Prowadzenie KPiR - wyzwanie czy żmudny obowiązek?
Nie da się ukryć, że prowadzenie KPiR to obowiązek każdego przedsiębiorcy. Będąc właścicielem firmy, musisz ewidencjonować swoje wpływy oraz wydatki, a także odpowiednio rozliczać się z Urzędem Skarbowym. Ten dokument stanowi zatem sposób, aby spełniać ten wymóg rzetelnie i zgodnie z założeniami prawnymi. Czy jest to wyzwanie? Dla początkujących i niedoświadczonych osób z pewnością tak. Jednak z czasem cała procedura okazuje się bardzo prosta i wchodzi w nawyk, stając się rutyną. Warto wiedzieć, dlaczego Księga Przychodów i Rozchodów jest tak ważna - poza tym, że wymagana, niesie ze sobą wiele korzyści dla Ciebie, jako osoby odpowiedzialnej za prowadzenie działalności. Przede wszystkim:
- daje Ci pełną kontrolę nad sytuacją finansową firmy - w każdym momencie możesz sprawdzić, czy zyski przewyższają straty, a także jaki jest ogólny bilans pieniężny. Dzięki temu masz szansę szybko zareagować w razie niekorzystnych zmian i wprowadzić modyfikacje, aby poprawić kondycję finansową i zapobiec potencjalnemu kryzysowi,
- ułatwia prawidłowe rozliczenie z Urzędem Skarbowym - bazując na zawartych w niej danych, możesz szybko zweryfikować swoje zobowiązania podatkowe i na tej podstawie wypełnić PIT.
Jak prowadzić KPiR? Kilka praktycznych wskazówek!
Jako podatnik jesteś zobowiązany założyć Księgę Przychodów i Rozchodów z dniem 1 stycznia danego roku lub - jeśli to nowa działalność - w momencie jej rozpoczęcia. Pamiętaj, że do 20 dni od chwili jej założenia musisz powiadomić o tym Urząd Skarbowy właściwy dla Twojego miejsca zamieszkania. W zależności od rodzaju prowadzonej działalności możesz być zobowiązany także do wypełniania dodatkowych ewidencji - wtedy prowadzenie KPiR nie jest jedynym obowiązkiem. Mogą dochodzić do tego również następujące dokumenty:
- ewidencja środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych,
- ewidencja wyposażenia,
- ewidencja sprzedaży - dotyczy dochodów niefakturowanych,
- karty przychodów pracowników.
Księga Przychodów i Rozchodów może być prowadzona w formie papierowej lub elektronicznej. Choć za pierwszym razem jej wypełnianie wydaje się skomplikowane, wystarczy dokładnie czytać instrukcję - każda z kolumn jest podpisana i zawiera informacje, jakie dane powinny się w niej znaleźć. Rubryki od 1 do 5 obejmują daty, dane osobowe oraz numery faktur czy dowodów transakcji. Kolumny od 6 do 9 dotyczą przychodów, natomiast 10 odnosi się do dokonanych zakupów. 11 to koszty uboczne, takie jak ceny transportu, usług załadunkowych czy ubezpieczenia. Pod numerem 12 należy wpisać wynagrodzenia pracownicze, a 13 - pozostałe koszty, jak opłaty za media. W kolumnie 14 sumuje się kwoty wydatków. Rubryka 15 pozostaje wolna, a 16 jest przeznaczona na wpisywanie kosztów prac badawczo-rozwojowych. Jeśli chcesz zapisać wysokość zaliczek, zrób to pod numerem 17. Na koniec każdego miesiąca dokonaj podsumowania wpisanych kwot.
Nie wiesz, jak prowadzić KPiR? Zleć to zadanie profesjonalistom
Nie każdy przedsiębiorca chce samodzielnie wypełniać formularze i dbać o poprawność dokumentacji. Jeśli wolisz powierzyć to zadanie kancelarii zewnętrznej, z pewnością znajdziesz biuro rachunkowe KPiR w Warszawie czy innym większym mieście. Usługi księgowe są świadczone przez profesjonalistów i oferowane każdej firmie - zarówno małym i dopiero rozpoczynającym działalność, jak i dużym przedsiębiorstwom. Zlecenie prowadzenia KPiR specjalistom niesie ze sobą wiele korzyści. Zyskujesz dzięki temu pewność, że wszystkie dokumenty zostaną uzupełnione poprawnie, niwelujesz ryzyko błędów i usprawniasz proces ewidencjonowania. Nie musisz zastanawiać się, jakie dane umieścić w rubrykach - kancelaria robi to za Ciebie, a Ty możesz zająć się innymi aspektami prowadzenia swojej działalności.