Od 1 stycznia tego roku umowy dzieło trzeba zgłaszać do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. ZUS podsumował właśnie pierwsze dane z rejestru. - Nasze analizy pokazują, że wbrew przypuszczeniom w Polsce nie zawiera się rocznie kilku milionów umów o dzieło. Od 1 stycznia do 30 września otrzymaliśmy zgłoszenia ponad 1,2 mln umów o dzieło - komentuje prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska. Najmniej zgłoszeń wpłynęło w styczniu, najwięcej w sierpniu i wrześniu.
Umowy o dzieło wykonywało w Polsce prawie 268 tys. osób dla niemal 61 tys. podmiotów. Wykonawcy umów to głównie osoby w wieku 20-49 lat, największą grupę stanowią wśród nich trzydziestolatkowie. Większość umów nie przekraczała 9 dni. Najwięcej dzieł zamawiali przedsiębiorcy z branży edukacyjnej. Ponad połowa podmiotów oferujących umowy o dzieło to niewielkie firmy, które ubezpieczają do 9 osób.
Umowy o dzieło w woj. lubelskim
W województwie lubelskim ponad 2,4 tys. podmiotów zgłosiło w sumie 21,6 tys. umów o dzieło. Osób wykonujących takie umowy było w regionie 11 tysięcy. Wśród zamawiających najwięcej było przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność w zakresie architektury i inżynierii oraz badania i analizy techniczne. Na drugim miejscu były podmioty administracji publicznej oraz polityki gospodarczej i społecznej. Na trzecim - działalność organizacji członkowskich, a dalej edukacja i działalność twórcza związana z kulturą i rozrywką.
Nie każde dzieło ze zgłoszeniem
Obowiązek rejestrowania umów o dzieło dotyczy umów zawartych najwcześniej od 1 stycznia 2021 roku. Zgłoszenie wysyłają do ZUS podmioty, które zamawiają wykonanie dzieła - płatnicy składek lub osoby fizyczne. Nie każde dzieło podlega rejestracji w ZUS. Rejestr nie obejmuje m.in. umów zawieranych z własnym pracodawcą lub wykonywanych przez firmę w ramach jej działalności.