Polski Czerwony Krzyż od ponad 100 lat towarzyszy Polakom w chwilach trudnych, niezależnie od tego, cz y dotyczą one jednostek, grup czy ogółu społeczeństwa.
- Swoją siłę opieramy na możliwie maksymalnym przygotowaniu na wypadek klęsk, katastrof i innych sytuacji nadzwyczajnych. Nieustannie gromadzimy zasoby materialne, ludzkie, wiedzę i umiejętności umożliwiające świadczenie pomocy w chwilach, gdy jest ona najbardziej potrzebna. Obecnie mierzymy się z sytuacją, która nie miała precedensu w naszej współczesnej historii - napisał dyrektor Lubelskiego Oddziału Okręgowego Polskiego Czerwonego Krzyża Maciej Budka.
Mimo ograniczeń i konieczności zawieszenia części działań, Polski Czerwony Krzyż nieustannie niesie pomoc swoim podopiecznym. Blisko 700 Sióstr Polskiego Czerwonego Krzyża każdego dnia opiekuje się ponad 2000 chorych, samotnych i niepełnosprawnych mieszkańców województwa lubelskiego. Blisko 34 000 osób objęte jest stałą pomocą żywnościową.
PCK codziennie edukuje jak ograniczyć ryzyko zarażenia koronawirusem. Brakuje jednak środków ochrony indywidualnej - fartuchów, rękawic, masek, płynów do dezynfekcji. - Robimy maksymalnie dużo przy ograniczonych możliwościach. Przed nami jednak kolejne wyzwania. Nie sposób przewidzieć dziś jak rozwinie się sytuacja. Już dziś zgłasza się do n as coraz więcej osób potrzebujących - bez pracy, źródeł dochodu, często bez innego wsparcia. Niestety musimy zakładać, że w najbliższych miesiącach tych osób będzie coraz więcej. Dlatego tak istotnym jest budowanie możliwości pomocy w przyszłości już dziś. Ze swojej strony deklarujemy, że będziemy czynić wszystko, aby ta pomoc trafiała do wszystkich potrzebujących, we wszelkich okolicznościach. Zgodnie z hasłem "Wszędzie dla wszystkich " - dodaje szef lubelskiego oddziału organizacji.
Właśnie z tego powodu PCK zwraca się z prośbą o pomoc w zabezpieczeniu możliwości pomagania poprzez przekazanie organizacji żywności z długim okresem przydatności, środków czystości i higieny osobistej, środków ochrony indywidualnej (fartuchy, maski i, rękawiczki, środki dezynfekujące), nowej odzieży. Dary będą przyjmowane zarówno do magazynu Centrum Pomocy Humanitarnej PCK w Lublinie przy ul. Bursa k i 17, jak i do oddziałów rejonowych na terenie całego województwa. Pomocy można udzielić także w formie finansowej, przekazując dowolną kwotę na konto Lubelskiego Oddziału Okręgowego Polskiego Czerwonego Krzyża w Banku Millennium S.A. nr 79 1160 2202 0000 0002 4987 5844 z dopiskiem KORONAWIRUS.
- Z a wszelką pomoc w tych trudnych dla nas wszystkich chwilach serdecznie dziękujemy - podsumowuje dyrektor Lubelskiego Oddziału Okręgowego Polskiego Czerwonego Krzyża Maciej Budka.