Gmina Biłgoraj doczekała się obiektu sportowego z prawdziwego zdarzenia.
- Nie ma co ukrywać. Jest to sala na miarę dzisiejszych czasów. W pełni funkcjonalna. Adekwatna do oczekiwań i potrzeb młodzieży, ale również dla pozostałych podmiotów i mieszkańców naszej lokalnej społeczności. Dysponuje siłownią i zapleczem kuchennym, a całość wyróżnia świetna akustyka. Ponadto spełnia wszelkie wymogi, aby rozgrywane na niej były ligowe spotkania chociażby piłki ręcznej, czy siatkówki.
Kiedy po raz pierwszy pojawiła się wizja stworzenia takiego przedsięwzięcia?
- Od samego początku pracy w samorządzie miałem świadomość jak ważna jest aktywność fizyczna. Systematycznie na terenie gminy staramy się rozwijać bazę sportową. Mamy odpowiednie dla uczniów sale gimnastyczne w Dereźni, Gromadzie, czy Dąbrowicy, ale tak dużego i funkcjonalnego obiektu na terenie Gminy Biłgoraj do tej pory nie było. Mimo chęci stworzenia podwalin pod taką inwestycję przez wiele lat było to trudne, ze względu na brak gruntów dla tego typu budynku. W Soli udało nam się zorganizować odpowiednie zaplecze.
Poza aspektami sportowymi obiekt cechuje doskonała akustyka. W takim razie, czy nie możemy wykluczyć organizacji wydarzeń kulturalno-rozrywkowych?
- Jestem zdania, że zbudowana sala jest gotowa na organizację dużych wydarzeń, które spełniałyby oczekiwania naszego gminnego środowiska. Skoro już dysponujemy takim obiektem, to warto, aby tętnił on życiem. Priorytetem jest dla nas młodzież i dzieci, ale ma służyć wszystkim mieszkańcom i istotne uroczystości związane z kulturą, rozrywką czy sportem powinny odbywać się w Soli. Chciałbym, aby gminne podmioty przedstawiły swoje wizje na temat wykorzystywania hali i abyśmy wspólnie realizowali spójną wizję w jak najbardziej efektywnym rozwoju tej zrealizowanej inwestycji.
Na swój sposób sala ma stać się dla mieszkańców gminy Biłgoraj tym, czym dla reprezentacji Polski w piłce nożnej Stadion Narodowy?
- Ciekawe porównanie, ale w odpowiedniej skali adekwatne. Do tej pory przy organizacji dużych wydarzeń musieliśmy korzystać z budynków Ośrodka Sportu i Rekreacji, czy Zespołu Szkół Budowlanych w Biłgoraju. Dzisiaj możemy śmiało powiedzieć, że doczekaliśmy się własnego reprezentatywnego obiektu z którego naprawdę jesteśmy dumni.
Czy z sali i jej zaplecza będą mogły korzystać osoby spoza gminy Biłgoraj?
- Jak najbardziej. Oczywiście pierwszeństwo w użytkowaniu będą miały przede wszystkim szkoły, ale będę szczególny nacisk kładł na współpracę. Osoby zarządzające obiektem muszą prowadzić dialog ze wszystkimi środowiskami - zarówno z obszaru Biłgoraja jak i sąsiednich gmin. Skoro taka inwestycja została zrealizowana, to trzeba z niej korzystać. Nie widzę przeszkód, by chociażby sekcje piłki ręcznej trenowały w Soli. Jest to promocja dla konkretnej dyscypliny sportu, ale też ułatwienie dla młodzieży i być może krok w rozwoju sportowych talentów z obszarów Gminy Biłgoraj.
Kiedy planowano jest oficjalne otwarcie?
- Trwają ostateczne rozmowy nad konkretnym terminem. Jesteśmy gotowi, aby udostępnić obiekt na początku stycznia. Wewnątrz budynku prowadzimy jeszcze ostatnie prace techniczne, takie jak zagospodarowanie pomieszczeń czy sprawdzanie sprzętu. Myślę, że za 4-5 tygodni młodzież szkolna będzie mogła w ramach zajęć korzystać w pełni z obiektu. Natomiast oficjalnego otwarcia dokonamy, kiedy sytuacja pandemiczna ulegnie poprawie.
Wójt jako gospodarz gminy Biłgoraj czuje dumę?
- Każda inwestycja, która służy mieszkańcom jest powodem do dumy. To piękny obiekt, który może ciężko dostrzec przejeżdżającym mieszkańcom z perspektywy ulicy, ale w bliskiej styczności robi duże wrażenie. Jestem dumny i wiem, że podobne odczucia towarzyszą referatowi inwestycji, radnym naszej gminy, a wkrótce cała lokalna społeczność będzie mogła wyrazić swe - mam nadzieję - pozytywne emocje.