Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
BIŁGORAJ
2017.03.01 13:40 | aktualizacja: 2017.03.01 13:45

O cichych bohaterach i tragicznym losie "Zapory"

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Z tej okazji w LO im. ONZ w Biłgoraju zorganizowane zostało spotkanie z Agnieszką Jaczyńską z lubelskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Młodzież mogła posłuchać o historii, a także obejrzeć film opowiadający o losach jednego z żołnierzy niezłomnych Hieronima Dekutowskiego ps. "Zapora".
O cichych bohaterach i tragicznym losie "Zapory"
O cichych bohaterach i tragicznym losie "Zapory"

Spotkanie rozpoczęło się w środowe przedpołudnie, 1 marca, w auli LO im. ONZ w Biłgoraju. Gościem była Agnieszka Jaczyńska z Biura Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie opowiadała młodzieży o historii.

"Żołnierzami wyklętymi" nazywa się żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego, którzy nie uznali narzuconej odgórnie władzy Stalina. To antykomunistyczny, niepodległościowy ruch partyzancki, stawiający opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR, toczący walkę ze służbami bezpieczeństwa ZSRR i podporządkowanymi im służbami w Polsce. Ich liczbę szacuje się na około 180 tysięcy osób. W prowadzonych przeciwko nim operacjach zginęło 8 tys. żołnierzy. Na kolejne 8,5 tys. sądy wydały wyroki śmierci, z czego połowa była wykonana. Kolejne 20 tys. osób poniosło śmierć w obozach i więzieniach. Mówi się o nich jako cichych bohaterach, którzy chcieli i umieli walczyć o niepodległą Polskę.

- Oni nie widzieli możliwości funkcjonowania w nowej rzeczywistości, świadomi byli tego, że ten nowy system z pewnością nie sprawi, iż Polska powojenna będzie w pełni państwem niezależnym i suwerennym, a był to główny cel, któremu poświęci swoje życie w okresie II wojny światowej i okupacji, często związani z działalnością polskiego państwa podziemnego, bądź innych organizacji konspiracyjnych - mówiła Agnieszka Jaczyńska.

Jednym z żołnierzy niezłomnych, bo tak też nazywani się żołnierze wyklęci, był Hieronim Dekutowski ps. "Zapora", któremu poświęcono film, zaprezentowany został podczas środowego spotkania z młodzieżą.

- Moim zdaniem jest to film szczególny, ponieważ przywołuje pamięć wyjątkowej osoby. Chciałabym, żebyście pamiętali o tym, że jest to człowiek, który po walkach wrześniowych '39 roku przedostaje się do Anglii, przechodzi tam szkolenie i staje się cichociemnym, zostaje zrzucony nad okupowaną Polską i dostaje przydział do struktur Armii Krajowej na terenie Lubelszczyzny. Przez cały okres okupacji działał na tym terenie, m.in. na terenie Biłgorajszczyzny. Po wojnie próbuje się ujawnić - opowiadała dalej Agnieszka Jaczyńska.

Okazało się jednak, że nie jest to możliwe i że jest jednym z najbardziej poszukiwanych przez Urząd Bezpieczeństwa dawnych dowódców AK. Nie mógł liczyć na powrót do normalnego życia, dlatego zdecydował na walkę w drugiej konspiracji, a wraz z nim ogromna część jego podkomendnych jeszcze z okresu okupacji niemieckiej.

Jest to postać tragiczna, ze względu na okoliczności śmierci Hieronima Dekutowskiego ps. "Zapora". Tę niezwykłą historię mogła poznać młodzież uczestnicząca w spotkaniu.

red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
O cichych bohaterach i tragicznym losie "Zapory", 0 out of 5 based on 0 ratings
red. dodany
 
Odsłon: 3798
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (10)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
PL
f42-b64
~ obiektywnie   Kto mieczem wojuje ten od miecza przepadnie - tak się skończy nakręcanie narodowej nienawiści, której najbardziej ulegają oszołomy i niewykształcone ciemniaki, nie biorący pod uwagę prawdziwej wiedzy historycznej, osoby które lubią nienawiść - na pewno wymagają pomocy psychiatrycznej.Niektórym ten zamęt służy w celach socjotechnicznych, ale wszystko do czasu, Polacy nie durni, żeby ulegać negatywnym emocjom.
5 marca 2017
+1
-0
PL
34d-4cc
~ Jasio   Dokładnie szlak bojowy Zapory ! Opisał Jerzy Jóżwiakowski w książce ! AK na Zamojszczyżnie !
5 marca 2017
brak ocen
PL
90a-fcd
~ Uli  do ~ biało-czerwony   Dziecko - co innego jest podziemie niepodległościowe a co innego zwykły bandytyzm. Żołnierze wykleci byli wyklinani przez ludność bo to byli bandyci. Żołnierze patrioci, którzy chcieli pokonać armie czerwona i LWP strzelając w plecy - to byli samobójcy, podobnie jak powstańcy warszawscy. Po sad historii trzeba postawić ich dowódców, ale to przerasta IPN zajęty głownie "Bolkiem" itp.
5 marca 2017
+1
-1
PL
90a-fcd
~ Uli  do ~ gyt   Na pewno nie oszołomów!!!!
5 marca 2017
+1
-0
US
aeb-474
~ podpora  do ~ Jan   Jan !, jestes niedoukiem zawsze byli bandyci i bedą nawet wśród twoich kolegów ,przyjaciół jeśli dałbyś im broń byłoby ciekawie .Poczytaj akta ubeckie troszkę książek i przestań generalizować.może należysz do potomków tych, którch nazwiska widniały na tablicy powieszonej na komendzie policji.A od Zapory won !
2 marca 2017
+4
-11
PL
124-29a
~ prostak co nic nie wie   zawsze mnie smieszyło to spedzanie szkół na te spedy hehe bo by nikt nie przyszedł
1 marca 2017
+10
-2
PL
9b2-824
~ gyt   http://swierszcz.gouk.pl/index2.php?option=com_content&do_pdf=1&id=206,dlaczego nie mówi się o klerze zdrajców z Targowicy?A gdzie msze w Biłgoraju za wyklętych?Ktoś nie zapłacił?A miejscowa władza jakoś z wieńcami pod pomniki też nie chodziła.Czy Biłgoraj to miasto komuchów?
1 marca 2017
+1
-8
PL
ade-2c0
~ Jan   Tak, tak to byli bohaterowie wielcy. Szczególnie ci co napadali na punkty kasowe i strzelali do mierniczych co chłopom przydzielali parę morgów ziemi, żeby z głodu nie pomarli. Bo przecież możnowładcy co zwiali jeszcze w 1939 roku do Anglii i Ameryki to oni nie zamierzali wracać do zrujnowanego kraju i orać swoje latyfundia. Dlatego z tych 75 ton złota co przez Rumunię przemycili do zachodnich banków to opłacali miejscowych, żeby strzelali do przedstawicieli gminnych władz. A przecież wojna się skończyła, armie zostały zdemobilizowane, większość społeczeństw przystąpiła do odbudowy swoich krajów. Gdyby amerykański żołnierz nie uznał podpisanego traktatu pokojowego i dalej strzelał by do Niemców to jego czekałby sąd polowy i wyrok za złamanie rozkazu. A w Polsce jakieś partyzanty dalej strzelali do swoich rodaków bo nie podobała im się władza. Ciekawe, że ci co tak hucznie obchodzą dzień żołnierzy wyklętych i gloryfikują ich czyny i plują na tamtą władzę, jednocześnie chlubią się tytułami profesorskimi, emeryturami sędziowskimi która władza ta im te apanaże i profity nadała. Całkowita schizofrenia wieku starczego.
1 marca 2017
+13
-4
PL
30a-b00
~ biało-czerwony   Żołnierze wyklęci walczyli również z komuszymi dekretami, w szczególności z dekretem o reformie rolnej i tzw. nacjonalizacją przemysłu. Niejeden z tych, którzy wyciągnęli ręce po cudzą własność np. ziemię, był piętnowany przez podziemie niepodległościowe. I miał szczęście, jeśli skończyło się to tylko laniem sztachetą po tyłku. Niejeden delegat z powiatu ds. reformy rolnej zawisł na gałęzi, niejednemu mierniczemu połamano ręce. Teraz, gdy mamy wolną? Polskę i czcimy żołnierzy wyklętych, należało by przywrócić sprawiedliwość i zwrócić zagrabiony majątek ich prawowitym właścicielom. Najwyższy ku temu już czas!
1 marca 2017
+6
-5
PL
fb1-5db
~ mw   Ja cały czas słyszę o cierpieniu narodu, a nic nie słychać o rozliczeniach. Ilu sędziów i prokuratorów zostało skazanych na więzienia i śmierć za te wyroki?
1 marca 2017
+11
-2
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
w sobotę, godzina 10:04 Biłgoraj
TBS wybuduje ekologiczne osiedle
Bloki ogrzewane pompą ciepła zasilaną z paneli fotowoltaicznych powstaną w Biłgoraju. Inwestycję zrealizuje miejscowe Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp. z o. o. a budowa ma ruszyć w tym roku.
dzisiaj, 10:58 Gmina Biłgoraj
Wpadła w poślizg i uderzyła w drzewo
dzisiaj, 09:09 Obsza
50-lecie pożycia małżeńskiego
6 stycznia 2022 Biłgoraj
Orszak Trzech Króli 2022
Po rocznej przerwie na ulice Biłgoraja wrócił Orszak Trzech Króli. Te największe uliczne jasełka rozpoczęły się 6 stycznia od mszy św. odprawionej w sanktuarium św. Marii Magdaleny.
dzisiaj, 11:06 Lubelszczyzna
Sytuacja na drogach Lubelszczyzny po opadach śniegu
we wtorek, godzina 07:37 Podlesie
Droga będzie zamknięta
w piątek, godzina 08:43 Biłgoraj
Biłgorajskie szkoły w rankingu "Perspektywy 2022"
Poznaliśmy wyniki tegorocznego, XXIV Rankingu Liceów i Techników Perspektywy. Jak tym razem wypadły szkoły średnie z Biłgoraja?
dzisiaj, 10:57 Lubelszczyzna
Więcej testów, wiecej zakażeń
w środę, godzina 08:54 Biłgoraj
Ponad połowa mieszkańców Biłgoraja postanowiła nie przyjąć szczepionki przeciwko COVID-19
9 stycznia 2022 Majdan Stary
Noworoczne spotkanie krwiodawców w Majdanie
W niedzielę 9 stycznia, w Majdanie Starym w gminie Księżpol zorganizowana została jubileuszowa akcja poboru krwi. Tego samego dnia odbyło się noworoczne spotkanie krwiodawców z powiatu, podczas którego wręczono odznaczenia i podziękowano za bezinteresowną pomoc drugiemu człowiekowi.
we wtorek, godzina 10:24 Biłgoraj
Chciała wynająć mieszkanie w Krakowie, została oszukana
we wtorek, godzina 09:41 Biłgoraj
26-latek poszukiwany listem gończym zatrzymany
6 stycznia 2022 Biłgoraj
Strażacy podsumowali rok. 454 zdarzenia więcej, 20 ofiar śmiertelnych
W roku 2021 biłgorajska straż pożarna zanotowała ogółem 1384 zdarzeń, w tym 218 pożarów (o 38 mniej w stosunku do roku 2020), 1112 miejscowych zagrożeń (o 487 więcej niż w 2020 r.) oraz 54 fałszywych alarmów (o 5 więcej niż zanotowano w roku 2020). Ogólna liczba zdarzeń w stosunku do roku 2020 wzrosła o 454.
w niedzielę, godzina 14:58 Biłgoraj
"Kto śpiewa dwa razy się modli"
dzisiaj, 08:21 Lubelszczyzna
Inspekcja Transportu Drogowego zdalnie odczyta tachografy
w środę, godzina 14:15 Biłgoraj
Od dziś miejskie lodowisko będzie otwarte
Były zapowiedzi o tym, że lodowisko w Biłgoraju w tym roku nie zostanie uruchomione. Zainterweniowali mieszkańcy, a władze miasta wspólnie z dyrekcją Szkoły Podstawowej nr 5 zdecydowali, by jednak obiekt otworzyć. Od dziś z miejskiego lodowiska mogą korzystać wszyscy chętni.
w środę, godzina 10:57 Lubelszczyzna
O 1/3 więcej zakażeń więcej niż poprzedniej doby, ponad 120 tys. wykonanych testów
w środę, godzina 08:36 Biłgoraj
Ala i Ola Tracz kolędowały w kościele pw. św. Jana Pawła II
11 stycznia 2022 Biłgoraj
Dotacja na wymianę starego źródła ogrzewania. Można dostać 50% wartości inwestycji
Mieszkańcy Biłgoraja mogą pozyskać nawet 50% kosztów inwestycji związanych ze zmianą źródła ciepła. Najwięcej, bo aż 6.5 tys. zł brutto można dostać na pompę ciepła, ale są też inne możliwości. Warto sprawdzić jakie.
dzisiaj, 09:08 Biłgoraj
Rekrutacja do miejskich szkół i przedszkoli
dzisiaj, 08:23 Powiat
Oblodzone drogi i wiatr do 80km/h
w poniedziałek, godzina 08:09 Biłgoraj
Szczepienia dzieci przeciwko COVID-19 w biłgorajskim szpitalu
Od połowy grudnia ub.r. w biłgorajskim szpitalu można zaszczepić przeciwko COVID-19 dzieci w wieku od 5 do 11 lat. Ilu maluchów dotychczas zaszczepiono?
w piątek, godzina 08:18 Biłgoraj
Gminy same zdobędą dane z ZUS do dodatku osłonowego
w poniedziałek, godzina 07:18 Józefów
Nowa mapa dla rowerzystów
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl