Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
BIŁGORAJ
2020.03.18 19:19 | aktualizacja: 2020.03.18 19:19

Koronawirus problemem dla budżetu i przedsiębiorców

Podczas środowej sesji Rady Miasta Biłgoraja, która odbyła się 18 marca, dyskutowano o możliwościach finansowych miasta. Jak podkreślał skarbnik miasta Roman Żuk sytuacja jest bardzo poważna. Już są wnioski o odroczenie terminów płatności podatków. - Nie będą ogłaszane postępowania przetargowe, dopóki nie będziemy wiedzieli jaka jest sytuacja naszego budżetu - mówił burmistrz.
Koronawirus problemem dla budżetu i przedsiębiorców
Koronawirus problemem dla budżetu i przedsiębiorców

Częścią środowych obrad Rady Miasta Biłgoraja, 18 marca, była dyskusja o zmianach budżetowych i możliwościach finansowych miasta. Okazuje się, że a horyzoncie już widać problemy spowodowane obecnie trwającą epidemią koronawirusa.

Zanin jednak poruszono najbardziej aktualny temat skarbnik miasta Roman Żuk przedstawił zmiany w budżecie, które należy wprowadzić na ten rok, a dotyczą one m.in. zwiększenia o 190 tys. zł (do 590 tys. zł) kwoty przeznaczonej na pomoc finansową dla samorządu powiatu z przeznaczeniem na przebudowę skrzyżowaniu ul. Nadstawnej z ul. Lubelską, zmniejszenia o 200 tys. zł kwoty przeznaczonej na budowę ul. Partyzantów, Steglińskiego, o 600 tys. zł ul. Sienkiewicza i Piaskowej (mniejsze wydatki w tym roku wynikają z postępu prac, jaki udało się osiągnąć w roku ubiegłym). Zwiększono też o 200 tys. zł kwotę przeznaczoną na remont skweru pomiędzy ulicami 3 Maja i Zamojską. O 1 mln 250 tys. zł zwiększona została dotacja na modernizację budynku Urzędu Miasta (wcześniej zabezpieczono już 2,5 mln zł). Zabezpieczono też wkład pieniężny na objęcie udziałów w Biłgorajskim Centrum Obsługi Inwestora w kwocie 40 tys. zł (na zapewnienie płynności spółki).

Jak podkreślił skarbnik Żuk znaleźliśmy się wszyscy w nowej sytuacji, której jeszcze miesiąc temu nikt nawet się nie spodziewał.

- Skutki tej sytuacji nie są możliwe do przewidzenia, staramy się wyprzedzać o tyle, o ile się da, ale moim zdaniem może się okazać tak, że formalnie umieszczenie wydatków w budżecie, głównie tych inwestycyjnych, nie będzie oznaczało ich wykonania. Jesteśmy zdeterminowani, by zmodernizować budynek Urzędu Miasta. Natomiast jeśli chodzi o wszystkie inne inwestycje będziemy się głęboko zastanawiać, bo już wiemy, że pewne dochody mogą nie zostać wykonane. Nie chcemy znaleźć się w sytuacji bez wyjścia - wyjaśnił Roman Żuk i poinformował, że już kilku dużych podatników złożyło wnioski o odroczenie terminów płatności.

- Sytuacja wydaje się bardzo poważna, kilka lat temu mieliśmy do czynienia z kryzysem finansowym, ale on nie był tak gwałtowny, wtedy był pewien proces, teraz to jedna wielka niewiadoma - podsumował skarbnik.

- Nie będą ogłaszane postępowania przetargowe, dopóki nie będziemy wiedzieli jaka jest sytuacja naszego budżetu - dodał burmistrz Janusz Rosłan i podkreślił, że nie wiemy, czy już złożone wnioski o dofinansowanie inwestycje zostaną zatwierdzone przez Premiera.

Radny Wojciech Gleń podkreślił, że już przedsiębiorcy szykują się na radzenie sobie z kłopotami wywołanymi obecną sytuacją. Zapytał włodarza czy jest jakiś plan pomocowy dla podmiotów gospodarczych, np. w formie częściowego umorzenia podatków, czy przekazania kwoty zapisanej na BCOI na pomoc przedsiębiorcom.

- Nie ma takiej możliwości, by jakąś kwotę przekazać bezpośrednio podmiotom gospodarczym, przepisy na to nie pozwalają. Podobnie nie ma możliwości udzielenia ulg z urzędu, czy na zaś umorzenia należności podatkowych. Jeżeli taki wniosek wpłynie będzie on szczegółowy rozpatrywany - mówił burmistrz.

Skarbnik dodał, że na razie pomoc będzie w formie odraczania terminów płatności lub rozkładania na raty. Uspokoił też mieszkańców, którzy płacą podatek od nieruchomości. Minął termin zapłaty pierwszej raty, ale nie będą wyciągane żadne konsekwencje, jeśli takie opłaty będą dokonywane w późniejszym terminie.

red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
Koronawirus problemem dla budżetu i przedsiębiorców, 0 out of 5 based on 0 ratings
red. dodany
 
Odsłon: 3376
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (3)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
PrezesPO   Panie Radny Gleń proszę zrzec się diety radnego na 3 miesiące i dać przykład przedsiębiorcy, że nie chce Pan diety. Zobaczymy co zrobią inni radni.
18 marca 2020
+13
-2
PrezesPO   Radni bezradni podnieśli sobie diety do 1300zł za siedzenie 2 razy na komisji i raz na sesji rady. Raptem 4 godziny na miesiąc. Radni powinni zrzec się diety na 3 miesiące z powodu braku wpływów do budżetu. Nie chcemy utrzymywać "darmozjadów" z naszych podatków. Burmistrzowie powinni zrzec się cześci podwyższonych sobie poborów z 10000zł miesięcznie brutto na 6000brutto. To im wystarczy aby godnie żyć w czasie Pandemii Koronawirusa.
Dajcie przykład odgórny! My mieszkańcy też nie będziemy domagać się podwyżki od pracodawców ale przynajmniej 40% od pracodawcy i 40% od Państwa z programu: tarczy antykryzysowej.
Doiliście nas podatników tylko podwyżkami podatków i opłat.
Czekamy na przykład odgórny.
18 marca 2020
+11
-5
Drakkar   Zwiększono też o 200 tys. zł kwotę przeznaczoną na remont skweru pomiędzy ulicami 3 Maja i Zamojską
https://gazetabilgoraj.pl/kosztowny-skwer/
Ten skwer może spokojnie poczekać na swoja kolej.
To jest znacznie lepszy pomysł.
https://gazetabilgoraj.pl/kiedy-powstanie-kolo-czerpakowe/
18 marca 2020
+6
-4
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
w poniedziałek, godzina 09:25 Biłgoraj
Nagrody burmistrza dla dyrektorów i nauczycieli [LISTA WYRÓŻNIONYCH]
Z okazji Dnia Edukacji Narodowej burmistrz Biłgoraja przyznał nagrody dyrektorom szkół, przedszkoli oraz nauczycieli. Kto tym razem został wyróżniony?
dzisiaj, 09:22 Powiat
Trzy zdarzenia drogowe z udziałem dzikich zwierząt
dzisiaj, 09:20 Biłgoraj
Przedszkolaki na kwarantannie
w niedzielę, godzina 22:52 Józefów
Zenek Martyniuk gwiazdą festynu charytatywnego na rzecz mieszkanki gminy Józefów
Artyści znani z prestiżowych festiwali i popularnych programów telewizyjnych, zespoły disco polo oraz koła gospodyń wiejskich z kilku gmin powiatu biłgorajskiego włączyły się w pomoc dla mieszkanki Samsonówki w gminie Józefów. W niedzielę 17 października zorganizowano koncert charytatywny pod hasłem "Wybudźmy Elżbietę", którego gwiazdą był Zenon Martyniuk.
w środę, godzina 10:09 Gmina Biłgoraj
Nauczyciele z gminy Biłgoraj wyróżnieni [LISTA NAGRODZONYCH]
dzisiaj, 09:02 Biłgoraj
Z "Serdeczną karteczką" wśród rolników
w piątek, godzina 18:28 Józefów
W Józefowie podsumowano dwie inwestycje drogowe
W piątkowe popołudnie 15 października, na skrzyżowaniu dróg odbyło się spotkanie, którego celem było podsumowanie dwóch dużych inwestycji drogowych, wykonanych w ramach projektu "Poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego Lubelszczyzny". Zadania mogły zostać zrealizowane dzięki wsparciu w wysokości 10 milionów złotych, jakie samorząd ZDW z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych oraz z budżetu województwa.
dzisiaj, 08:18 Tarnogród
Lekcja historii z Piotrem Kupczakiem
w środę, godzina 12:27 Lubelszczyzna
Ponad 5,5 tys. nowych zakażeń, najwięcej znów na Lubelszczyźnie
8 października 2021 Biłgoraj
Rozmawiali o gospodarce leśnej
W piątkowe popołudnie 8 października, odbyło się spotkanie dotyczące gospodarki leśnej na terenie Nadleśnictwa Biłgoraj. Udział w nim wzięli m.in. nadleśniczy, burmistrz Biłgoraja, ale także przedsiębiorcy związani z branżą leśną oraz przedstawiciele aktywistów, walczących o zaniechanie wycinki lasu.
w środę, godzina 08:17 Biłgoraj
Nauka zdalna wróci? Minister Czarnek jasno o planach resortu
w środę, godzina 20:24 Biłgoraj
Będzie bardzo silnie wiać
7 października 2021 Obsza
Ofensywa drogowa w powiecie biłgorajskim
W latach 2019-2021 na terenie powiatu biłgorajskiego powstało blisko 23 km nowej nawierzchni drogi wojewódzkiej nr 863. Inwestycje pochłonęły łącznie ponad 8,5 mln zł. Konferencja dotycząca remontów prowadzonych przez samorząd województwa lubelskiego wraz z Zarządem Dróg Wojewódzkich w Lublinie i jednostkami samorządów terytorialnych odbyła się w czwartek 7 października.
dzisiaj, 07:17 Biłgoraj
ZUS wypłaca "czerwcowe" wyrównania
we wtorek, godzina 09:12 Biłgoraj
Magda Steczkowska wystąpi w Biłgoraju
13 października 2021 Biłgoraj
Będzie remont ulicy Nadstawnej
Zarząd Dróg Powiatowych w Biłgoraju ogłosił przetarg na remont ulicy Nadstawnej. Przebudowa będzie kosztować ponad 2,1 mln zł, a 900 tys. zł dołoży Urząd Miasta w Biłgoraju.
w środę, godzina 13:05 Józefów
Udany koncert charytatywny. Zebrano ponad 100 tys. zł dla Elżbiety
w piątek, godzina 08:52 Biłgoraj
Burmistrz ostrzega przed kontrolami ze strony policji i straży miejskiej
9 października 2021 Samsonówka
Potrzebny dawca szpiku dla Darka
Darek Szydełko to mieszkaniec gminy Józefów. 1 września usłyszał diagnozę - przewlekła białaczka mielomonocytowa. Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie szpiku lub komórek macierzystych od niespokrewnionego dawcy. Włączmy się w akcję, pomóżmy i zarejestrujmy się na stronie organizacji non-profit jaką jest DKMS.
we wtorek, godzina 10:55 Lubelszczyzna
Jedna czwarta zakażeń pochodzi z Lubelszczyzny
w niedzielę, godzina 16:48 Kociołki
Upamiętnili osadę leśną Kociołki
6 października 2021 Bukowina
Laur Konserwatorski 2021 dla kościoła w Bukowinie
Laurem Konserwatorskim w 2021 roku wyróżniono Stowarzyszenie Na Rzecz Bukowiny i parafię rzymskokatolicką pw. Najświętszego Serca Jezusa w Biszczy - za prace konserwatorskie i restauratorskie dekoracji malarskiej w kościele filialnym pw. Ofiarowania NMP w Bukowinie.
w poniedziałek, godzina 15:00 Biłgoraj
PCK rozdawał żywność dla potrzebujących
we wtorek, godzina 15:32 Biłgoraj
Wizyta ukraińskiej delegacji. Goście odwiedzili starostwo, szkoły i Zakład Zagospodarowania Odpadów
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl