Coraz więcej mówi się o ekologii i poszukiwaniu metod, które pomogą zminimalizować ilość zanieczyszczeń oddawanych do atmosfery. Z pewnością jednym z takich innowacyjnych rozwiązań jest ogrzewanie na podczerwień, które działa, dzięki energii elektrycznej, a nie spalaniu węgla czy drewna. Jednak, jak każdy system, również ogrzewanie na podczerwień ma swoje plusy i minusy. Czy nadaje się do każdego gospodarstwa domowego? Czy jest to rozwiązanie, które w perspektywie czasu może przynieść użytkownikowi oszczędności? W tym wypadku odpowiedź brzmi i tak, i nie. Co warto wiedzieć o ogrzewaniu na podczerwień?
Ogrzewanie na podczerwień i zasady, na jakich działa
Standardowego ogrzewanie konwekcyjne przekazuje ciepło do powietrza, które zaczyna się poruszać i rozprowadzać je po całym pomieszczeniu. Takie rozwiązanie z pewnością nie jest dobre dla alergików czy astmatyków, ponieważ pobudzony zostaje kurz i inne drażniące pyłki. W przypadku ogrzewania na podczerwień sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Promieniowanie wysyła ciepło, które jest odbierane jedynie przez organizmy żywe, a także przedmioty. Powietrze pozostaje nieogrzane i tym samym nie przenosi kurzu. Promieniowanie podczerwone zastosowane w promiennikach podczerwieni, nazywanych również panelami na podczerwień, jest w pełni bezpieczne dla człowieka i dodatkowo posiada wiele prozdrowotnych właściwości, które wymieniane są jako jedna z zalet tego systemu grzewczego.
Zalety ogrzewania na podczerwień
Aby system ogrzewania na podczerwień przedstawić w pełnym barwach, należy powiedzieć o jego wadach i zaletach. Na szczęście tych drugich jest znacznie więcej, z tego też względu podczerwień staje się coraz bardziej popularna. Na samym początku warto wyróżnić zdrowotne właściwości promieniowania, które wpływa na poprawę samopoczucia i wzmacnia organizm. Dodatkowo poprawia ukrwienie skóry, krążenie krwi, usprawnia pracę mięśni i stawów. Plusy ogrzewania na podczerwień to również:
- możliwość zamontowania promiennika podczerwieni nie tylko na ścianie, ale także na suficie. Promienniki można również ustawić na ziemi, jeśli w zestawie znajdują się dołączone nóżki;
- nowoczesne panele na podczerwień, na przykład marki Cronos, mają wbudowane Wi-Fi, dzięki czemu można nimi zarządzać za pomocą telefonu komórkowego. Dodatkowo w zestawie znajduje się również pilot;
- ogrzewanie na podczerwień to ekologiczne rozwiązanie, ponieważ panele nie wydzielają żadnych spalin;
- podczas ogrzewania nie dochodzi do ogrzania powietrza, a co za tym idzie, kurz i inne alergeny nie zostają pobudzone;
- podczerwień pomaga walczyć z pleśnią i grzybami;
- dobrej jakości panele na podczerwień są bardzo wytrzymałe i nieawaryjne, przez co służą przez wiele lat;
- jest to system, który w zależności od taryfy i posiadania systemu fotowoltaicznego, może się zwrócić bardzo szybko.
Wady ogrzewania na podczerwień
Choć zalety sprawiają, że ogrzewanie na podczerwień wydaje się być idealnym rozwiązaniem, nie można zapomnieć również o kilku wadach. Przede wszystkim mówi się o kosztach miesięcznych, ponieważ jest to ogrzewanie elektryczne. W tym wypadku jednak duże znaczenie ma taryfa energii elektrycznej i na przykład posiadanie paneli słonecznych, które zaopatrują dom w prąd. Wśród innych minusów są również:
- potrzeba znalezienie innego źródła ciepła do ogrzania wody;
- ogrzewanie na podczerwień to rozwiązanie do domów z dobrą izolacją, aby straty energii nie generowały dodatkowych kosztów;
- zakup grzejników to jednorazowy wydatek, który na początku może wydawać się dość duży, jednak zwraca się już po około 2-3 latach.
Czy ogrzewanie na podczerwień to rozwiązanie dla każdego? O tym zadecydować musicie już całkiem sami.