- Interpelację swą motywuję tym, że ulice miasta są i tak wystarczająco zakorkowane, a pojazdy służące do nauki jazdy potęgują ten efekt - przekazał w swoim stanowisku radny Rady Miasta Biłgoraja Marcin Mura.
W związku z tym komisja dokonała szczegółowej analizy formalnoprawnej co do zasadności wprowadzenia takiego zakazu.
Zgodnie z § 1 ust. 2 - Załącznik 3 do Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 27 października 20 05 r. w sprawie szkolenia, egzaminowania i uzyskiwania uprawnień przez kierujących pojazdami, instruktorów i egzaminatorów celem szkolenia jest przygotowanie osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami silnikowymi lub tramwajami, zwanych dalej "osobami" do kierowania odpowiednimi rodzajami pojazdów lub zespołami pojazdów, w sposób niezagrażający bezpieczeństwu i porządkowi ruchu drogowego. Szkolenie obejmuje zajęcia praktyczne i teoretyczne. Dalej, ustawodawca wskazuje w $ 8 ust. 1 w / w załącznika, że zakres części praktycznej egzaminu wewnętrznego (szkolenia), kryteria oceny oraz czas trwania, z zastrzeżeniem ust. 2 muszą być zgodne z zasadami przeprowadzania praktycznego egzaminu państwowego na prawo jazdy.
- Wytyczne co do sposobu ich przeprowadzania zawarte są między innymi w § 9 ust. 3 Instrukcji przeprowadzania egzaminów państwowych na prawo jazdy lub pozwolenie, gdzie trasę egzaminacyjną należy tak dobrać, aby natężenie ruchu (w godzinach szczytu) nie było mniejsze niż 400 pojazdów na godzinę na jeden pas ruchu - czytamy w uzasadnieniu do wniosku.
Oznacza to, że szkolenie lub państwowy egzamin na prawo jazdy nie mogą odbywać się w przypadkowych miejscach, ale w określonych przez ustawodawcę. Jednym z nielicznych miejsc spełniającym wymienione kryteria na terenie powiatu biłgorajskiego jest miasto Biłgoraj, gdzie znajduje się miedzy innymi oddział WORD Zamość.
- Założeniem ustawodawcy przy przeprowadzaniu egzaminów państwowych oraz wewnętrznych jest sprawdzenie umiejętności wykonywania podstawowych manewrów na drogach, które stanowią codzienne szlaki komunikacyjne wśród kierowców. Tylko takie szkolenia, prowadzone w standardowych warunkach jakie codziennie panują w ruchu drogowym, mogą najefektywniej przygotować kursanta do samodzielnego prowadzenia pojazdu. Przekłada się to z kolei na większe bezpieczeństwo ruchu drogowego w przyszłości - uzasadniła dalej komisja rozpatrująca wniosek.
Poza tym nie istnieje znak drogowy o treści "zakaz wjazdu dla kierowców poruszających się pojazdami nauki jazdy".
Właśnie z tych powodów interpelację radnego uznano za bezzasadną. Nie będzie więc wprowadzony podobny zakaz.