Kto udziela pożyczek na dowód osobisty?
Trudnią się nimi szczególnie firmy pożyczkowe, które w zasadzie są prekursorami takich usług. Chcąc bezpośrednio poznać listę tych firm polecamy zajrzeć na portal pożyczkowy Moniak.info i przeczytać artykuł opisujący pożyczki na dowód bez zaświadczeń. Wracając do sedna - firmy pożyczkowe stały się w szybkim tempie bardzo konkurencyjne w stosunku do banków, pomimo swojej wyższej ceny. Powodem jest szczególnie to, że cała procedura wnioskowania o pożyczkę jest prosta jak założenie skrzynki mailowej i trwa zaledwie kilka minut. Kolejnym powodem, dla którego klienci wolą te nieco droższe pożyczki bez zaświadczeń od restrykcyjnych pożyczek bankowych jest to, że cała procedura odbywa się w domu, a pieniądze mogą wpłynąć na konto pożyczkobiorcy nawet w przeciągu 15 minut od wysłania poprawnie wypełnionego wniosku (oczywiście w optymalnych warunkach).
Dlaczego banki nie udzielają pożyczek na dowód?
Pożyczkami na dowód nazywamy te pożyczki, do zrealizowania których pożyczkodawca nie żąda od klienta ani oficjalnego zaświadczenia o zarobkach, ani nienagannej historii kredytowej. Jak dobrze wiemy, banki zawsze wymagają potwierdzenia zarobków (lub wglądu na konto bankowe), a weryfikacja punktacji BIK jest obowiązkowa. Jeśli więc klient zalega z płatnością kredytu lub co gorsza, ma komornika, wówczas spotka się z odmową przydzielenia kredytu.
Firma pożyczkowa może oczywiście żądać od klienta zarówno dobrej historii kredytowej czy przychodów, jednak to ustala według własnego uznania. Rynek zapełniony jest po brzegi różnymi instytucjami pożyczkowymi, toteż nie jest trudno znaleźć taką, która zadowoli się jedynie poświadczeniem przychodu o dowolnym charakterze. Może to być zasiłek, alimenty, renta czy nawet wynagrodzenie z pracy na czarno.
Firmy pożyczkowe udzielają pożyczek bez wnikliwej weryfikacji klienta?
Jak wykazały badania, bezrobotni niemal nienagannie radzą sobie ze spłatą pożyczek lub kredytów. Oczywiście w tym drugim wypadku, klient utracił pracę już po uzyskaniu kredytu bankowego. Zatrudnienie w szarej strefie jest na tyle powszechne, że większość bezrobotnych w zasadzie ma dochód, regularny i nie rzadko bardzo wysoki. Jak dobrze wiemy, praca w Polsce jest wyjątkowo wysoko opodatkowana, dlatego wielu pracowników decyduje się na pracowanie bez umowy lub na umowy zlecenia aby otrzymywać większe wynagrodzenie. Ponieważ każdy pracownik sporo kosztuje pracodawcę, ci rzadko są przeciwni przyjmowaniu do pracy bez żadnej umowy, a szczególnie tej o pracę.
Drugim powodem, dla którego firmy pożyczkowe udzielają powszechnie pożyczek bez formalności przez internet jest to, że stosunkowo niewielki ich procent zostaje utracony. Pożyczka utracona to taka, która nie wraca do pożyczkodawcy. Dodać warto, że skuteczność windykacji jest na wysokim poziomie i bardzo często wystarczy monit listowny do klienta aby zmobilizować go do szybkiej spłaty zaległych należności. Umowa jaką zawiera pożyczkodawca z pożyczkobiorcą, to klasyczna umowa cywilno - prawna. Ma ona moc prawną, która upoważnia pożyczkodawcę do ściągnięcia należności z dłużnika. Jest to mocny argument w rękach firmy pożyczkowej.
Kogo najbardziej interesują pożyczki online na dowód?
Jak już wspomniano wyżej, głównymi adresatami pożyczek na dowód są "bezrobotni", którzy mają regularne wpływy na konto oraz osoby zadłużone, których historia kredytowa eliminuje z możliwości na kredyt bankowy. Są to również renciści, emeryci, studenci, samotne matki czy osoby będące na zasiłkach socjalnych. Obowiązkiem klientów w większości firmach jest poświadczenie comiesięcznego wpływu, z taką różnicą w stosunku do banków, że nie musi to być koniecznie wynagrodzenie z wykonywanego zajęcia na umowę o pracę. Zdarza się, że jeśli klient deklaruje podczas wnioskowania, że pracuje bez zatrudnienia, wówczas konsultant firmy pożyczkowej może zatelefonować do pracodawcy celem potwierdzenia otrzymywania pieniędzy. Są to jednak przypadki, których nie można zaliczyć do częstych.
Czy taka pożyczka jest bezpieczna?
Wszystko oczywiście zależy od firmy pożyczkowej, w której klient chce wnioskować o pożyczkę. Fakty są takie, że jeśli pożyczkobiorca włoży odrobinę starań, wówczas nie będzie musiał obawiać się, że grozi mu wyłudzenie. W Polsce funkcjonuje Rejestr Firm Pożyczkowych, który w swoim obszernym spisie zawiera każdą legalnie działającą i zweryfikowaną ręcznie instytucję pożyczkową. Dodatkowo należy również zaznaczyć, że nie trudno jest o informacje o poprawnej konstrukcji umowy czy maksymalnych opłatach jakie mogą zostać naliczone klientowi. Wiele firm udziela również darmowych pożyczek dla nowych klientów. Jest wówczas ogromna szansa na zupełnie bezpłatną pożyczkę. Warunkiem jest spłata należności w ustalonym terminie.
Rynek pożyczek pozabankowych jest na tyle rozbudowany, że pozwolił wykształcić liderów w tej branży. Zainteresowanie pożyczkami pozabankowymi oraz niska wiedza klientów pozwala również na rozwój oszustów, jak w każdej branży. Dlatego zalecane jest aby każdy pożyczkobiorca korzystał tylko z firm, które funkcjonują w RFP.