Wśród produktów pozwalających sfinansować zakup dóbr należy wskazać m.in. pożyczki i karty kredytowe. Te drugie cieszą się mniejszą popularnością wśród klientów i… nie jest to przypadek. Choć karty kredytowe są dostępne w ofercie banków od wielu lat, to jednak nie wszyscy klienci mają świadomość tego, jak one działają.
Chcesz mieć i korzystać z karty kredytowej? Dowiedz się więcej o tym produkcie.
Karta kredytowa - co to takiego i jak z niej korzystać?
W odróżnieniu od tradycyjnej karty debetowej, karta kredytowa nie jest przypisana do twojego rachunku osobistego. Wydając taką, bank założy ci dodatkowy rachunek, na którym ustanowi limit wysokości, np. 5 000 zł. To właśnie z tego limitu będziesz mógł korzystać, robiąc zakupy w sklepach.
Wiedza o kartach kredytowych wśród klientów indywidualnych nie jest duża, dlatego też większość doradców klienta szczegółowo omawia korzystanie z tego produktu. Jako klient musisz wiedzieć, że na cykl bezodsetkowy (czyli czas, gdy możesz korzystać z karty bez konieczności płacenia odsetek) składają się dwa krótsze, czyli:
- Okres rozliczeniowy - to pewien okres, po którym otrzymujesz rozliczenie z banku. Z takiego rozliczenia możesz się dowiedzieć, ile pieniędzy wydałeś z karty kredytowej i jaką minimalną kwotę musisz wpłacić.
- Okres, w którym powinieneś spłacić zadłużenie - w dokumentach otrzymanych z banku zawsze widnieje ostateczny termin spłaty zadłużenia. Jeżeli nie dotrzymasz terminu, to bank zacznie naliczać odsetki.
O powyższych zasadach musisz pamiętać, chcą korzystać z karty kredytowej. W innym przypadku użytkowanie karty może spowodować, że nadmiernie się zadłużysz i będziesz miał poważny problem ze spłatą swoich zobowiązań.
Jak jest ustalany limit na karcie kredytowej?
Banki korzystają tu z podobnego mechanizmu jak w przypadku pożyczek czy kredytów - oceniają zdolność kredytową osoby zainteresowanej. Zasadniczo zatem musisz poinformować bank o wysokości swoich dochodów.
Załóżmy, że starasz się o kartę kredytową w banku, w którym posiadasz już rachunek osobisty. W takiej sytuacji pracownicy banku mają informacje o twoich zarobkach - wiedzą, ile miesięcznie zarabiasz (o ile oczywiście twoje wynagrodzenie jest przekazywane na rachunek bankowy). Jeżeli masz przy tym pozytywną historię kredytową, to mało prawdopodobne, że bank będzie wymagał od ciebie dostarczenia zaświadczenia o zarobkach z zakładu pracy.
Jeżeli starasz się o kartę kredytową w banku, którego klientem jeszcze nie jesteś, to bardzo prawdopodobne, że będziesz musiał dostarczyć dokumenty wskazane przez bank, w tym właśnie zaświadczenie o zarobkach.
Gdzie starać się o kartę kredytową?
Każdy bank proponuje klientom co najmniej jedną kartę kredytową. Przykładem jest Lion's Bank, w ofercie którego znajdziesz m.in. kartę Maserati World Elite MasterCard. Karta ta jest przeznaczona wyłącznie dla posiadaczy samochodów marki Maserati (więcej: https://www.lionsbank.pl/).
Ponieważ wybór jest szeroki, nie obejdzie się bez sprawdzenia poszczególnych propozycji lub chociaż zapoznania się z aktualnym rankingiem takich produktów.