Celem tej inicjatywy jest udostępnienie młodzieży szerszego dostępu do najnowszych opracowań historycznych a także spotkań z żyjącymi świadkami wydarzeń historycznych. W konferencji wzięli udział: Marcin Dąbrowski z lubelskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, Maria Kutryn, członek biłgorajskiej "Solidarności", prześladowanej i więzionej przez władzę w PRL-u, dr Wojciech Lis z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II oraz nauczyciel ZSZiO, dr Adam Balicki.
Marcin Dąbrowski w swoim wystąpieniu omówił rolę "Solidarności" w procesie odzyskiwania przez Polskę niepodległości. Maria Kutryn podzieliła się swoimi wspomnieniami z okresu działalności opozycyjnej oraz więzienia w okresie stanu wojennego. Doktor Wojciech Lis omówił zagadnienie dotyczące ciągłości państwowej pomiędzy II a III Rzecząpospolitą, jak też problematykę związaną z obradami "okrągłego stołu". Doktor Adam Balicki przedstawił referat na temat walorów edukacyjno - wychowawczych nauczania historii najnowszej. Podkreślił, że nie jest możliwe zrozumienie współczesnej sytuacji politycznej w Polsce bez rzetelnego poznania najnowszych dziejów naszego kraju. Licznie zebrana młodzież z dużym zainteresowaniem przysłuchiwała się poszczególnym prelegentom.
Szczególne wrażenie na słuchaczach wywarły wspomnienia Marii Kutryn, która przypomniała, że jest absolwentką tej szkoły, która wówczas nosiła nazwę Zasadniczej Szkoły Zawodowej
nr I. - Nie czuję się szczególnym bohaterem, robiłam tylko to, co do mnie należało - z wilka skromnością mówiła Maria Kutryn.