O tym, że będą kolejne zmiany pisaliśmy tuż po konferencji premiera w środowe popołudnie, 4 listopada. Informacje te znajdą Państwo w artykule pt. Ostatni etap obostrzeń przed całkowitym lockdownem.
Największe zmiany dotyczą szkół. Od dziś zawieszone są zajęcia stacjonarne dla uczniów klas I-III szkół podstawowych. Do 29 listopada przedłużono też zawieszenie zajęć stacjonarnych dla uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych.
Jak wyjaśnia w oficjalnym liście minister edukacji Przemysław Czarnek bez zmian pracują przedszkola, oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych i inne formy wychowania przedszkolnego oraz szkoły specjalne w młodzieżowych ośrodkach wychowawczych i młodzieżowych ośrodkach socjoterapii.
Dyrektorzy szkół specjalnych, specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych i ośrodków rewalidacyjno-wychowawczych, a także szkół specjalnych w podmiotach leczniczych i jednostkach pomocy społecznej będą mogli sami w tym okresie decydować o trybie nauczania. Te szkoły mogą więc pozostać otwarte. - Dla uczniów, którzy ze względu na niepełnosprawność lub np. warunki domowe nie będą mogli uczyć się zdalnie w domu, dyrektor szkoły będzie zobowiązany zorganizować nauczanie stacjonarne lub zdalne w szkole (z wykorzystaniem komputerów i niezbędnego sprzętu znajdującego się w szkole) - wyjaśnia Ministerstwo Edukacji.
Co niezwykle istotne, od poniedziałku, 9 listopada br. szkoły podstawowe mają obowiązek zapewnienia funkcjonowania świetlic szkolnych dla uczniów, których rodzice są bezpośrednio zaangażowani w walkę z pandemią COVID-19.
Ministerstwo Edukacji przypomina również, że istniejące przepisy dają możliwość zawieszenia funkcjonowania przedszkola, oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej i innych form wychowania przedszkolnego, szkoły lub placówki edukacyjnej, jeżeli występują przesłanki zagrażające życiu i bezpieczeństwu uczniów.