na małą rzeczkę

Wiele lat w strachu

Jak twierdzą mieszkańcy tego urokliwego miejsca położonego w południowej części powiatu biłgorajskiego, pierwszy raz podniesiony stan wody zauważyli ok. 1995 roku. Od tamtej pory mała rzeczka - Mucha, która niegdyś była rowem melioracyjnym, stanowi zagrożenie nie tylko dla ich upraw, ale i całego dobytku. Jak tylko przychodzą większe opady deszczu, od razu woda wlewa się na ich pola i do domów. Wiosenna powódź była już szóstą, z która zmagali się mieszkańcy gminy. Ta niepozorna rzeczka wylała dwukrotnie w ciągu jednego miesiąca. - Na podwórzu było ok. 1.20m wody na powierzchni ok. 1,5 ha, zalało suszarnie do tytoniu, garaże, budynki gospodarcze - powiedział Jan Sabała, jeden z mieszkańców wsi. Teraz przyszła kolejna powódź, po kilku deszczowych dniach wiele osób straciło uprawy, a inni, by pozbyć się wody z domu zmuszeni byli do zakupu pomp.

Co zarzucają mieszkańcy?

- Rzeka jest dość płytka, dodatkowo na całej jej długości dno pokryte jest roślinami. Władze nie robią nic, by rozwiązać ten problem. Nie ma mowy o poszerzaniu czy pogłębieniu rzeki. Nie zostały podjęte żadne działania mimo, że już wiele razy składane były skargi, a powinny być zrobione przepusty na długości co najmniej 5 km - dodał Waldemar Sabała.

Mieszkańcy zarzucają także zanieczyszczanie małej rzeczki odpadami, które uniemożliwiają swobodny przepływ wody. Mówią również o braku podjęcia jakichkolwiek działań wtedy, gdy były one możliwe, czyli po ustąpieniu wody po pierwszej i drugiej powodzi w maju tego roku. - Można było przekopać rzekę, tak żeby nadmiar wody spływał na łąki i wtedy na pewno nie zalewało by nam podwórek - żali się pan Waldemar i dodaje, że - Kiedyś nad rzeką była taka skarpa, która pełniła funkcję wału, teraz go nie ma, a przez to zniknęła ochrona przed wylaniem rzeki, chcieliśmy odbudowania wału, ale wójt mówi, że nie ma na to pieniędzy.

Tematem od wielu lat zajmuje się także jeden z radnych Rady Gminy Mieczysław Dzikoń. Podczas sesji regularnie zgłasza problem podstopień znacznej części gospodarstw. - W tym roku zalany mam dom po raz czwarty, ale taka sytuacja jest nie tylko u mnie, dookoła wszyscy sąsiedzi mają podobny problem. Rzeka jest nieczyszczona, nic się wokół niej nie robi. Ja rozumiem, że inne inwestycje też są potrzebne, ale jeśli nie ma na wszystko pieniędzy, to trzeba wybrać te, które są najważniejsze. Już nie mówię żeby rzekę pogłębiać, ale można wodę skierować na łąki, niech zaleje nieużytki, a nie nasze domy - apeluje radny Dzikoń.

Oczywiście wiele razy składali do wójta skargi i prośby o poczynienie starań związanych z uregulowaniem rzeki, niestety jak twierdzą ten odpiera zarzuty słowami, że rzeka nie należy do gminy. I tak rzeczywiście jest. Jak przyznaje sekretarz gminy rzeka należy do Wojewódzkiego Zarządu Inwestycji Rolniczych.

Kto powinien zadbać o rzekę?

Ten ciek wodny niegdyś był traktowany jako rów melioracyjny, a zarządzała nim Gminna Spółka Wodna. Ponieważ jej utrzymanie przerastało możliwości Spółki, gmina poczyniła starania, żeby rzeka została przejęta na stan przez Wojewódzki Zarząd Inwestycji Rolniczych, to jest jednostka podległa Marszałkowi Województwa. Tak też się stało. - WZIR dysponuje większymi pieniędzmi i zgodzili się to przejąć na swój stan. W tej chwili podjęte są działania związane z regulacją stanu prawnego tego cieku - powiedział sekretarz gminy Łukowa, Stanisław Pokarowski. Okazuje się, że nie jest on geodezyjnie wyodrębniony, a uregulowanie stanu prawnego będzie wiązało się z wykupem terenów i w związku z tym będzie konieczność sporządzenia nawet kilkuset aktów notarialnych. Póki co mieszkańcy nie mogą spodziewać się rozpoczęcia większych robót, mających na celu wyeliminowanie problemu podtopień. - Takie roboty na ciekach wodnych zgodnie z planem mogą być prowadzone tylko po uzyskaniu pozwolenia na budowę, a żeby mieć pozwolenie na budowę trzeba dysponować terenem, czyli o pozwolenie na jakiekolwiek prace wystąpić może jedynie właściciel, którym jest WZIR. My, jako gmina, w miarę możliwości im pomagamy, wiem, że już prowadzone są pewne prace geodezyjne, ale to wymaga czasu - dodał sekretarz. A potrwać to może nawet dwa, trzy lata. Przez ten czas mieszkańcy mogą liczyć jedynie na niewielką pomoc ze strony władz. Obecnie wykonywane są przekopy, mające ukierunkować nadmiar wody na łąki. - Po tej drugiej powodzi, nabyliśmy w tym celu koparkę, do tej pory nie dysponowaliśmy takim sprzętem, o ile mi wiadomo przez ostatnie dwa tygodnie ta koparka cały czas pracuje na najbardziej newralgicznych terenach, jednak to są roboty jedynie doraźne - przyznaje sekretarz Pokarowski.

A mieszkańcom Łukowej pozostaje tylko liczyć na cud, że w ciągu najbliższych dwóch, trzech lat pogoda będzie łaskawsza i nie dojdzie do kolejnych podtopień.

Jt
REKLAMA
Oceń:
6 głosów
Nie ma mocnych na małą rzeczkę, 3.8333 out of 5 based on 6 ratings
Jt dodany
 
Odsłon: 14597
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (3)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
PL
321-887
~ Mr. X   A ja bym się zgłosił do Centrum Odszkodowań w Biłgoraju i rozwarzył bym dochodzenie odszkodowania z profesjonalnym podmiotem.
I po zawodach, nie chcą robić niech płacą hehe!!!
2 sierpnia 2011
+1
-0
PL
044-68e
~ wodnik   a kto kazał wam się budować nad rowem i bagnem, przed wojną nie było tam żadnych budynków i rzeczka płynęła sobie swobodnie a teraz wszystko poprzegradzane, mosty, mosteczki , szamba ,suszarki i gdzie woda sie podzieje - macie chytrusy za swoje !!!!
1 sierpnia 2010
+0
-1
PL
4f9-8d2
~ sie   a co to za zdjecie z butelka po wodce , z czym ma to powiazanie?
1 sierpnia 2010
brak ocen
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA
Gazetka Lidl - Zobacz aktualne promocje i nowe gazetki na stronie Moja Gazetka
REKLAMA
w środę, godzina 12:36 Biłgoraj
Tu będzie plac budowy
W środę 20 listopada przekazano plac budowy pod inwestycję obejmującą modernizację ulicy Knappa oraz budowę drogi I.B. Singera w Biłgoraju. Zgodnie z umową na realizację zadania wykonawca ma 11 miesięcy od dnia podpisania umowy.
dzisiaj, 12:46 Biłgoraj
Spotkanie przedsiębiorców Ziemi Biłgorajskiej
dzisiaj, 17:34 Region
21. ognisko wścieklizny w regionie. Chorobę stwierdzono u krowy
w środę, godzina 13:55 Biłgoraj
Biłgorajski basen odzyska dawny blask
Kryta pływalnia, jeden z symboli Biłgoraja, wkrótce przejdzie kompleksową modernizację. W środę, 20 listopada, przedstawiciele Zarządu Powiatu podpisali umowę z wykonawcą na realizację II etapu remontu obiektu, który będzie służył zarówno mieszkańcom, jak i lokalnym stowarzyszeniom sportowym.
dzisiaj, 10:04 Biłgoraj
Odznaczenia i awanse strażaków [LISTA WYRÓŻNIONYCH]
dzisiaj, 18:34 Biłgoraj
Mali patrioci z "Jedyneczki"
w sobotę, godzina 18:29 Biłgoraj
Jubileuszowy Wieczór Darczyńcy [NOWE ZDJĘCIA]
W sobotę 16 listopada odbyła się kolejna edycja Wieczoru Darczyńcy, organizowanego przez fundację Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej. Tegoroczne wydarzenie miało wyjątkowy charakter, ponieważ wpisało się w obchody 25-lecia działalności fundacji.
w niedzielę, godzina 10:41 Powiat
11 miejscowości bez prądu, w tym Biłgoraj i Tarnogród
w niedzielę, godzina 08:54 Bukowa
Tragiczny pożar w gminie Biłgoraj. Nie żyje mężczyzna
we wtorek, godzina 11:18 Lubelszczyzna
Pierwszy przypadek wścieklizny u psa w województwie
Do dzisiaj w województwie lubelskim potwierdzono 20 ognisk wścieklizny. Po raz pierwszy chorobę stwierdzono u psa. Służby przypominają, że obowiązkowemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie podlegają psy po ukończeniu 3 miesiąca życia.
dzisiaj, 10:25 Biłgoraj
W Urzędzie Miasta leje się krew
w poniedziałek, godzina 21:37 Aleksandrów
Osobówka stanęła w ogniu [AKTUALIZACJA]
we wtorek, godzina 15:28 Babice
Upamiętnienie biskupa z Babic
We wtorek, 19 listopada przy szkole w Babicach odbyła się uroczystość odsłonięcia i poświęcenia kamienia upamiętniającego biskupa płk. Mateusza Siemaszko, duchownego i żołnierza, który zapisał się w historii Polski.
w środę, godzina 08:12 Bukowina
Wałęsające się krowy utrapieniem mieszkańców
we wtorek, godzina 08:52 Korytków Duży
Dachowanie na DW nr 835
10 listopada 2024 Biłgoraj
Biłgoraj uhonorował bohatera [NOWE ZDJĘCIA]
W niedzielę, 10 listopada, w Biłgorajskim Centrum Kultury miała miejsce wyjątkowa uroczystość nadania tytułu Honorowego Obywatela Miasta Biłgoraja ppor. Józefowi Steglińskiemu ps. "Cord". Wieczór poświęcony był bohaterowi, który swą niezłomnością zasłużył na szczególne miejsce w historii regionu. Uroczystość uświetniła prapremiera filmu dokumentalnego "Ten skrawek ziemi to wolna Polska".
w piątek, godzina 09:07 Biłgoraj
Nowy kierownik w Biłgoraju
dzisiaj, 08:11 Gmina Józefów
Obszar zagrożenia wścieklizną na terenie powiatu
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball