Stolarkę okienną powinno wstawiać się, gdy temperatura na dworze jest dodatnia, ale jeżeli nie zdążymy to nie musimy czekać do wiosny, ponieważ w okresie zimy również jest to wykonalne. Bardzo ważne jest to, aby mieć pewność, że pianki montażowe nadają się do wykonania prac w ujemnych temperaturach.
Kiedy przeprowadzić montaż stolarki drzwiowej i okiennej?
Montaż drzwi zewnętrznych oraz okien można wykonać w momencie, gdy mury zostaną bezwzględnie wysuszone. Jest to ważne, ponieważ wstawienie okien i drzwi ogranicza swobodną cyrkulację powietrza, przez co wszystko wolniej schnie. W ten sposób można będzie zamknąć dom w stanie surowym i wykonywać prace wykończeniowe w budynku.
Producenci stolarki drewnianej zalecają montaż okien, dopiero gdy wylewki betonowe i tynki wewnętrzne będą suche. Jeżeli decydujemy się na montaż okien PVC lub tych wykonanych z aluminium to nie musimy przejmować się szkodliwym wpływem wilgoci pochodzącym z tynków, ale bardzo ważne jest to, aby w czasie prowadzenia wszelkich mokrych prac dbać o regularne wietrzenie pomieszczeń. Zawsze jednak zdecydowanie lepiej jest najpierw otynkować całe wnętrze, a dopiero później zająć się wykonaniem montażu okien.
Kolejność wykonania wszelkich prac uzależniona jest od:
pory roku,
organizacji budowy,
dostępności stolarki okiennej i drzwiowej,
zasobów finansowych inwestora.
Po montażu okien i wykonaniu prawidłowego zainstalowania styków z murem trzeba także dość szybko otynkować glify z obu stron okna w Krakowie. W ten sposób nie dopuścimy do uszkodzeń, które mogą wystąpić na styku stolarki okiennej z murem.
Czy można zamontować okna w okresie zimowym?
Większość dostępnej stolarki okiennej zaleca się montować w czasie dodatniej temperatury. Niektórzy producenci jednak dopuszczają możliwość wykonania montażu nawet podczas trwania niewielkich mrozów. We wszystkich ścianach dwuwarstwowych najlepiej jest wstawiać okna przed ułożeniem ocieplenia.
Bardzo ważne są również parapety zewnętrzne, które powinny być dokładnie wsunięte pod okno, aby chronić ściany oraz styk okna z murem przed deszczem oraz zamakaniem. Mniej istotne są parapety wewnętrzne, które nie mają zbyt dużego wpływu na poprawne działanie okna, więc ich późniejsze wstawienie nie osłabi muru.
Najważniejszymi parametrami okna, na które w szczególności powinniśmy zwrócić uwagę podczas zakupu to: okucia, profil oraz zestaw szybowy. Najlepszym rozwiązaniem jest dopasowanie ich idealnie na wymiar do konkretnych rozmiarów nieruchomości.
Lepiej zamówić okna PCV czy aluminiowe?
Okna PVC przeznaczone są głównie do budynków jednorodzinnych oraz mieszkań w blokach. Natomiast stolarka okienna wykonana z aluminium jest idealnym rozwiązaniem do biurowców oraz pozostałych budynków użyteczności publicznej.
Niezależnie od tego, na jaki produkt się zdecydujemy, warto poszukać doświadczonej firmy, która oferuje wysokiej klasy okna, dzięki czemu będą sztywne i wytrzymałe przez wiele lat. Dodatkowo można w nich zamontować specjalne systemy antywłamaniowe, aby były trudne do sforsowania przez złodziei.
Do przeprowadzenia prawidłowego montażu okien Kraków najlepiej jest zatrudnić wykwalifikowanych fachowców, którzy wykonają pracę zgodnie z zaleceniami producenta. W ten sposób klient będzie miał pewność, że nowoczesne okna przetrwają najtrudniejsze warunki atmosferyczne oraz udzielona zostanie gwarancja na wiele lat.
Której firmie zlecić wykonanie montażu okien?
Warto od razu podczas zamawiania stolarki okiennej zapytać również o usługę wstawiania. Okna z montażem w Krakowie od wielu lat oferuje firma Novobudowa. Zamawiający mogą także liczyć na dodatkowe zniżki, gdy zdecydują się na zakup produktu wraz z usługą montowania.
Novobudowa zatrudnia wielu pracowników, którzy specjalizują się nie tylko w sprzedaży okien, ale również przyjeżdżają do klienta i dokonują pomiarów oraz wyceny. W ten sposób inwestor doskonale wie, z jakimi kosztami będzie musiał się liczyć, decydując się na zamówienie okien PCV w Krakowie i okolicy.