Rola barier drogowych
Bariera drogowa ma za zadanie przyjąć impet uderzenia auta, złagodzić go i wprowadzić samochód ponownie na tor jazdy. Jej główną rolą jest nie dopuścić do opuszczenia przez pojazd pasa ruchu.
Montaż barier energochłonnych odbywa się w miejscach, w których wypadnięcie z trasy wiąże się z bardzo poważnymi konsekwencjami. Najczęściej z tego typu konstrukcjami można spotykać się na autostradach, mostach, krętych i stromych drogach.
Bariery różnią się ze względu na swoją funkcję - przy krawędzi drogi ustawiane są bariery skrajne, które zapobiegają wypadnięciu pojazdu, pomiędzy pasami o przeciwnych kierunkach ruchu umieszczane są bariery dzielące, a osłonowe - w miejscach wymagających ochrony obiektów znajdujących się w pobliżu jezdni.
Parametry bezpieczeństwa
Zetknięcie z przeszkodą taką jak bariera drogowa nie odbywa się nigdy bez szwanku dla samochodu. Wymagane jest jednak, aby ochrona ta minimalizowała zagrożenie dla pojazdu, ale przede wszystkim podróżujących nim ludzi.
Główne cechy i parametry służące do określenia tego typu urządzenia to poziom zdolności do powstrzymania uderzającego pojazdu, zdolność do odkształcania się w wyniku zderzenia oraz intensywność zderzenia, czyli wskaźnik określający wpływ zderzenia na osoby znajdujące się w pojeździe. Dokumentem, który określa normy i wymagania dla barier bezpieczeństwa jest PN-EN 1317. Norma ta podaje kryteria dla testów i badań, którym powinni kierować się producenci tych systemów.
Produkcja barier
Zaopatrując się w bariery energochłonne od producenta, warto wybierać przedsiębiorców sprawdzonych i doświadczonych, posiadających certyfikaty potwierdzające jakość wyrobów. Takim wytwórcą jest firma Tioman, w ofercie której znajduje się szereg produktów należących do różnego typu systemów drogowych, w tym także bariery energochłonne.
Firma stale rozwija i poszerza swój asortyment, jest uznanym partnerem zarządców dróg i przedsiębiorstw budowlanych oraz nagradzanym, rzetelnym przedsiębiorcą.