Do środy (24.06) do Oddziału ZUS w Biłgoraju trafiło 557 wniosków o dodatek solidarnościowy. Już w czwartek i piątek na rachunki bankowe 354 uprawnionych osób trafiły przelewy ze świadczeniami na łączną kwotę ponad 413 tys. zł. - Tak szybkie wsparcie osób uprawnionych do nowego świadczenia z tytułu utraty pracy z powodu epidemii koronawirusa było możliwe dzięki świetnemu przygotowaniu organizacyjnemu, finansowemu i informatycznemu Zakładu. Wymagało to ogromnej mobilizacji pracowników ZUS - podkreśla prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS. W poniedziałek Zakład planuje kolejne wypłaty.
Dla kogo dodatek solidarnościowy?
Dodatek solidarnościowy może dostać osoba, z którą po 15 marca pracodawca rozwiązał umowę o pracę za wypowiedzeniem lub której umowa o pracę na czas określony wygasła po 15 marca. Żeby otrzymać dodatek, trzeba było w tym roku podlegać ubezpieczeniom z umowy o pracę łącznie przez minimum 60 dni.
- Dodatek solidarnościowy wynosi 1400 zł miesięcznie, a jego wypłata następuje między 1 czerwca a 31 sierpnia. Można go otrzymać najwcześniej za miesiąc, w którym osoba uprawniona złożyła wniosek - wyjaśnia szefowa ZUS. Co ważne, przepisy pozwalają złożyć wniosek wyłącznie przez internet, w Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE).
Rejestracja w PUE jest bezpłatna. Wymaga potwierdzenia tożsamości, bo daje osobie zalogowanej dostęp do wielu chronionych danych, np. jej historii zatrudnienia i zwolnień lekarskich. Konto w PUE można założyć przez internet, korzystając z podpisu elektronicznego (np. profilu zaufanego) albo przez serwis bankowości elektronicznej. Można też zarejestrować się w PUE korzystając z pomocy urzędników - w dowolnej placówce ZUS. Więcej informacji o dodatku solidarnościowym i logowaniu do PUE znajduje się na www.zus.pl.