Konkurs na "Wójta roku 2010" wszedł w rozstrzygającą fazę. Od wczoraj, 6 lutego do 1 marca można głosować na 10 finalistów wyłonionych przez kapitułę. Celem konkursu jest wyłonienie wójta, który w roku 2010 wykazał się największymi osiągnięciami w pracy na rzecz swojej gminy. W celu oddania głosu należy wysłać SMS pod numer 7120 w treści podając numer kandydata na liście (wójt Gminy Biłgoraj SMS o treści: 5). Koszt SMS to 1,23 zł z VAT. Pełna prezentacja kandydatów już we wtorek 8 lutego na antenie telewizyjne Jedynki ( TVP1) o godz. 10.50. Konkurs Wójt Roku organizowany jest pod honorowym patronatem Prezydenta RP. Patronem konkursu jest również Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marek Sawicki.
Wiesław Różyński został zgłoszony do konkursu z inicjatywy Rady Gminy Biłgoraj. Poniżej mogą Państwo przeczytać jak uzasadniono tę kandydaturę.
"W związku z ogólnopolskim konkursem "Wójt Roku 2010" organizowanym przez Program 1 Telewizji Polskiej S.A. Rada Gminy w Biłgoraju zgłasza kandydaturę Pana Wiesława Różyńskiego - Wójta Gminy Biłgoraj do ubiegania się o ten prestiżowy tytuł. Zgłoszenie motywujemy ogromem zasług, jakimi Pan Wiesław Różyński przysłużył się rozwojowi Gminy Biłgoraj oraz polepszeniu jakości życia jej mieszkańców w całym okresie pełnienia funkcji Wójta Gminy Biłgoraj, a w szczególności w 2010 r.
Należy wyróżnić przede wszystkim wkład Pana Wiesława Różyńskiego w rozwój inwestycji na terenie gminy, działania oświatowo - sportowe, działania w obszarze kapitału ludzkiego, działalność kulturalno - promocyjną gminy oraz szeroką współpracę z organizacjami pozarządowymi. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że dzięki staraniom Wójta gmina może poszczycić się ogromem pozyskanych środków zewnętrznych, w tym dotacji unijnych. Wyróżnia to nas spośród innych samorządów oraz plasuje na czołowych miejscach w rankingach wojewódzkich i ogólnopolskich. Realizowane przez gminę inwestycje w dziedzinie infrastruktury drogowej (budowa i remont dróg oraz chodników, budowa linii energetyczno - oświetleniowej, wymiana przystanków) wpływają na poprawę jakości traktów komunikacyjnych gminy, prowadzą do rozwoju przedsiębiorczości i wpływają na rozwój turystyki regionu. Budowa kanalizacji, wodociągów, montaż systemu kolektorów słonecznych czy zakup samochodu - śmieciarki w prostej linii przyczyniają się do zmniejszenia emisji zanieczyszczeń do środowiska, poprawę czystości rzek i cieków wodnych oraz wyeliminowania dzikich wysypisk śmieci. Poprawie bezpieczeństwa publicznego, ochronie życia oraz mienia mieszkańców gminy i całego powiatu biłgorajskiego służy zakup dwóch ciężkich i jednego średniego ratowniczo-gaśniczego samochodu pożarniczego. Duży nacisk został położony również na infrastrukturę sportową, w tym budowa sali gimnastycznej przy szkole w Gromadzie oraz kompleksu boisk wielofunkcyjnych przy szkole w Dąbrowicy. Zarówno dla Wójta, jak i dla mieszkańców całej gminy bardzo ważne są działania w zakresie odnowy centrów miejscowości, np. budowa miejsc użyteczności publicznej, jak budowa placów zabaw. Nie zapomina się również o przygotowaniu planów zabudowy przestrzennej gminy. Wymienione inwestycje nie wyczerpują katalogu zaplanowanych przez Wójta działań. Wiele z nich czeka na realizację, ponieważ złożone w 2010 r. wnioski o ich dofinansowanie czekają jeszcze na ocenę.
Działalność Pana Wiesława Rożyńskiego, jako Wójta Gminy Biłgoraj, charakteryzuje się kreatywnością, innowacyjnością, otwartością w kontaktach z mieszkańcami gminy, wyczuleniem na trapiące ich problemy i ich zrozumieniem. Współpracuje on z wieloma stowarzyszeniami oraz organizacjami pozarządowymi zarówno z terenu gminy, jak i z poza niej. Motywuje je do działania oraz wspiera ich przedsięwzięcia organizacyjnie i finansowo. Kładzie ogromny nacisk na promocję Gminy Biłgoraj - jej walorów przyrodniczych, kulturalnych oraz jako dogodnego miejsca do prowadzenia działalności gospodarczej. Stara się działać w taki sposób, aby stworzyć jak najwięcej miejsc pracy oraz przyciągnąć do gminy kolejnych inwestorów. Jak wielokrotnie podkreśla - dla niego najważniejsi są ludzie, dlatego dla mieszkańców gminy tworzy świetlice środowiskowe, przedszkola, buduje boiska i stadiony dające atrakcyjną alternatywę spędzenia wolnego czasu przez gminną młodzież, a także ośrodki promocji zdrowego stylu życia i szerzenia kultury fizycznej. Wyremontowane i przebudowane remizy służą społeczności wiejskiej, jako miejsca do organizowania spotkań integracyjnych oraz imprez kulturalnych. Na co dzień są wykorzystywane przez miejscowe zespoły śpiewacze do prób oraz przez stowarzyszenia. Aktywuje on ludzi, zachęca do zrzeszania się i wspólnego działania na rzecz lokalnego dobra. Jego pozytywny sposób oddziaływania na ludzi owocuje dużą liczbą stowarzyszeń zawiązanych w ostatnim czasie na terenie gminy. Sam jest liderem oraz członkiem wielu organizacji. Stara się działać wszechstronnie, pod wieloma kątami stymulować lokalne środowisko, a nawet cały region biłgorajski do szeroko pojmowanego rozwoju".