- Obecnie zmniejszyła się dostępność nowych narkotyków i spadła liczba przypadków zatruć po ich zażyciu. Niemniej jednak w 2018 roku szczególne zagrożenie dla zdrowia i życia stanowiły nowe narkotyki używane za pomocą e-papierosów i donosowych atomizerów. Drogi zażywania środków zastępczych, tzw. "dopalaczy" to głównie: doustna, doodbytnicza, przez śluzówki i skórę, donosowa, wziewna, dożylna, domięśniowa.
Środki zastępcze występują pod m. in. postacią: tabletek, kapsułek, suszu, proszku, kadzidełek, znaczków do lizania - informuje rzecznik prasowy PSSE wBiłgoraju Joanna Sarzyńska.
Nowe narkotyki to substancje uzależniające, ich zażywanie grozi utratą zdrowia, a często też śmiercią. Mają działanie podobne do narkotyków, a wielokrotnie kilka - kilkanaście razy silniejsze! Produkcja "dopalaczy" przebiega bez żadnego nadzoru, często w skandalicznych warunkach. W ich składzie chemicznym stwierdza się trucizny, leki, środki chemiczne, w tym o działaniu żrącym.
Niepożądane działanie "dopalaczy":
porażenie układu oddechowego i układu krążenia,
poważne zaburzenia rytmu serca do zatrzymania jego akcji włącznie,
gwałtowne skoki ciśnienia prowadzące do utraty przytomności, udarów mózgu lub zawałów serca,
nieodwracalne zmiany w organizmie człowieka,
choroby psychiczne,
śmierć.
Nowe narkotyki zbierają śmiertelne żniwo, odnotowuje się masowy wzrost zgonów po ich zażyciu. Lekarze często są bezradni w działaniach ratujących życie pacjentów po zażyciu "dopalaczy".
Jeżeli zauważyłeś, że ktoś wziął "dopalacze" zadzwoń na infolinię 800 060 800 lub pod numer alarmowy 112. Może to uratować czyjeś życie.
Środki zastępcze w świetle nowych przepisów prawnych traktowane są na równi z narkotykami. Sprzedaż nowych narkotyków to przestępstwo! Grozi za to odpowiedzialność karna oraz wysoka grzywna.
Sankcje karne dotyczące nowych substancji psychoaktywnych:
za posiadanie niewielkiej ilości - grzywna,
za posiadanie większej ilości - do 3 lat,
czytaj dalej ⇓ REKLAMAza przemyt - do 5 lat,
za wprowadzania do obrotu znacznej ilości - od 2 do 12 lat,
za wprowadzania do obrotu - od 6 miesięcy do lat 8,
za udzielanie - nawet do 10 lat (np. małoletniemu i w celu osiągnięcia korzyści).
Kary za środki zastępcze (nowe narkotyki nie objęte jeszcze rozporządzeniem Ministra Zdrowia):
kara pieniężna od 20 tys. do miliona złotych nakładana przez państwowego inspektora sanitarnego właściwego ze względu na miejsce wytwarzania lub wprowadzania do obrotu środka zastępczego.