W związku ze stabilizującą się sytuacją epidemiczną na terenie województwa lubelskiego wojewoda Lech Sprawka podjął decyzje łagodzące zmiany wprowadzone na początku pandemii związane z funkcjonowaniem szpitali niezakaźnych.
Jak wyjaśnia wojewoda Lech Sprawka 11 maja rozszerzono zakres świadczeń realizowanych przez szpitale niezakaźne o świadczenia zdrowotne z zakresu rehabilitacji leczniczej, świadczenia udzielane dzieciom oraz zabiegi planowe bezwzględnie konieczne z przyczyn medycznych. - Zwróciliśmy uwagę szczególnie na te świadczenia, w stosunku do których jest wskazanie medyczne, ponieważ gdyby doszło do dalszego opóźnienia tych świadczeń mogłoby to spowodować pogorszenie stanu zdrowia i mogłoby dojść do sytuacji zagrożenia życia bądź zdrowia lub uniemożliwić osiągniecie efektu terapeutycznego - mówi wojewoda Lech Sprawka i zaznacza, że przy przyjęciu pacjentów podejmowane będą środki ostrożności mające na celu uniknięcie rozprzestrzeniania się koronawirusa.
Decyzją wojewody z 18 maja wraz z początkiem czerwca ograniczony zostanie zakres świadczeń realizowanych na rzecz osób zakażonych koronawirusem w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Puławach czyli szpitalu jednoimiennym. - Nie jest to powrót do sytuacji sprzed epidemii i zagrożenia epidemicznego, ale jest to istotne ograniczenie, a w ślad za tym otwarcie się na możliwość realizacji świadczeń dla osób niezakażonych - wyjaśnia wojewoda i dodaje, że ilość łóżek zakaźnych w puławskim szpitalu została ograniczona z ponad 300 do 153, z zastrzeżeniem zabezpieczenia 14 łóżek do intensywnej terapii oraz ośmiu stanowisk do dializoterapii.
Jak zapowiada Lech Sprawka Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Białej Podlaskiej, oddział zakaźny dla dzieci w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Wojewódzkim im. Jana Bożego w Lublinie oraz Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Łukowie od 1 czerwca powrócą do stanu sprzed epidemii czyli będą funkcjonować z taką liczbą łóżek jaka była charakterystyczna w rejestrze podmiotów wykonujących działalność leczniczą, natomiast w Samodzielnym Publicznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Tomaszowie Lubelskim nastąpi zmniejszenie liczby łóżek zakaźnych z 94 do 53.
- Podkreślam, że te decyzje wynikają ze stabilizacji sytuacji epidemicznej, ale nie jest to całkowity powrót do normalności. Chcemy być przygotowani na każdą niespodziewaną sytuację, gdyby doszło do szybkiego przyrostu osób zakażonych. Przykład Śląska pokazuje, że takie sytuacje są możliwe - mówi wojewoda Sprawka.