Medyczne Studium Zawodowe wraz z Lubelskim Samorządowym Centrum Doskonalenia Zawodowego Nauczycieli oddział w Zamościu zaprosili na konferencję metodyczną dla nauczycieli i słuchaczy szkół medycznych z województwa lubelskiego. Spotkanie odbyło się w środowe przedpołudnie, 5 grudnia. Wszystkich zgromadzonych powitała dyrektor Medycznego Studium Zawodowego Alina Kołodziej.
Jak przyznała dyrektor Kołodziej konferencje metodyczne organizowane przez policealne szkoły medyczne pozwalają na wymianę doświadczeń w zakresie nauczanych kierunków oraz podniesienie jakości kształcenia.
Tematyka konferencji dotyczyła wybranych zagadnień opieki nad chorym ze stomią, opieki stomatologicznej nad pacjentem chorym i niesamodzielnym, specyfiki opieki nad pacjentem geriatrycznym oraz motywowania osób przewlekle chorych i niepełnosprawnych do aktywności życiowej.
Zmiany w kształceniu zawodowym przedstawił Artur Gontarz, kierownik LSCDN Oddział w Zamościu. - Wprowadzono kształcenie branżowe, obejmujące 34 kierunki - mówił kierownik Gontarz i dodał, że w myśl zmian wprowadzony zostanie obowiązek przystępowania przez uczniów do egzaminu zawodowego oraz wzmocniony zostanie udział pracodawców w kształceniu zawodowym.
O specyfice opieki nad pacjentem geriatrycznym mówiła Adela Szabat z Medycznego Studium Zawodowego im. Stefanii Wołynki w Janowie Lubelskim. - Pacjenci geriatryczni to pacjenci po 74 roku życia, u których występuje wiele jednostek chorobowych. U takich pacjentów należy podejść do opieki holistycznie czyli całościowo - wyjaśniła Adela Szabat.
W środowej konferencji udział wzięli dyrektorzy, nauczyciele oraz uczniowie policealnych szkół medycznych z całego województwa lubelskiego.