Grupa inicjatywna liczyła 10 osób. W skład Komitetu Założycielskiego Automobilklubu Biłgorajskiego weszły następujące osoby: Jan Żabiński, Izydor Waga, Zbigniew Woźny, Janusz Tuzinek, Zbigniew Kot, Tadeusz Gronzio, Janusz Borowiński, Maria Artecka, Artur Łysikowski oraz Ryszard Korniak, który wówczas piastował stanowisko Naczelnika Miasta Biłgoraj.
10 stycznia 1990 roku, wybrano pierwszy zarząd Automobilklubu Biłgorajskiego, w którego w skład weszli: prezes - Jan Żabiński, wiceprezesi: Zbigniew Woźny, Zbigniew Kot, Jan Kanty, Janusz Tuzinek, skarbnik - Kacper Knap, sekretarz - Wiesław Krawczykowski, członkowie: Leszek Jagosiak, Janusz Borowiński, Maria Artecka, Eliza Łysikowska, Bolesław Babij, Jan Krzesiński, Izydor Waga, Józef Turczyniak, Ryszard Krawiec, Tadeusz Tujaka i Tadeusz Gronzio.
Początek lat dziewięćdziesiątych, które przyniosły w Polsce zmiany ustrojowe, nie był łatwy zarówno dla nowo powstałego samodzielnego Automobilklubu, jak też dla wybranego prezesa i zarządu. Dużo mniejsze niż dotychczas wsparcie finansowe klubu ze strony firm i zakładów pracy, organów samorządowych, czy sponsorów, wyraźnie wpłynęły na działalność statutową klubu i osiągane rezultaty sportowe zawodników. Ze względu na brak środków na sprzęt, trzeba było dokonać rozwiązania sekcji crossu motocyklowego. Te same przyczyny doprowadziły do uszczuplenia sekcji kartingowej. Ale pomimo tych problemów, Klub osiągał w tamtym okresie dobre wyniki w sporcie kartingowym i motocyklowym. Organizował zawody o randze Mistrzostw Polski i okręgu, a także imprezy w sporcie popularnym samochodowym i turystyce motorowej łączącej walory krajoznawcze z elementami bezpieczeństwa ruchu drogowego i ratownictwa medycznego.
Członkowie sekcji turystyki motocyklowej klubu, któych łączy zamiłowanie do motocykli i turystyki motorowej, od ponad 15 lat są uczestnikami europejskich zlotów motocyklowych "FIM Rally" (Federation International de Motocyclisme), reprezentując kraj, PZM, okręg i macierzysty klub. Do najwytrwalszych motocyklistów klubu należą: bracia Marek i Tomasz Spustek.
Od pierwszych lat funkcjonowania Klubu prowadzone były szkolenia i rajdy dla ratowników drogowych. Niejednokrotnie na przestrzeni lat, wielu ratowników drogowych PZM niosło pierwszą pomoc poszkodowanym w wypadkach drogowych.
Za wyjątkowy sukces o nowatorskim charakterze na terenie regionu należało wtedy uznać organizację przez klub ogólnopolskich zlotów karawaningowych w Woli Dużej, czy utworzenie sekcji cyklotrialu
tj. wyczynowej jeździe na rowerze po torze przeszkód, w której uczestniczyło ponad 30 zawodników.
Nie można pominąć jednego z najważniejszych punktów realizacji zadań statutowych klubu, tj. organizacji Ogónopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym dla dzieci i młodzieży szkolnej, który od początku funkcjonowania stał na najwyższym poziomie krajowym. Pozwoliło to młodzieży biłgorajskiej osiągać bardzo dobre wyniki w regionie i na szczeblu centralnym turnieju czy szkoleniach nauczycieli na instruktorów BRD.
Po upływie kolejnej 4-letniej kadencji, dnia 18 lutego 1995 roku, wybrany został zarząd klubu z Janem Żabińskim jako prezesem na czele, do którego weszli: Zbigniew Woźny i Zygmunt Dechnik jako v-ce prezesi, Józef Turczyniak - sekretarz, Zbigniew Kot - skarbnik oraz członkowie: Bolesław Babij, Ryszard Krawiec, Tadeusz Tujaka, Edward Surmacz i Mariusz Błaszczyk. W ciągu tego okresu i następnych lat funkcjonowania Automobilklubu Biłgorajskiego w działalności klubu nastąpiły spore zmiany, które wynikały głównie z braku środków finansowych na prowadzenie sekcji sportu motorowego.
Mimo kłopotów, zarząd i członkowie Automobilklubu Biłgorajskiego, obchodząc w 1999 roku. jubileusz 10-lecia, z dumą podsumowali osiągnięcia klubu. Były gratulacje od Zarządu Głównego i Zarządu Okręgowego PZM, władz miasta oraz wielu urzędów, instytucji i organizacji współpracujących z biłgorajskim klubem.
Uchwałą Prezydium ZG PZM z dnia 12 lutego 1999 r. klubowi przyznano "Złotą Odznakę Honorową PZM", jako "wyraz uznania dla działalności i osiągnięć Automobilklubu Biłgorajskiego w rozwoju i popularyzacji sportu kartingowego i turystyki motorowej oraz bezpieczeństwa ruchu drogowego".
Natomiast decyzją z dnia 5 lipca 1999 roku Ministerstwo Edukacji Narodowej, w "uznaniu szczególnych osiągnięć w działalności na rzecz rozwoju szkół i innych placówek oświatowo-wychowawczych oraz pomocy nauczycielom" klub otrzymał "Odznakę Honorową" za zasługi dla oświaty. Z okazji jubileuszu klubu oraz w podziękowaniu za współpracę, Rada Miasta Biłgoraja, w dziesiątą rocznicę Samorządu Gminnego 1990-2000, przyznała klubowi pamiątkową plakietkę. Do najważniejszych zadań statutowych Automobilklubu Biłgorajskiego należą:
- działania na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz podnoszenia kultury wśród wszystkich uczestników ruchu drogowego;
• popularyzowanie masowego sportu motorowego i turystyki motorowej krajowej i zagranicznej;
• rozwijanie i popularyzowanie ratownictwa drogowego w zakresie pomocy przed medycznej;
• wspieranie działań na rzecz ochrony środowiska naturalnego przez zmotoryzowanych;
• organizowanie szkoleń i prowadzenie różnych dyscyplin sportu motorowego.