Radni postanowili, że godzinowa stawka za udział w akcjach ratowniczych wzrośnie z obecnych 5 złotych do 10 złotych, a za udział w szkoleniach, organizowanych przez Państwową Straż Pożarną lub gminę, ekwiwalent będzie wynosić 25 złotych zamiast obecnych 14 złotych.
Nowe stawki będą obowiązywać od 1 stycznia 2022 roku.
Podczas środowej sesji rada gminy upoważniła wójta do wydatkowania środków budżetowych, przeznaczonych na pomoc dla uchodźców z Ukrainy.
Do tej pory Urząd Gminy Obsza wydał ponad 120 numerów PESEL dla obywateli Ukrainy, ale dokładna liczba uchodźców nie jest znana. Miejscowe władze, jednostki samorządowe, organizacje pozarządowe i mieszkańcy cały czas organizują pomoc w postaci udzielenia schronienia, zapewnienia wyżywienia i najbardziej potrzebnych artykułów oraz w załatwianiu spraw urzędowych. Na przykład miejscowy ośrodek kultury organizuje wyjazdy do zakładu fotograficznego w Tarnogrodzie, wykonującego zdjęcia potrzebne do nadania numeru PESEL. Same zdjęcia i transport są dla uchodźców bezpłatne, ponieważ finansuje je samorząd.
Do tej pory było już kilka takich wyjazdów, ale propozycja nadal jest aktualna. Obywatele Ukrainy, którzy chcą z niej skorzystać mogą się zgłaszać osobiście do Gminnego Ośrodka Kultury w Obszy, albo telefonicznie pod numer: 84 689 10 02 wewnętrzny 50.