Na konferencję inaugurującą cykl spotkań informacyjnych, które będą organizowane na terenie powiatu biłgorajskiego Zarząd Powiatu zaprosił w czwartkowe południe, 12 września. W ten sposób rozpoczęła się realizacja zadania, które ma na celu przybliżyć zagadnienia związane z takimi programami jak: "Mój Prąd", "Agroenergia" oraz "Czyste Powietrze". Są to programy wdrażane przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarski Wodnej we współpracy z Wojewódzkimi Funduszami Ochrony Środowiska na terenie całego kraju.
W czwartkowej konferencji uczestniczyli członkowie Zarządu Powiatu, ale także przewodniczący Sejmiku Województwa Lubelskiego Michał Mulawa, koordynator regionalny Projektu Doradztwa Energetycznego Kajetan Kościk i przewodniczący struktur powiatowych Lubelskiej Izby Rolniczej w Biłgoraju Piotr Kiełbasa. Obecny był też kierownik biura Czyste Powietrze w Biłgoraju Marcin Łokaj.
- Dzisiejszą konferencją rozpoczynamy szkolenia dla rolników i mieszkańców naszego powiatu. Chcielibyśmy, by jak najwięcej środków finansowych trafiło do mieszkańców. Taką alternatywę daje nam program Czyste Powietrze, który oferuje dofinansowanie, a nawet sfinansowanie inwestycji takich jak termomodernizacja. Dodatkowo chcemy zachęcić do skorzystania z dwóch innych programów, czyli Mój Prąd i Agroenergia - mówiła Beata Strzałka, etatowy członek Zarządu Powiatu.
- Chcę serdecznie podziękować pani Beacie Strzałce za tę inicjatywę, pięć instytucji rządowo - samorządowych rozpoczyna dziś w powiecie biłgorajskim szkolenia dla mieszkańców dotyczące pozyskania środków z rządowych programów - Starostwo Powiatowe, Urząd Marszałkowski, Regionalne Biuro Energii, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i co ważne Lubelska Izba Rolnicza - mówił przewodniczący Sejmiku Województwa Lubelskiego Michał Mulawa i dodał, że obecnie poszczególne województwa przygotowują uchwały antysmogowe, w tym zakresie województwo lubelskie i jego mieszkańcy nie są przygotowani na zmiany stąd taka inicjatywa. Spotkania i szkolenia pozwolą na pozyskanie informacji, ale przede wszystkim środków finansowych, które pozwolą na zmniejszenie rachunków za energię elektryczną.
W Biłgoraju od tego roku funkcjonuje biuro programu Czyste Powietrze. Do tej pory wpłynęło prawie 400 wniosków o dofinansowanie, co daje 3. miejsce wśród wszystkich powiatów z terenu województwa lubelskiego. Podpisano 91 umów. Teraz mieszkańcy będą mogli jeszcze skuteczniej pozyskiwać środki.
O tym, które programy będą skierowane do indywidualnych gospodarstw domowych, a które do gospodarstw rolnych mówił koordynator regionalnego Projektu Doradztwa Energetycznego Kajetan Kościk. Tego wszystkiego będzie można dowiedzieć się na poszczególnych spotkaniach, a te rozpoczynają się już w najbliższy poniedziałek, 16 września.
Pierwsze spotkanie odbędzie się w Potoku Górnym, rozpoczęcie zaplanowano na godz. 16, dwie godziny później podobne spotkanie odbędzie się w Biszczy. We wtorek, 17 września zapraszamy do Tarnogrodu oraz Obszy (pierwsze spotkanie o godz. 16, drugie o godz. 18), a w środę, 18 września do Łukowej i Księżpola. W czwartek spotkania informacyjne odbędą się w gminie Biłgoraj (godz. 16) i w Biłgoraju (godz. 18). 20 września zapraszamy mieszkańców gmin Józefów i Tereszpol, rozpoczęcie spotkania zaplanowano odpowiednio na godz. 16 i godz. 18, a 23 września mieszkańców gmin Aleksandrów (godz. 16) i Goraj (godz. 18). We wtorek, 24 września, z przedstawicielami instytucji będą mieli okazję porozmawiać mieszkańcy gminy Turobin (godz. 16) oraz Frampola (godz. 18).