Podczas trudnych warunków atmosferycznych piesi powinni być szczególnie ostrożni. Przechodząc przez jezdnię powinni upewnić się czy zdążą przejść na drugą stronę, zdając sobie sprawę, że długość drogi hamowania nadjeżdżającego pojazdu w takich warunkach jest znacznie wydłużona. Ponadto na nieoświetlonej jezdni, kierujący z opóźnieniem zauważa pieszego, szczególnie, gdy ten, ma na sobie ciemne ubranie.
Warto przypomnieć, że po zmroku, kierowca jadący z włączonymi światłami mijania może dostrzec pieszego z odległości około 25-30 metrów od maski samochodu. Jeśli jednak jedzie z prędkością przekraczającą 80-90 km/h, to najczęściej nie ma żadnych szans na uniknięcie potrącenia. Ale jeśli pieszy posiada na sobie odblask, wówczas kierowca spostrzeże go już z odległości 130-150 metrów. Te dodatkowe metry pozwolą kierującemu na wykonanie bezpiecznych manewrów.
Dlatego, by zadbać o bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego, policjanci przypominają o korzystaniu z elementów odblaskowych, które kilkukrotnie zwiększają widoczność pieszego i niejednokrotnie ratują życie.
Każdy pieszy, który porusza się po zmroku poza obszarem zabudowanym musi mieć na sobie element odblaskowy, który będzie widoczny dla innych uczestników ruchu drogowego. Za niestosowanie się do tego przepisu grozi mandat w wysokości od 20 do 500 złotych. Z obowiązku noszenia odblasku zwolnieni są piesi poruszający się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku oraz w strefie zamieszkania, gdzie pieszy ma pierwszeństwo przed pojazdem. Warto jednak w warunkach niedostatecznej widoczności zadbać o swoje bezpieczeństwo i nosić odblaski niezależnie od tego, gdzie się poruszamy i o jakiej porze.