Sztywne płyty z poliuretanu zamkniętokomórkowego charakteryzują się bardzo niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła, a przy tym są lekkie. Właśnie ten materiał jest głównym budulcem płyt Thermano ‒ najbardziej zaawansowanej izolacji termicznej o uniwersalnym zastosowaniu.
Od czego zależy wymagana grubość izolacji?
O efektywności ograniczania strat ciepła z wnętrza budynku decyduje współczynnik przenikania ciepła przegród zewnętrznych. Wartość tego parametru jest ściśle zależna od grubości poszczególnych warstw i współczynników przewodzenia ciepła materiałów tworzących daną przegrodę. Najkorzystniejsze z punktu widzenia wytrzymałościowego jest zastosowanie na elementach konstrukcyjnych materiału izolacyjnego o możliwie jak najniższym współczynniku przewodzenia ciepła. W takim przypadku wymagana grubość efektywnej izolacji termicznej jest zminimalizowana, dzięki czemu zostaje ograniczona wartość obciążeń stałych oddziałujących na nośne elementy obiektu.
Jednym z najbardziej wydajnych termoizolatorów jest płyta PIR. Materiał ten jest podstawowym budulcem zaawansowanych technologicznie płyt Thermano dostępnych w ofercie Balex Metal.
Czym charakteryzuje się izolacja Thermano?
Płyty termoizolacyjne Thermano to wręcz rewolucyjne rozwiązanie w dziedzinie materiałów ociepleniowych. Jak już wspomniano, wyrób ten powstaje na bazie piany PIR, dzięki czemu osiąga najbardziej efektywne parametry termoizolacyjności. Izolujący termicznie rdzeń materiału jest obustronnie zabezpieczony specjalistycznymi wielowarstwowymi okładzinami polimerowo-aluminiowymi. Jedną z wyjątkowych cech płyt izolacyjnych Thermano jest ich uniwersalność. Ocieplenie to może być stosowane między innymi jako warstwa izolacyjna dachów skośnych, płaskich (w tym zielonych), ścian oraz posadzek. Płyty, dzięki zamkniętokomórkowej budowie, nie są podatne na nasiąkanie wodą, dzięki czemu nie zmieniają swojego ciężaru w trakcie eksploatacji, ani nie pogarszają parametrów izolacyjnych. Niski współczynnik przewodzenia ciepła sprawia, że wymagana grubość takiego ocieplenia jest znacznie mniejsza w porównaniu do innych rodzajów materiałów termoizolacyjnych. Warto także pamiętać, że wszystkie rodzaje płyt Thermano są odporne na działanie niekorzystnych warunków eksploatacyjnych, a niektóre z nich wykazują się podwyższoną odpornością nawet na działanie środowiska o agresywnym charakterze. Bardzo wysoka wytrzymałość mechaniczna płyt sprawia z kolei, że izolacja nie odkształca się nawet pod wpływem oddziaływania znacznych obciążeń ściskających.