Skład kuchennej wyprawki dla studenta może być różny, w zależności od tego, co znajduje się już na stancji lub w akademiku. Zazwyczaj znajdziemy tam kuchenkę mikrofalową i czajnik, choć nie zawsze. O resztę trzeba już zadbać samemu. Najlepiej zakupić najpotrzebniejsze naczynia i akcesoria, a z biegiem czasu poszerzać wyprawkę o przydatne gadżety, które ułatwią kuchenne zmagania. Co koniecznie powinno znaleźć się na studenckiej liście?
1. Praktyczny zestaw garnków
Komplet garnków to podstawa kuchennej wyprawki. Posłuży do codziennego przygotowywania posiłków - gotowania makaronu, ryżu, kaszy i warzyw. Zestaw powinien składać się z garnków o różnych pojemnościach, tak by można było dostosować je do przygotowywanej porcji danego dania. Najbardziej praktyczne dla studenta będą solidne garnki ze stali nierdzewnej lub lekkie garnki aluminiowe, pokryte powłoką non-stick. Każdy garnek powinien mieć też dopasowaną pokrywkę.
2. Patelnia non-stick
Na sam początek studentowi wystarczy jedna, średniej wielkości patelnia. Dobrze sprawdzają się patelnie stalowe lub aluminiowe dodatkowo pokryte nieprzywierającymi powłokami, które pozwalają na smażenie składników na niewielkiej ilości tłuszczu.
3. Mały rondelek
Rondelek to w sumie też garnek, tylko taki mniejszy, z jedną długą rączką lub dwoma uchwytami. Zazwyczaj bez pokrywki. Niekiedy dostępny od razu w zestawie z różnymi garnkami. Jeśli jednak wybierzemy komplet garnków bez rondelka, to warto dokupić go osobno. Przyda się do podgrzania zupy, rozrobienia sosu czy ugotowania mniejszej porcji makaronu lub ziemniaków. Rondelek doskonale nadaje się również do przygotowania ciepłego śniadania: budyniu, kisielu, owsianki lub kaszy manny.
4. Deska kuchenna i noże
Z pewnością nieodzowne. Deska do krojenia może być wykonana z drewna, bambusu lub tworzywa sztucznego. Ciekawym rozwiązaniem są też składane deski kuchenne, które ułatwiają wrzucanie pokrojonych składników do naczynia. W parze z deską idą noże kuchenne różnej wielkości - większe uniwersalne oraz mniejsze do warzyw i owoców.
5. Naczynie do zapiekanek
Studencką kuchnię warto wyposażyć również w naczynie do zapiekanek. Niekoniecznie w dużą brytfannę, ale w mniejsze szkło żaroodporne lub ceramiczną formę. Szczególnie jeśli student lubi urozmaicone posiłki. W piekarniku można przygotować pieczonego kurczaka, zapiekanki makaronowe, warzywne i mięsne.
6. Naczynia i sztućce
Nie można zapomnieć również o artykułach, które pozwolą na podanie przygotowanych posiłków. Na liście powinno znaleźć się także parę talerzy obiadowych, talerzyków deserowych i miseczek. Niezbędne będą również sztućce, 2-3 kubki i szklanki. Warto pomyśleć także o naczyniach, które wykorzystamy do wymieszania składników czy podania znajomym przekąsek - 1 salaterka na sałatkę i zestaw plastikowych misek kuchennych mogą okazać się przydatne. Sztućce to również kuchenne niezbędniki.
7. Zaparzacz do aromatycznej kawy
Do kuchennej wyprawki dobrze jest dorzucić także zaparzacz do kawy. Na pewno przyda się, gdy zaprosimy nowych znajomych na kawkę lub zaczniemy mocno uczyć się do sesji. Wystarczy prosty french press lub włoska kawiarka ciśnieniowa, by zamiast zwykłej zalewajki uzyskać aromatyczną kawę. Najlepsza będzie kawiarka na indukcję, działająca na każdym typie kuchenki. Takie sprzęty nie zajmują wcale dużo miejsca na kuchennym blacie, dlatego warto je uwzględnić.
Szeroki wybór kawiarek na indukcję znajdziecie w sklepie garneczki.pl - pod tym linkiem https://www.garneczki.pl/produkty/kawiarki,213?attributes%5B32%5D%5B%5D=indukcyjna
8. Czajnik elektryczny lub na gaz
Czasem znajduje się już na kuchennym wyposażeniu, ale nie zawsze. Jeśli będziemy mieszkać w pojedynkę, musimy zadbać o jego zakup. Jeśli natomiast będziemy dzielić mieszkanie z innymi studentami, warto złożyć się na zakup czajnika i wspólnie go użytkować.
9. Inne przybory kuchenne
Czyli wszystkie akcesoria niezbędne w gotowaniu i pieczeniu - durszlak, tarka, łopatka i łyżka kuchenna, chochla do zupy, otwieracz do konserw, obieraczka do warzyw.