Pierwszy tydzień wakacji za nami. Pogoda pozwala na korzystanie z kąpieli, nie tylko tych słonecznych. Jednak zanim wejdziemy do wody warto sprawdzić, czy nadaje się ona do użytku. Jakość wody w zbiornikach kontroluje Powiatowa Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna.
Na terenie powiatu biłgorajskiego są dwa kąpieliska - w Biłgoraju oraz Biszczy. Z tych akwenów próbki do badań laboratoryjnych zostały pobrane na początku bieżącego tygodnia. Jakość wody w obu zbiornikach nie wzbudza zastrzeżeń, można więc kąpać się bez przeszkód.
Nie ma natomiast wyników badań próbek wody z miejsc okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli, czyli zalewu we Frampolu i Józefowie.
Mieszkańcy powiatu biłgorajskiego chętnie korzystają także ze zbiorników w Nieliszu, Krasnobrodzie, Suścu, Majdanie Sopockim, Janowie Lubelskim, czy Zwierzyńcu. Wszystkie te miejsca zostały już przebadane przez pracowników Sanepidu, nie wykryto żadnych nieprawidłowości. Woda wszędzie jest zdatna do kąpieli.
Jeśli nie będzie nieprawidłowości Sanepid ponownie zbada jakość wody w połowie wakacji. Natomiast na informację ze strony mieszkańców np. o podejrzeniu wystąpienia sinic zareaguje natychmiast. Jeśli zaniepokoi nas stan wody, możemy zgłosić ten fakt nawet w środku sezonu urlopowego, wystarczy pobieżna ocena stanu wody, przez pracowników Sanepidu, by możliwe było ponowne zlecenie sprawdzenia jej jakości. Warto więc być czujnym i każdą nieprawidłowość zgłaszać odpowiednim służbom. W końcu chodzi o zdrowie nasze i naszych najbliższych.
Pamiętajmy też o kilku zasadach, których przestrzeganie zapewni nam bezpieczeństwo nad wodą:
1. Powinniśmy się kąpać tylko w miejscach strzeżonych i pod żadnym pozorem nie wolno wchodzić do wody w miejscach zabronionych.
2. Dzieci powinny bawić się nad wodą tylko pod czujną opieką dorosłych.
3. Gdy wchodzimy z dziećmi do wody zabezpieczmy je w specjalne rękawki bądź kamizelki.
4. Po dłuższym leżeniu na słońcu nie wchodźmy od razu do wody, najpierw stopniowo zmoczmy ciało. W ten sposób unikniemy szoku termicznego.
5. Nie skaczmy "na główkę". Dno naturalnego zbiornika może się zmienić w ciągu kilku dni. Gdy jednak w czasie kąpieli dojdzie już do urazu kręgosłupa, najważniejsze jest, aby ostrożnie przetransportować poszkodowanego na brzeg i koniecznie sprawdzić drożność dróg oddechowych. Natychmiast wezwijmy także pogotowie ratunkowe. Od naszej reakcji może zależeć czyjeś życie.
6. Materace zostawmy na brzegu - nie wypływajmy na nich na środek jeziora.
7. Nigdy nie wchodźmy do wody nawet po wypiciu najmniejszej ilości alkoholu.