W tej edycji konkursu wnioski można składać od 6 czerwca do 8 lipca. Instytucja nagrodzi projekty, które zmniejszą zagrożenie wypadkami przy pracy lub chorobami zawodowymi. Pracodawca może zdobyć dofinansowanie na przykład na działania, które zmniejszą nadmierny hałas, promieniowanie, zapylenie w miejscu pracy czy na sprzęt, który zwiększa bezpieczeństwo pracy na wysokości. Lista możliwości jest długa, a szczegóły można znaleźć na stronie internetowej zus.pl/prewencja.
Dofinansowanie może pokryć do 80 proc. szacowanej wartości projektu i wynieść nawet do 300 tys. złotych na jednego pracodawcę. Łączna kwota, jaką ZUS planuje wydać na poprawę bezpieczeństwa w zakładach pracy, wynosi w tym roku budżetowym 90 mln złotych.
W konkursie mogą wziąć udział aktywni przedsiębiorcy, którzy nie zalegają z opłacaniem składek i podatków oraz nie korzystali z dofinansowania ZUS w ostatnich trzech latach. Najlepsze projekty wybiorą eksperci Centralnego Instytutu Ochrony Pracy. Regulamin konkursu i wzory dokumentów są na www.zus.pl.
W poprzedniej edycji konkursu z dofinansowania ZUS skorzystało niemal tysiąc pracodawców w Polsce. Środki pochodzą z części funduszu wypadkowego przeznaczonej na działania zapobiegające wypadkom.